Koalíciós kivárás Veres-ügyben

A koalíciós pártok egyelőre érdemben nem foglalkoznak a Heti Világgazdaság szerint immáron Veres Jánoshoz is köthető szabolcsi számlagyár ügyeivel, amelyben a gyanú szerint már akkor is üzemszerű visszaélés folyt a számlázással, amikor a jogerősen börtönre ítélt Kabai Károly mellett társtulajdonosként a jelenlegi pénzügyminiszter is részt vett a vállalkozás működtetésében. A vám- és pénzügyőrség közben pert helyezett kilátásba a sajtóban megjelent egyes részletek miatt.

2007. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke nem ismeri Veres János ügyeit. Mint mondta, csak hallomásból értesült a HVG-ben megjelent és lapunk által is közölt számlabotrányról. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte mit kell tennie egy pénzügyminiszternek, ha adó-, illetve számlacsalás gyanúja merül fel egyik cégével kapcsolatban, Gulyás csupán anynyit mondott: „Szerintem erre egyértelmű a válasz.”
Nyakó István, az MSZP szóvivője csak annyit közölt lapunkkal: a szocialista pártnak egyelőre nincs kialakult álláspontja az ügyben.
– Egyelőre csak sajtóhírek láttak napvilágot. Amíg az ügyet világosan tisztázó körülmény nem merül fel, addig nincs értelme újságcikkeket kommentálni – mondta Nyakó.
Hiába kerestük mindkét kormányszóvivőt. Órákon keresztül, tucatszor hívtuk telefonon Budai Bernadettet, egyszer sem vette föl a telefonját. Daróczi Dávid átirányította hívásait a Kormányszóvivői Irodához. Veres János ügyét firtató kérdéseinkre tegnap több alkalommal is választ ígértek, de még lapzártánkkor is csak annyival „biztatták” lapunkat, hogy próbálkozzunk újból és újból telefonálni.
Mint a Heti Világgazdaság megírta, már 1992 és 1994 között is hamis számlák alapján igényelt vissza áfát a nemrég börtönbüntetésre ítélt szocialista vállalkozó, Kabai Károly nyírbogáti cége, a Bogát-Ferr Kft., amikor még Veres János pénzügyminiszter is tulajdonosa volt a társaságnak. Kabai 1997 előtti ügyeit azonban nem vizsgálták, a pénzügyminiszternek pedig még a neve sem merült fel egyetlen periratban sem.
A HVG beszámolója szerint a Bogát-Ferr Kft. 1992 és 1994 közötti hamis számláinak ügyében eljáró vám- és pénzügyőrség őrnagya azzal az indoklással adta át az ügyet a nyírbogáti rendőrkapitányságnak, hogy bűncselekmény elkövetésének gyanúja nem merült fel. Sipos Jenő, a VPOP szóvivője lapunkkal ezzel kapcsolatban csak annyit közölt, hogy a HVG írásában több téves információ jelent meg, és nem igazak azok az állítások, amelyek a cikkben a vámőrség eljárásáról szólnak. Ezért a VPOP jogi lépéseket tervez. Információink szerint a vámőrség arra hivatkozhat, hogy azért adták át a rendőrségnek a Vereséknek számlázó romák ügyét, mert a számlák mögött nem volt áruforgalom, és ez a cselekmény akkoriban nem adócsalásnak, hanem csalásnak számított, így nem tartozott a vámőrség hatáskörébe. A rendőrség azonban tovább nyomozott, és csak a fiktív számlák kiállítóira sújtott le. A számlázók bírósági tárgyalásán tanúként meghallgatták Kabai Károlyt, de elfogadták jóhiszeműségét. Elhitték ugyanis, hogy nem volt tudomása a fémgyűjtők hamis számláiról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.