Drágább a gyógyszer

Hiába az Egészségügyi Minisztérium hangzatos bejelentése a gyógyszerárcsökkenésről, a statisztika azt mutatja, hogy az emberek húsz százalékkal többet fizetnek az orvosságokért, mint tavaly.

2007. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly január és augusztus között 238,9 milliárd forintot költött az egészségbiztosító a gyógyszerek ártámogatására, a betegek 68,4 milliárdot fizettek térítési díjra. Ez azt jelenti, hogy 71,4:28,6 százalékban oszlott meg a teherviselés az állam és az emberek között. Idén az év első felében ez az arány 58,5:41,5 százalékra változott, azaz a terheket egyre kisebb mértékben viseli az állam, s egyre nagyobban a beteg. Az első nyolc hónapban 197,1 milliárd forint ment el az egészségbiztosító kasszájából a medicinák tb-támogatására, s mintegy 81,7 milliárdot fizettek ki térítési díjként a betegek, ami csaknem húsz százalékkal több, mint 2006 azonos időszakában. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adataiból kiderül az is: a vásárlók annak ellenére hagytak a tavalyinál lényegesen több pénzt a patikákban, hogy tíz százalékkal kevesebb támogatott medicinát váltottak ki ugyanazon időszak alatt. Kevesebb gyógyszert vittek tehát haza, de azokért többet fizettek.
*
Eközben a kormány hangzatos bejelentései rendre arról szólnak, hogy csökken a gyógyszerek ára. Legutóbb azt a tájékoztatást adta nagy sajtóvisszhang mellett az egészségügyi tárca, hogy októbertől több mint 400 gyógyszer ára csökken. Mint mondták, ez annak az eredménye, hogy a gyártók internetes liciten csökkenthetik készítményeik árát, egyébként abban a fenyegetettségben, ha ezt nem teszik meg, s készítményük egy adott csoporton belül túl drága marad a többihez képest, úgy elveszítik társadalombiztosítási támogatásukat és a piacukat is. A bejelentés alapján az emberek joggal gondolták: több mint 400 szerért kevesebbet kell fizetniük a patikában. Csakhogy ez nem igaz. A valóságban csak 373 gyógyszer térítési díja csökkent (átlagosan 120 forinttal), ráadásul ebből 264 termék kevesebb mint 100 forinttal, 70 termék pedig kevesebb mint 10 forinttal lett olcsóbb. Kiderült az is, szintén októbertől 250 medicina térítési díja nőtt (átlagosan 80 forinttal). Vannak olyanok, amelyek termelői árát ugyan csökkentette a gyártó a liciten, a betegek mégis többet fizetnek értük, kevesebb lett ugyanis a tb-támogatásuk. Egy kardiológiai készítményt például a gyártó 400 forinttal tett olcsóbbá, mégis 50 forinttal kell többet fizetni érte.
Az általunk megkérdezett, név nélkül nyilatkozó szakértők egyöntetűen állították, a betegterhek növekedéséért elsősorban a január közepétől hatályos támogatási változások felelősek, akkor ugyanis átlagosan 50 százalékkal csökkentették a készítmények tb-támogatási mértékét, ami körülbelül ugyanekkora térítésidíj-növekedést okozott. Az egészségbiztosító szerint egyébként az árliciten történő folyamatos csökkentés miatt év végére a betegek által kifizetett díjtömeg megközelíti majd a 2006-ost. Szakértők azonban nem osztják ezt az optimista várakozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.