A tárca megint ígérget

Ismét tandíjmentességet ígér a legjobban teljesítő diákoknak az oktatási tárca. Hiller István oktatási miniszter már a fizetési kötelezettség bevezetésének bejelentésekor is azzal áltatta a diákokat, hogy a legjobbak nem fizetnek majd, sőt magas ösztöndíjat kapnak. Mire azonban a törvény elkészült, az ingyenesség ígérete semmivé foszlott: az egyetemek ugyan adhatnak mentességet, ám ezzel egyik intézmény sem élt.

2007. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előterjesztés készül a tárcánál arról, hogy a hallgatók legjobban teljesítő 15 százaléka kötelezően mentességet kapjon a díjfizetés alól – jelentette ki Manherz Károly szakállamtitkár a napokban a tárca által szervezett, többek között a tandíjat népszerűsítő a Felsőoktatási reform túrán. Emlékezetes: Hiller István már a tandíj bevezetésének bejelentésekor is azt ígérte, hogy a jó tanulóknak nem kell majd fizetniük, ám ez mégsem így történt. Az egyetemeket ugyanis nem kötelezték arra, hogy mentesítsék a fizetés alól a legjobban teljesítő 15 százalékot. A lehetőségük persze megvan rá, de eddig ezzel egyetlen felsőoktatási intézmény sem kívánt élni, főleg úgy, hogy a mentesség miatt kieső bevételt a többi diáktól kellene beszedni, vagyis a többség számára drasztikusan meg kellene emelni a díjat.
Az államtitkár a Népszabadságnak most arról beszélt, hogy a költségvetési törvénybe beiktatnak egy passzust, amelynek értelmében a mentességet kapott hallgatók nélkül kell számítani a tandíjból származó bevételt, vagyis nem kell majd az intézményeknek kipótolniuk a nem fizetők miatt kiesett bevételt. Az elképzelések szerint már 2008 szeptemberétől életbe lépnek a módosítások. Hogy pontosan ki is lesz ez a 15 százaléknyi szerencsés hallgató – azaz évfolyamonként, karonként vagy az egész intézményben együttvéve rangsorolják-e majd őket –, arról az egyetemeknek és a főiskoláknak kell majd dönteniük a térítési és juttatási szabályzatuk megalkotásakor. A Fidesz szerint rendkívül igazságtalan lenne, ha a fiataloknak csupán egy részét mentenék fel a fizetési kötelezettség alól. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője ennek kapcsán lapunknak azt mondta: egy-egy sláger szakon a diákok kétharmada sokkal jobb teljesítményt nyújthat, mint egy kevésbé keresett képzésen a legjobb tíz fiatal, ahogy a tanulmányi átlag terén is más eredmény számít jónak például a műszaki vagy bölcsészképzésen. Egyszerűen lehetetlen kiszámítani, hogy kik a legjobbak. Az egyetlen jó megoldás a tandíj teljes eltörlése lenne.
A tárca ismét ígér, ám úgy tűnik, a diákok nem bíznak a megegyezésben, ugyanis tovább folytatódnak a tandíjellenes tüntetések. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája továbbra is elzárkózik a tandíj bármilyen formájától, és követeli, hogy a jelenleg fejlesztési részhozzájárulás néven bevezetett „hallgatói adót” törölje el a kormányzat. A HÖOK szerint hamis az a kormányzati kommunikáció, amely szerint emelkednek a hallgatói juttatások, a valóságban új források bevonására nem került sor, csak a már eddig is meglévő pénz átcsoportosítására. Ezzel csak enyhíteni lehet a tandíj okozta problémákat, megoldani nem. Félő, hogy egy éven belül több ezer hallgató hagyja majd el a felsőoktatási intézmények padsorait anyagi problémák miatt. Tandíjat először jövő szeptemberben kell fizetni, alapképzésen 105 ezer, mesterképzésen 150 ezer forintot. A pénzt az újonnan felvetteknek és a jelenlegi elsős, jövőre másodéves hallgatóknak kell majd leróniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.