Az egyeztetés lapzártánk idején ért véget, így mai számunkban az eddig elhangzott részleteket ismertetjük. Kökény Mihály (MSZP) a koalíciós találkozó után elmondta: a megállapodás alapján az új rendszer megyei alapokra épül, 22 területi egységet hoznak létre, ezekre licitálhatnak majd a magánbefektetők. A fővárosra és a közép-magyarországi régióra külön szabályok vonatkoznak majd.
Az MSZP délelőtti frakcióülésén a képviselők felhatalmazást adtak Gyurcsány Ferencnek és a tárgyalódelegációnak, hogy önálló kompromisszumba is belemehetnek, amelyet a tárgyalások korábbi szakaszában még nem fogadtak el. A lehetséges kompromisszum elsősorban az új egészségpénztárak területi elhelyezkedését érinti. Az MSZP ugyanis kezdetben régiónkénti elosztást képzelt el, míg az SZDSZ inkább kisebb egységekhez, például háziorvosi körzetekhez rendelte volna a majdan megalakuló öt-nyolc vegyes, állami-magán tulajdonú egészségpénztárakat. Az erről szóló vita hónapok óta zajlik, amelyben az SZDSZ azzal érvelt, hogy csak az ő elképzelésük eredményezhet valódi versenyt, míg az MSZP az ellátás biztonságával, a működőképességgel támasztotta alá saját elképzelését.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese úgy nyilatkozott: a képviselőcsoport újabb mandátumot adott a tárgyalódelegációnak az egyeztetések folytatására. Döntöttek arról is, hogy elfogadják a pénztárak megyénkénti elosztását. Ez azt jelenti, hogy minden megyében önálló pénztár működhetne, és ezek később akár fuzionálhatnak is egymással – tette hozzá, majd megjegyezte: Budapest sorsáról még nem határoztak. Arra a kérdésre, hogy remél-e megállapodást az esti koalíciós egyeztetésen, csak annyit mondott: a hónap végéig kell egyezségre jutni. Tegnap délelőtt a szabad demokraták még jobban bíztak az esti egyeztetés végső sikerében. Frakcióülésük után Kóka János pártelnök úgy nyilatkozott: – Világos mandátumot adtak a képviselők a tárgyalódelegációnknak. Arra a kérdésre, hogy
a kompromisszum érdekében mennyit engedhetnek a leginkább vitatott kérdésnél, a területi elosztásnál, azt mondta: annyit, hogy a rendszer működőképes legyen, megmaradjon az egységes társadalombiztosítás, a nemzeti kockázatközösség, de ugyanakkor megvalósuljon a verseny is.
*
Kóka János szerint az SZDSZ-nek könnyebb dolga volt, mint az MSZP-nek, mert belső vitáit korábban már lefolytatta. Ugyanakkor hozzátette: úgy látja, már Gyurcsány Ferencnek is sikerült saját pártján belül megteremtenie a reform melletti konszenzust. Ezzel a kormányfő azon hét végi megnyilatkozására utalt, amellyel a párttársai fejéhez vágta, hogy meg kell állapodni, hisztizni pedig otthon kell. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter az egészségpénztárak területi elosztását illetően azt közölte, hogy az SZDSZ is elfogadná a megyénkénti elosztást.
Noha a koalíciós vita valóban az egészségpénztárak területi elosztásában csúcsosodott ki – az eddigi koalíciós egyeztetések és az erről szóló vita vitte el a legtöbb időt –, de sok más olyan kérdés van, amire még nincs válasz.
Tegnap egyébként a Fidesz bejelentette: elkészült a Nemzeti egészségbiztosítási koncepciójuk. Mikola István, a párt egészségpolitikusa úgy fogalmazott: először országgyűlési határozati javaslatot készítenek, amelyet szakmai vitára bocsátanak, majd ezután törvényjavaslatot terjesztenek a parlament elé. Arra a kérdésre, hogy miben különbözik az általuk elképzelt biztosítási rendszer a mostanitól, úgy felelt: elsősorban abban, hogy nemzeti intézményt hoznának létre. A részletekről csak annyit mondott, hogy megtartanák a nemzeti kockázatközösséget, a kötelezően és jövedelemarányosan fizetendő járulékrendszert, az új intézmény viszont az Országgyűlés felügyelete alá kerülne, és annak tartozna beszámolással. Mikola István egyébként arra kérte a kormánypártokat, hogy ne folytassák méltatlan vitájukat a biztosítási rendszer átalakításáról. Szerinte ugyanis az MSZP és az SZDSZ elképzelése olyan távol áll egymástól, hogy csak elvtelen kompromisszummal tudják a vitát lezárni. A fideszes politikus szerint van remény arra, hogy a kormánypárti képviselők közül is megnyerjenek egyeseket a javaslatuk támogatásához.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először