Húszezer euró – több mint ötmillió forint – nyomravezetői díjat ajánlott fel a Természetvédelmi Világalap (WWF) annak, aki segít kézre keríteni az olaszországi Abruzzo nemzeti parkjának állatait hónapok óta tizedelő ismeretleneket. Mint arról beszámoltunk, kedden három, az Appenninekben őshonos, fokozottan védett barnamedvét mérgeztek meg (jelenleg 80-85 példány él belőlük egész Olaszországban), közöttük a park jelképévé vált tízéves Bernardót is. Korábban két farkassal és tíz keselyűvel végeztek hasonló módon, ezért az olasz természetvédők tegnap különleges nyomozócsoport felállítását kérték, a WWF pedig internetes mozgalmat indított az elkövetők felderítésére.
Mindez éppen akkor történt, amikor világszerte a legenda szerint az állatok nyelvét értő és védőszentjükként tisztelt olasz rendalapító Assisi Szent Ferenc 1228. október 4-i szentté avatására emlékeznek, és az állatok világnapját ünnepelik.
Négy évvel azután, hogy bűncselekménnyé nyilvánították az állatkínzást, még mindig jócskán akad tennivalójuk a civileknek és a hatóságoknak – közölte lapunkkal Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány vezetője, a törvényi szigorítás egyik kezdeményezője. Elmondása szerint a bejelentések száma megnőtt, de bizonyíthatóság híján az ügyek többnyire már a rendőrségen lezárulnak. Az a kevés, amely a bíróság elé kerül, még ha igen brutálisan követték is el a bűncselekményt, enyhe ítélettel – pénzbírsággal vagy esetleg felfüggesztett szabadságvesztéssel – zárul. Ráadásul sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy a törvény nemcsak a kínzást és a viadalokat, hanem az állatok elhagyását, illetve elűzését is bünteti. Az állatkínzásnak sokféle megnyilvánulási formája van még ma is, rengeteg az autókból – nemegyszer menet közben – kidobott, nejlonba kötött, kukába vagy dögkútba vetett, erdőbe kilökött kisállat. Nemrégiben egy nő dobozt nyújtott át az egyik szekszárdi iskola udvarán játszó gyermekeknek. Hét újszülött kismacska volt benne, az állatmenhelyen már nem tudták megmenteni őket. – Egyszóval – fűzte hozzá Fiáth – van egy állatvédelmi törvényünk, csak éppen nem tudnak élni vele, miközben egyre gyakrabban hallani: fel kellene lépni végre azok ellen is, akik az erkélyre kizárva vagy rövid láncon tartják állataikat.
Sok év után a napokban született meg a cirkuszi állatok tartását, utaztatását és felléptetését szabályozó kormányrendelet, amelynek értelmében a porondon tilos az elefántok, az orrszarvúak és a főemlősök, illetve a szeptember 28-a után befogott vadak szerepeltetése. A többi állatra vonatkozó szigorú tartási feltételeket három és fél év alatt kell megteremteni, a veszélyeztetett vadon élő fajokat pedig 2010-től végleg kitiltják a hazai cirkuszokból.
Magyarországon körülbelül kétszáz állatot tartanak húsz, főként családi vállalkozásként működő cirkuszban, kétharmaduk kutya és ló – tájékoztatta lapunkat Pencz Levente, a Fauna egyesület munkatársa. Beszámolója szerint a körülbelül hatvan vadállatot – zebrát, bivalyt, lámát, majmot, oroszlánt, tigrist, elefántot, leopárdot, kígyót és kajmánt – szűk ketrecekben, elavult kocsikban, esetenként láncon tartják. Pencz hozzáfűzte: nem a cirkuszok ellen, hanem az állatok érdekében emelték fel a szavukat.
Felvonulások országszerte. A világnapot hazánk több településén jobbára a hét végén tartják szervezetek, állatkertek és állatbarátok felvonulásával, családi programokkal, nyílt napokkal. Budapesten az idén tizenötödik alkalommal vasárnap reggel tíz órakor a bazilikától indul a menet, amelyet hagyományosan az állatkert csacsija vezet – tájékoztatta lapunkat Lovas Éva, a Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség szóvivője. Elmondta: a civil szervezetek mellett állatbarátklubok, vakvezető kutyások, állatokkal foglalkozó intézmények vonulnak fel, de több vidéki iskolai csoport is jelezte részvételét. Az esemény jó hangulatú baráti találkozóvá vált. A külsőségekre viszont az idén a szokásosnál is kevesebb jut, hiszen az adó egy százalékából befolyt összeget a szervezet mindeddig nem kapta meg – fűzte hozzá Lovas.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít