Demszky a felelőse a tétényi telepnek?

Máig bizonytalan, hogy ki szállítja el azt a félmillió köbméternyi hulladékot a nagytétényi Duna-partról, amelyet a hatvanas–hetvenes években raktak le a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat alkalmazottai. A főváros azt állítja, hogy nem felelős, mert – a kerület kérésére – csak teljesítési segédként működött közre a szemétlerakásban. A XXII. kerületi önkormányzatnál azonban olyan korabeli dokumentumok kerültek elő, amelyek ennek az ellenkezőjét bizonyíthatják.

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint húsz évvel ezelőtt sem engedélyezte a fővárosnak a XXII. kerület, hogy kommunális hulladékot rakjon le a Duna-parton, a Nagytétényi Kastélymúzeum közelében – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumokból. A kerületi tanács 1984 novemberében kelt levele perdöntő lehet a főváros és a Budafok-Tétény közötti vitában, amely arról szól, hogy ki köteles elszállítani a nagytétényi folyópartra évtizedek alatt lerakott csaknem félmillió köbméternyi hulladékot.
A hatalmas, 25 hektárnyi hulladéktelepet ma már növényzet takarja, de a helyiek tudják, hogy az egykori depóban három-négy méter mélyen vegyes hulladék lapul a hatvanas–hetvenes évek lerakásainak eredményeként. A területen veszélyes hulladékok is találhatók, amelyek a közeli Duna vizét is veszélyeztethetik, a megbolygatott kupacokból pedig robbanásveszélyes metángáz szivárog a levegőbe.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat egykori lerakójának felszámolását a főváros nem vállalta, mert az szakértőik szerint a kerület mint tulajdonos feladata. Budafok-Tétény önkormányzatának azonban nincs egymilliárd forintja a rekultivációra, amelyet a kerület szerint az érvényes rendelkezések alapján egyébként is a fővárosnak kellene elvégezni.
Ezt bizonyítja az a levél is, amelyből kiderül: a XXII. kerületi tanács végrehajtó bizottsága már 23 évvel ezelőtt úgy döntött, hogy nem engedélyezi a nagytétényi Duna-part szóban forgó hulladéktelepének közelében további hulladék elhelyezését. A szemétlerakást azért nem engedélyezték, mert a közelben működő szemétbányát is csak feltöltötte az FKF Zrt. elődje, de ezek után nem tette rendbe a területet. A bányákkal kapcsolatban már a nyolcvanas években rengeteg volt a panasz, a területen a tisztaság még a szocializmusban demonstratív céllal megrendezett úgynevezett nagytakarítások idején sem volt biztosítható, a szeméthordáshoz kijelölt felvonulási utak pedig rendkívül hamar elhasználódtak, megrongálódtak, a javításukra viszont nem volt fedezete Budafoknak. A bezárt bányák tetejére ráadásul az FKF Zrt. jogelődje nem helyezett el olyan záróanyagot, amely lehetővé tette volna a terület újrahasznosítását, vagy beültetését növényekkel. A fővárosi közterület-fenntartó pedig a szeméttelep létesítése előtt elszállította a telekről a humuszt, és jó áron értékesítette – írja levelében Grábits Istvánné, a XXII. kerületi tanács akkori elnökhelyettese.
A korszak viszonyaira jellemző, hogy a Fővárosi Tanács mindössze elvi hozzájárulást kért a kerülettől a szemét lerakására, mert a Városépítési Tudományos és Tervező Intézet „potenciálisan alkalmasnak tartotta” a Duna-partot a kommunális hulladék elhelyezésére, mintegy 11 kilométernyi hoszszúságban a folyó mentén.
– Már augusztus 31-én levelet írtunk Demszky Gábor főpolgármesternek az ügyben, de egyelőre nem érkezett reakció – tájékoztatta lapunkat Szabolcs Attila. A XXII. kerület polgármestere szerint a fővárosi hulladékgazdálkodásról szóló 49/2004-es rendelet alapján a fővárosnak kellett volna elszállíttatnia a szemetet a nagytétényi Duna-partról 2006-ig. A környezetvédelmi hatóságnak már be is adták az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokat.
Demszky Gábor főpolgármester eddig csak annyit nyilatkozott, hogy szakértőik szerint a kerület dolga a rekultiváció, de azt vállalják, hogy ingyen befogadják a nagytétényi depó szemetét valamelyik központi lerakóba. A fővárosi önkormányzat lapzártánkig nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy mennyiben változtatták meg az időközben előkerült dokumentumok az álláspontjukat az FKF Zrt. felelősségéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.