Biztosítók: kérdések sokasága

Jövő év késő tavaszáig, kora nyaráig szinte semmit nem érzékelnek majd az emberek az egészségbiztosítási modellváltásból, hiszen az új rendszer gyakorlatilag csak 2009-től kezd működni.

2007. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte biztosan nem éri el közvetlenül az embereket az egészségbiztosítási rendszer átalakítása a következő hónapokban. Leghamarabb késő tavasszal lehet majd arra számítani, hogy a biztosítótársaságok reklámkampányba kezdenek. Valódi reklámanyagokkal történő tagtoborzás azonban akkor is inkább a fővárosban és Pest megyében várható – vélekedett Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Intézetének szakértője. Mint mondta: nem lehet előre tudni, de vidéken valószínűleg kisebb intenzitású lesz a pénztárak marketingmunkája. Ez a rendszer sajátosságából adódik. A központi régióban négy egészségpénztár jöhet létre, s ezek közül csak egyben szerezhet kisebbségi üzletrészt ugyanaz a magánbefektető, ami valódi, ügyfelekért zajló versenyt tesz lehetővé.
A változás menetrendje a következő: a parlament várhatóan az őszi ülésszakon elfogadja a szükséges törvényeket és módosításokat. Sinkó Eszter felhívta a figyelmet arra, hogy az eredetileg tervezetthez képest többhetes csúszásban van a koalíció, így a törvényalkotás „erőltetett menet” lesz, amelyben nagyon kevés idő marad az egyeztetésre, a finomhangolásra. A következő lépcsőfok az lesz, amikor január elején az állam megalapítja a 18 (megyékben lévő) plusz négy (fővárosban és Pest megyében található) egészségpénztárat. Ezután kezdődhet ezek 49 százalékos, kisebbségi tulajdonrészének magánbefektetők számára történő értékesítése pályázat útján. Ezt követi a néhány hónapos tagtoborzás. Várhatóan ez lesz az átalakulás első olyan mozzanata, amelyet az emberek „testközelből” érzékelnek majd. Azt a biztosítottat, aki nem választ magának pénztárat, automatikusan besorolják ahhoz, amely az adott megye ellátásának jogát megszerezte.
A jövő évben az új rendszerrel kapcsolatos más változást nemigen érzékelnek majd az emberek, hiszen az új modell valójában csak 2009-től kezdi meg működését. Akkortól viszont sok minden módosul, lesz, ami kezdettől, s lesz, ami csak később. Sinkó Eszter szerint változhat a betegek jelenleg igencsak szabad intézményválasztási lehetősége. A szabad háziorvos-választás lehetősége szinte biztosan megmarad a szakértő szerint. Azt nem tudni egyelőre, hogy bővülhet-e azon ellátások köre, amelyek igénybevételéért részleges térítési díjat kell fizetni. Erről Sinkó Eszter úgy fogalmazott: ha akarnak is e téren szigorítást, lehet, hogy azt későbbre halasztják, hogy az emberek ne szembesüljenek rögvest az új rendszer indulásakor a kedvezőtlen döntésekkel. A beutalás rendjében szigorításokra számít. A szakorvosi-kórházi ellátások többségét a jövőben is csak háziorvosi beutalóval lehet majd igénybe venni, de ezeknek a szolgáltatásoknak a köre tovább bővülhet. A járulékfizetés mértéke és a fizetés módja viszont egyelőre biztosan nem változik.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértők egyöntetűen állították, hogy éles viták várhatók az MSZP és az SZDSZ között az említett el nem döntött kérdésekről, illetve arról, hogy miként osszák meg a menedzsmentjogokat az állam és a pénztárakban kisebbségi tulajdonrészt szerző magánbefektető között. Persze – tették hozzá – ezek a viták valószínűleg már kevésbé zajlanak majd a nyilvánosság előtt, s nem feltétlenül „csúcsosodnak ki” olyan egyeztetésekben, mint amilyeneknek a közelmúltban tanúi lehettünk. Úgy látják: az MSZP ezeken az egyeztetéseken küzdeni fog azért, hogy minél inkább saját akarata érvényesüljön. A párt szakpolitikusai ugyanis csatát vesztettek, amikor Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök – az ő támogatásuk nélkül – ment bele abba, hogy az üzleti befektetők részt vehessenek a kötelező egészségbiztosításban.

MDF: példátlan rendszer. Az MDF továbbra sem támogatja az egészségbiztosítás átalakításában tervezett öszvér megoldást, mert az a különböző rendszerek előnyei helyett a hátrányaikat ötvözi. Ilyen rendszer egyébként sehol a világon nem működik – érvel a fórum. Felhívja a kormány figyelmét, hogy tartsa be a jogalkotási törvényt, és készítse el a megfelelő hatástanulmányokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.