Véglegesítette jelentését az a kormánybizottság, amelyet a Gripen-beszerzések vizsgálata címén hoztak létre Vadai Ágnes szocialista politikus, a Honvédelmi Minisztérium nemrég kinevezett államtitkára vezetésével. A jelentés tartalma – mint azt az államközi szerződéseket is magában foglaló iratcsomagokról sejteni lehetett – egyelőre államtitoknak számít. A titokgazda azonban a kormányfő, így Gyurcsány Ferenctől függ, hogy mit hoznak nyilvánosságra az aktákból. Az eddig kiszivárgott információk szerint nem sok kompromittáló adat derülhet ki a Vadai-féle jelentésből sem a Gripenek eredeti, 2001-es beszerzésére, sem pedig a vadászgépek bérletéről szóló szerződés későbbi, 2003-as módosítására vonatkozóan. A bizottság ugyanis nem talált bűncselekményre utaló adatokat, csak olyan szakmai visszásságokra lelt, amelyek felvethetik a korrupció gyanúját. Értesüléseink szerint az egyik ilyen kifogásolható elem a kormánytestület „nyomozati anyaga” szerint az, hogy a 2001-es beszerzés előtt nem határozták meg azt a szakmai követelményrendszert, amelynek meg kell felelnie a pályázóknak, vagyis nem volt egyértelmű, hogy mi alapján döntöttek egyik vagy másik géptípus mellett. A NATO katonai beszerzéseinél azonban általában követelmény, hogy a beszerzés előtt a megrendelő ország szakértői tisztázzák, egy hadieszköznek milyen képességekkel kell rendelkeznie.
A 2001-es eljárásban visszásnak tüntethetik fel azt is, hogy az Orbán-kormány nemzetbiztonsági kabinetje az utolsó pillanatban döntött a géptípusról, és a beszerzendő vadászgépek menynyiségének lecsökkentéséről is. Az viszont, hogy ennél komolyabb érvek is szerepelnek-e a Gripen-bizottság jelentésében, egyelőre talány. A kormánytagok ugyanis csak a héten kapják meg a jelentést, és ezután dől el, hogy mit lehet ebből a csaknem ötvenoldalas anyagból nyilvánosságra hozni. Hamarosan elkezdheti az ülését egy összevont parlamenti vizsgálóbizottság is az ügyben,
de az kérdéses, hogy ennek a testületnek milyen jogosítványai lesznek.
Mint ismeretes, a Gripenek bérletéről szóló eredeti szerződést még az Orbán-kormány kötötte 2001-ben Svédországgal. A módosított szerződést 2003-ban írták alá. A Fidesz-kormány döntését többen értetlenül fogadták, mert eredetileg amerikai F–16-os vadászgépeket kívántak beszerezni a magyar légierőnek. A szerződés 2003-as módosítása szintén megdöbbentette a szakértők egy részét, hiszen olyan képességekkel látták el a gépeket, amelyek nem szükségesek a magyar légtér védelméhez. Ezzel viszont a beszerzés értéke több tíz milliárd forinttal megemelkedett. A svéd vadászgépek beszerzését nemzetközi szinten korrupciós gyanú lengi körül, ezért a svéd államügyész vizsgálatot folytat a hasonló szerződések kapcsán. Az államügyész a vizsgálatot hazánkra is kiterjesztette, de csak a 2003-as szerződésmódosítást vizsgálja, amely a Medgyessy-kormány idején történt.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben