Érezhetően kevesebben jelentkeztek az intézményünkben lezajló központi felvételi vizsgára, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy a kormány által korábban megszellőztetett hírek szerint megszűnik ez az intézménytípus – mondta lapunknak Bajkó Judit, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium igazgatója. Az intézményvezető szerint sok szülő azt hiszi, hogy már nem lehet jelentkezni a nyolcosztályos gimnáziumokba, pedig erről egyelőre nincs szó. A következő tanévre biztosan beiskolázhatnak. Hozzátette: a megszüntetésről szóló hírek tavaly nyáron láttak napvilágot, ám néhány hónappal később, a Gimnáziumok Országos Szövetségének (GOSZ) decemberi ülésén Hiller István oktatási miniszter ígéretet tett a nyolcosztályos gimnáziumok megmaradására. Hozzátette: az írásbeli felvételire – amely minden nyolcosztályos gimnáziumba érvényes – december 7-ig lehet jelentkezni.
Lapunk megkereste az ügyben az oktatási tárcát is, ahol azt ugyan megerősítették, hogy a következő tanévben még indulnak évfolyamok, ám a távolabbi jövőről nem nyilatkoztak, így válaszuk nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy 2008 után valóban megszűnik a nyolcosztályos gimnáziumok beiskolázási lehetősége. Azt írták: a hatályos jogszabályok elismerik a nyolc évfolyammal működő gimnáziumokat, és a következő tanévre történő felvételi eljárást illetően jelenleg nem terveznek változtatást.
Emlékezetes, a tavaly nyáron nyilvánosságra hozott, még Magyar Bálint által kidolgozott, 163 pontos kormányzati oktatási programban az szerepelt, hogy 2008. szeptember 1-jétől megszűnik a nyolc évfolyamos gimnázium, s négy, hat vagy tizenkét évfolyamos intézményként működhet tovább. A nyolcosztályos modell megszüntetését a túl korai szelekció megakadályozásával és az alapkészségek megerősítésével indokolták. Az elképzelés szerint a megszűnés felmenő rendszerben lépne életbe, vagyis az intézmények diákjai még kijárhatnák az iskolát. Az ötödik és hatodik évfolyamon visszaszorítanák a szaktárgyi oktatást, és nagyobb hangsúlyt helyeznének az alapkészségek fejlesztésére, vagyis a program a 6+6-os iskolaszerkezet felé mozdítaná a magyar oktatási rendszert. Az intézmények vezetői azonnal tiltakozni kezdtek a döntést ellen, mert szerintük a nyolcosztályos iskolák megszüntetése a kilencvenes évek elején sokszínűvé vált oktatási rendszer „visszaszürkülését” eredményezné. Magyarországon jelenleg több mint száz ilyen gimnázium működik, amelyekben a 10–18 év közötti diákok 4,3 százaléka, mintegy 30 ezer gyerek tanul.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál