A tanoda nem iskola, az intézményben nem középiskolai oktatás folyik, oda nem lehet másik iskolából átjelentkezni – írta tegnapi cikkünk kapcsán az oktatási tárca. A minisztérium szerint nem igaz, hogy Derdák Tibor volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő a szóban forgó tanodának az igazgatója. A tomori tanoda és a Sajókazán működő, OM-azonosítóval rendelkező, Dr. Ámbédkar Gimnázium és Szakképző Iskola nem ugyanazon intézmény, a középiskola diákjai alkalmanként, a szabadidejük eltöltésére használják a tanoda épületét. A tárca állítja: a tanoda nem arra kapta a pénzt, hogy megoldja a környéken élő hátrányos helyzetű fiatalok középiskolai oktatását, szakképzését. Célja csupán az, hogy a gyermekek iskolai eredményességét iskolán kívüli fejlesztésekkel javítsa oly módon, hogy sikereiket a közoktatási intézményekben éljék meg. Mivel a tanoda nem közoktatási intézmény, ezért nincs szüksége oktatási azonosítóra.
Lapunk tegnap a Hír TV riportfilmje alapján azt írta: újabb gyanús minisztériumi pályázati ügyre derült fény. Egy csereháti, Tomor községben lévő tanoda a Rom Som Alapítványon keresztül 19 millió forintot nyert minisztériumi pályázaton. A riporter csupán két diákkal találkozott az intézményben, akik saját bevallásuk szerint angolórára jöttek a gimnáziumba.
A csereháti körzeti általános iskola igazgatója szerint három diákja át akart menni az új intézménybe, mert nekik azt mondták, ott középiskola működik, ahol állítólag nagyon jók a tanulási feltételek, még drót nélküli internet is van, ám egy hét után újra a régi iskolájukban jelentkeztek, mivel az új helyen csak kongó üresség fogadta őket. A riportban a tanoda irányítójaként viselkedett az intézményben nyilatkozó Derdák Tibor, aki gimnáziumi oktatási tervekről beszélt. Derdák 1990 és ’94 között szabad demokrata országgyűlési képviselő, majd miniszteri tanácsadó volt, ma pedig a kormány által létrehozott Oktatásért Közalapítvány kurátora. A sebtében alakuló tanodák aranykora még Magyar Bálint (SZDSZ) oktatási minisztersége idején kezdődött. Akkor olyan, európai uniós forrásokra épülő pályázatot írtak ki, amelynek köszönhetően milliárdokat nyerhettek el a tanodák konzorciumban más intézményekkel. Szakmai körökben akkor is nagy zúgolódást váltott ki, hogy a sokszor bezárásra ítélt iskolák fejlesztése helyett miért olyan intézményeket támogatnak, amelyeknek egy része a pályázatra a semmiből szerveződik, és jó néhányan kénytelenek lesznek becsukni a kaput, mert a pénz felélése után nincs biztosítva a jövőjük. A oktatási minisztérium szerint eddig két pályázatot írtak ki a tanodák számára. A 2004-esen 321 millió, a 2005-ösön közel 835 millió forintot osztottak szét.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről