Az írónő, aki nem tudott megöregedni

Bensőségesen, meghitten, meleg szeretettel ünnepelte szülővárosa, Debrecen Szabó Magda 90. születésnapját. A személyes találkozókkal, könyvesboltnévadóval, kiállításokkal és könnyes köszöntésekkel tarkított ünnepi csokorban ott voltak a számos írásban szereplő iskola, a Dóczy Gimnázium virágai is, amelyekről Szabó Magda azt mondta, ezeknél szebbet soha nem kapott. Az irodalom nagyasszonyával az alma materbeli ünnepséget követően beszélgettünk munkáról, küldetésről és a mai „kilengett világ” dolgairól.

2007. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta a Dóczy Gimnáziumot visszakapta a református egyház, minden évben itt tölti a születésnapját. Mit adott ez a valamikori iskola, amivel ennyire magához köti egykori diákját?
– A városomhoz, egyházamhoz, s bennük felnevelő iskolámhoz egész életemben különleges kapocs kötött. A Dóczy a maga szigorú, ám igazságos világával büntetett, de megértett, korlátozott, de tudomásul vette, a Szabó egy kicsit más, mint a többiek. Más, de nem annyira, hogy ne lehetne őt elfogadni, szeretni. Mindig szívesen jövök ide, és mindig szívesen beszélek az életemet meghatározó élményekről a diákoknak. Azért tudok hozzájuk szólni, azért értem őket, mert én nem tudtam megöregedni. Ma is érzem és tudom azt, amit diákkoromban megtanultam az emberről. Szeretném velük megértetni, hogy másnak lenni, a saját utunkat járni nem bűn. És a tanárokkal is szeretném megértetni, hogy óriási a felelősségük, és bár kötik őket a szabályok, ez nem lehet ok arra, hogy elnyomják, felesleges vesszőként lenyessék, megöljék a fiatalokban megbúvó tehetséget.
– A diákokhoz intézett beszédében mintha kicsit messzebbre mutatott volna, mintha nemcsak a tanárokat, tanuló ifjúságot, de a politikacsinálókat is figyelmeztetni kívánta volna a felelősségre.
– Hát persze. Én már nagyon sokat éltem, nagyon sokat láttam, és úgy érzem, a világban – s benne Magyarországon – nagyon rossz felé mennek a dolgok. Igen, szeretnék üzenni a magyar politikusoknak, de más nemzetek vezetőinek is. Itthonra azt, hogy csak a szorgalom, a megfeszített munka vezetheti ki nehéz helyzetéből az országot, a nemzetet. Erre kell nevelnünk magunkat és az ifjúságot. Másként semmi remény arra, hogy jóra forduljanak a dolgok. Lemaradunk, és úgy járunk, mint az érettségiző diák a nagy vizsga napján, aki ott és akkor kénytelen felismerni, hogy valamiről nemcsak ideiglenesen, de végleg lekésett. A nagypolitika csinálóit pedig sokat látott író emberként arra figyelmeztetném, hogy vegyék észre: mostanság túlságosan nagyok a világ kilengései. Élesek a konfliktusok, mélyek a sebek, szélesek az emberek között húzódó árkok. Én egyszer már láttam ilyen helyzetet, az ilyen kilengések egyszer már katasztrófához vezettek. Nem szeretném, ha megismételné magát a történelem.
– Az ön élete mindeddig a szembenállásról, a „csak azért is” helytállásról szólt. Dóczys diákként kérdésekkel hozta zavarba az iskolába látogató minisztert, nem átallotta tanárai szavait kijavítani, a kommunizmus idején keresztyén hitét hangsúlyozta, hódmezővásárhelyi száműzetésében pedig egy negatív hősnőről írt lélektanilag hiteles regényt, mit sem törődve a sematikus emberábrázolás kötelező érvényű elvárásaival. Mi az, ami mellett ma ugyanúgy kiállna, mint annak idején tette?
– A városomhoz, egyházamhoz való hűségemről már sokszor szóltam, de ehhez hozzátartozik még valami. A nemzet, a magyarság vállalása. Vállalást, nem természetes állapotot mondtam, mert nem könnyű ma magyarnak lenni – és persze, nem lehet nem annak lenni. Egy debreceninek – így nekem is – talán egy kicsit könnyebb, hiszen a ’48-as hagyományokból táplálkozó város, és benne a Nagytemplom egyre csak arra ügyel, hogy magyarok tudjunk maradni.
– Alkotói pályáján a személyes lírát követte a Németh László-i mélységeket idéző lélektani regény, majd a dédelgetett családi hagyományokból, finoman rajzolt jellemekből felépülő életrajzi művek jöttek, amelyektől aztán kissé váratlanul a történelem, a Debrecen főszereplésével játszódó történelem ihlette drámák felé fordult. Most milyen művet várhatunk?
– Sokat utazom, így lassabban megy a munka, mint szeretném, de dolgozom. Tudom, hogy be kell fejeznem a Für Elise-t, különben megölnek az olvasóim. Úgy vélem, egy éven belül készen leszek vele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.