Fodor Gábor parlamenti felszólalásában és közleményében is félreértésnek nevezi azt a költségvetési adatokból kikövetkeztetett sajtóhírt, hogy a környezetvédelmi tárca a jövő évi büdzsé egyik vesztese. Mint fogalmaz: ez valójában éppen fordítva van. A félreértés oka a miniszter szerint az lehet, hogy a 2007-es költségvetésben az EU-integrációra szánt költségvetési forrásokat a szaktárcákhoz telepítették, míg 2008-ban ez nem így lesz, azok a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség költségvetésében jelennek meg. Így a számok nem összehasonlíthatók. Fodor állítása szerint valójában mind a tárca saját büdzséje, mind pedig az EU-integrációra szánt költségvetési források összege nő 2008-ban. Ennek köszönhetően a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) a környezetvédelem a költségvetés nyertese, hiszen 17,4 milliárd forinttal több pénz jut környezetvédelemre 2008-ban.
A közlemény szerint idén a szaktárcának 48,9 milliárd forint lesz a saját költségvetése, amelyhez az EU-integrációs forrásokból 28,3 milliárd jut környezetvédelemre. Összesen tehát 77,2 milliárdot költhetnek el környezetvédelmi célokra ebben az évben. Jövőre a tervek szerint a KVVM saját költségvetése 52,6 milliárd forintra nő, és ez az összeg az EU-integrációs források 42 milliárdjával együtt már 94,6 milliárd forint környezetvédelmi célokra használható büdzsét jelent.
Fodor Gábor egyébként közölte azt is, hogy a Pénzügyminisztériumnál az eredetileg javasolt költségvetéshez képest csaknem hétmilliárd forint többletforrást sikerült kiharcolnia tárcája számára. Ezt a zöldhatóság és természetvédelmi őrszolgálat megerősítésére, a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésének felgyorsítására (2008-ban elkészülhet a tiszaroffi és a cigándi tározó, valamit áthelyezik a bivalytói töltést), az uniós pályázatokhoz szükséges önrészre, az EU-s vízügyi nagyprojektek feladataira, a civil szervezetek részvételére a Nemzeti környezetvédelmi programban, a nemzeti fenntartható fejlődés stratégiájához kapcsolódó feladatokra, környezeti kármentesítésre (a tatabányai lakóépületekből származó hulladék azbesztmentesítését szolgáló mintaprojektre, a Kövizigek vízvédelmi pályázataihoz szükséges önerőre) kívánják elkölteni.
– Örülnénk, ha az elkövetkezendő években a környezetvédelem a költségvetés nyertese lenne Magyarországon, de a számokból nem ez látszik – reagált a miniszter nyilatkozatára Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. Szerinte ugyanis nem várható változás például a levegőtisztaságban addig, amíg az állam továbbra is a közúti közlekedést támogatja, miközben elveszi a pénzt a vasúti ágazattól és a közösségi közlekedéstől. – A kormány a fosszilisenergia-felhasználást is óriási mértékben támogatja, az energiahatékonyságra viszont csak fillérek jutnak – tette hozzá a környezetvédő. Lukács aggályosnak tartja azt is, hogy a környezetvédelemre juttatott forrásokat olyan látványos nagyberuházásokra költik – például hulladéklerakókra és nagy szennyvíztisztítókra –, amelyek nem a megelőzést és az újrahasznosítást mozdítják elő. – Örvendetes, hogy ismét megerősítik a hatóságokat és a természetvédelmi őrszolgálatokat, de az elmúlt évek leépítései után ez a legkevesebb, amit meg kell tenni a környezetszennyezések hatékonyabb megelőzése érdekében – mutatott rá Lukács András.
– Költségvetési kérdésekben már évek óta nehéz tisztán látni a szaktárcánál, de az kétségtelen, hogy az európai uniós forrásokat nem számítva a 2008-as költségvetés összege magasabb lesz az ideihez képest – fejtette ki Jávor Benedek, a Védegylet munkatársa. A környezetvédő úgy tartja, nagy politikai csaták lesznek még, hogy ezt a költségvetést Fodor Gábor meg is tudja tartani. – Az elkövetkezendő években folyamatosan növelni kell a hatóságokra szánt forrásokat, hogy visszaadják azt a pénzt, amit elvontak ezektől a szervezetektől – közölte Jávor Benedek, aki szerint hétmilliárd forint nem elegendő a Vásárhelyi-terv felgyorsítására, a környezet- és természetvédelmi hatóságokat viszont kellő mértékben meg lehetne ebből az összegből erősíteni.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben