Ködbe vesző gimnáziumi jövőkép

A köztudattal ellentétben a következő tanévre még lehet felvételizni a nyolcosztályos gimnáziumokba. A budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium igazgatója szerint a korábban a kormány által kiszivárogtatott hírek miatt sokan azt hiszik, hogy megszűnik ez az intézménytípus, pedig erről egyelőre nincs szó. Azt az oktatási tárca is megerősítette, hogy a jövő tanévre még beiskolázhatnak az intézmények, a távolabbi jövőről azonban nem beszélnek.

2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezhetően kevesebben jelentkeztek az intézményünkben lezajló központi felvételi vizsgára, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a kormány által korábban megszellőztetett hírek szerint megszűnik ez az intézménytípus – mondta lapunknak Bajkó Judit, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium igazgatója. Az intézményvezető szerint sok szülő azt hiszi, hogy már nem lehet jelentkezni a nyolcosztályos gimnáziumokba, pedig erről egyelőre nincs szó. A következő tanévre biztosan beiskolázhatnak. Hozzátette: a megszüntetésről szóló hírek tavaly nyáron láttak napvilágot, ám néhány hónappal később, a Gimnáziumok Országos Szövetségének (GOSZ) decemberi ülésén Hiller István oktatási miniszter ígéretet tett a nyolcosztályos gimnáziumok megmaradására. Hozzátette: az írásbeli felvételire – amely minden nyolcosztályos gimnáziumba érvényes – december 7-ig lehet jelentkezni.
Lapunk megkereste az ügyben az oktatási tárcát is, ahol azt ugyan megerősítették, hogy a következő tanévben még indulnak évfolyamok, ám a távolabbi jövőről nem nyilatkoztak, így válaszuk nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy 2008 után valóban megszűnik a nyolcosztályos gimnáziumok beiskolázási lehetősége. Azt írták: a hatályos jogszabályok elismerik a nyolc évfolyammal működő gimnáziumokat, és a következő tanévre történő felvételi eljárást illetően jelenleg nem terveznek változtatást.
Emlékezetes, a tavaly nyáron nyilvánosságra hozott, még Magyar Bálint által kidolgozott, 163 pontos kormányzati oktatási programban az szerepelt, hogy 2008. szeptember 1-jétől megszűnik a nyolc évfolyamos gimnázium, s négy, hat vagy tizenkét évfolyamos intézményként működhet tovább. A nyolcosztályos modell megszüntetését a túl korai szelekció megakadályozásával és az alapkészségek megerősítésével indokolták. Az elképzelés szerint a megszűnés felmenő rendszerben lépne életbe, vagyis az intézmények diákjai még kijárhatnák az iskolát. Az ötödik és hatodik évfolyamon visszaszorítanák a szaktárgyi oktatást, és nagyobb hangsúlyt helyeznének az alapkészségek fejlesztésére, vagyis a program a 6+6-os iskolaszerkezet felé mozdítaná a magyar oktatási rendszert. Az intézmények vezetői azonnal tiltakozni kezdtek a döntést ellen, mert szerintük a nyolcosztályos iskolák megszüntetése a kilencvenes évek elején sokszínűvé vált oktatási rendszer „visszaszürkülését” eredményezné. Magyarországon jelenleg több mint száz ilyen gimnázium működik, amelyekben a 10–18 év közötti diákok 4,3 százaléka, mintegy 30 ezer gyerek tanul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.