Madrid feléget minden hidat, ami a Batasunával kapcsolja össze, holott alig néhány hónapja még tárgyaltak egymással – vádolta meg a spanyol kormányt Miren Azkárate, az autonóm baszk kormány szóvivőnője, miután a múlt héten spanyol és baszk biztonsági erők letartóztatták az ETA politikai szárnyának tekintett, és ezért betiltott szervezet csaknem teljes vezetőségét az egyik baszkföldi kisvárosban. Hasonlóan nyilatkozott Pernando Barrena, a Batasuna egyetlen szabadlábon maradt szóvivője is, aki szerint Madrid „hadat üzent” a baszk függetlenségnek, és akciója új erőszakhullámot indít el. A letartóztatásokat elrendelő Baltasar Garzón vizsgálóbíró indoklása szerint a Batasuna egyáltalán nem az erőszak megfékezésére törekedett, és továbbra is összehangolta tevékenységét az ETA-val.
A vasárnapi kihallgatások után tizenheten maradtak vizsgálati fogságban, hat őrizetbe vett személyt szabadon engedtek. A letartóztatások nyomán pénteken és szombaton is incidensek nélküli spontán tüntetésekre került sor a három spanyolországi baszk provincia székhelyén. Barrena az északír egységkormány küldöttségével együtt látogatta meg a börtönben Arnaldo Otegit, a párt legtöbbet szereplő szóvivőjét. (Az északír egységkormány még a múlt héten felajánlotta a közvetítést a spanyol–baszk konfliktusban.) Otegit még június 8-án börtönözték be az ETA június 5-én felmondott tavalyi tűzszünete után. A tiltakozások nem maradtak el, s Baszkföldön és a szintén baszk Navarrában újraéledt a kale borroka, az utcai erőszakos cselekmények köztéri célpontok ellen.
A kormány ugyancsak a hidak felégetésével vádolja a Batasunát. Juan José Ibarretxe, Baszkföld tartományi elnöke közölte, a kormány csak a tavasszal esedékes általános választások miatt lépett fel ilyen keményen. A letartóztatások körüli feszültséget csak fokozza, hogy Ibarretxe éppen másfél hete jelentette be, 2008. október 25-e lesz az autonóm baszk parlamentben az önrendelkezési népszavazás megtartásának első időpontja.
Csontsovány állatokat mentettek meg Bakonyalján