Csak azokban a kórházakban kellene daganatos emlőműtéteket végezni, ahol az operációk száma éves szinten eléri a 70-100-at – legalábbis ez szerepel a Sebészeti Szakmai Kollégium által készített javaslatban, amely feltételezi, hogy csak ilyen nagyságrendű beavatkozás esetén biztosítható megfelelő tapasztalat és gyakorlat.
Az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálatából kiderül, hogy tavaly az országszerte 103 egészségügyi intézményben 8063, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott jó-, illetve rosszindulatú daganat eltávolítását célzó emlőműtétet végeztek az orvosok.
A felmérés szerint a vizsgált kórházak, klinikák közül mindössze 41 intézmény felel meg a Sebészeti Szakmai Kollégium által készített javaslatnak, ezeken a helyeken 2006-ban összesen több mint hetven műtétet végeztek. A szóban forgó fekvőbeteg-ellátók több mint felében, egészen pontosan 62 kórházban azonban az operációk száma nem érte el a 70-et, 46 intézményben pedig 35-nél kevesebb műtét történt. Az elemzők Nógrád megyében nem is találtak olyan kórházat, ahol a javaslatnak megfelelően az éves 70-100-as nagyságrendet elérte volna a beavatkozások száma. Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb betegsége, Magyarországon évente 6000-7000 új emlőrákot diagnosztizálnak. A betegség az 50–60 éves nőknél fordul elő leggyakrabban, ám a 40 év alattiaknál is számos esetben állapítanak meg emlőtumort.
Érdeklődtünk az Egészségügyi Minisztériumban, hogy a vizsgálat eredménye alapján milyen intézkedést terveznek. A sajtóosztályon közölték: a problémát megnyugtatóan az egészségbiztosítási rendszer átalakítása fogja rendezni. A biztosítható legjobb minőség érdekében ugyanis a pénztárak nyilvánvalóan nem fognak olyan intézményekkel szerződni, amelyeknél a szükséges szakmai tapasztalat és rutin nem áll rendelkezésre: ez ugyanis növelné a vállalt kockázatot, és kétségessé tenné a beteg megelégedettségét. Arra a kérdésre, tervezik-e, hogy az emlőműtéteket csak meghatározott intézmények számára engedélyezzék addig, amíg 2009 januárjától valóban elindul az új egészségbiztosítási modell, a tárcánál úgy feleltek: „Folyik ilyen gondolkodás.”
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről