Míg a jelenlegi tanévben az első, az ötödik és kilencedik osztályos tanulókat érintette a drasztikus elvonás, jövőre, azaz a 2008–2009-es tanévben már a második, a hatodik és tizedik évfolyam is így jár. Lapunk számításai szerint a 2006–2007-es tanévhez képest jövő szeptembertől az első és második évfolyamon gyermekenként több mint 58 ezer forinttal, 204 ezerről alig több mint 145 ezer forintra csökken az alapnormatíva összege. Ugyanez az 5–6. évfolyamon 41 ezer forintos, míg a 9–10. évfolyamon csaknem 50 ezer forintos elvonást jelent.
A tárca állításai szerint az új finanszírozási modell már nem gyermekenként fizet, hanem csoportonként, vagyis elősegíti a kis létszámú települési iskolák fennmaradását. A számítási modellt felmenő rendszerben vezetik be, vagyis – ha addig nem történik változás – két év múlva már az összes évfolyam alapnormatívái ilyen jelentősen csökkentett összegűek lesznek.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) állításával szemben azonban az érdekvédők azt mondják, továbbra is a tanulók száma számít, és a modell pontosan ellentétes hatást vált ki, mint amiről beszélnek: a nagyobb, városi iskolákat osztályösszevonásokra, a kistelepülési intézményeket pedig bezárásra, vagy más körzeti intézményekkel való összeolvadásra kényszeríti. Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke lapunknak kijelentette: ha a javaslat nem változik, akkor a támogatások csökkentése az új tanévtől ismét pedagóguselbocsátásokhoz vezet. Ha ugyanis kevesebb osztály van, akkor kevesebb órát is kell megtartani, tehát a munkaerő egy része feleslegessé válik. Roszszabb a helyzet a kisiskoláknál, ahol nem lehet több osztályt összevonni, így marad az iskolabezárás, szerencsésebb esetben a társulás.
A Fidesz szerint sincs szó új számítási módszerről, hanem ügyeskedésről és eltitkolni akart egyszerű pénzelvonásról. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak kijelentette: káoszhoz vezet, ha tovább folytatódik a számokkal való bűvészkedés, az újnak mondott számítási modell csak arra jó, hogy elrejtse a megszorításokat. Hozzátette: szó sincs csoportfinanszírozásról, továbbra is az számít, hogy hány gyerek jár az adott évfolyamra, osztályba. A számítás annyiban új, hogy egy főre még kevesebb alaptámogatás jár, mint eddig, azaz a kormány a gyerekeinken spórol, velük fizetteti meg alkalmatlanságának és hazugságainak az árát. Sió is úgy látja, hogy az újabb megvonás további elbocsátásokhoz és iskolabezárásokhoz, számos esetben a színvonal csökkenéséhez vezet majd.
Az oktatási tárca ugyanakkor azt állítja, nem lesz forráskivonás a közoktatásból, így újabb elbocsátásokkal sem számolnak. Az új támogatási modell felmenő rendszerben történő bevezetése mellett az önkormányzati finanszírozás az idén szinten marad. Hozzátették: az igaz, hogy a közvetlen támogatás csökken, de a pályázati úton elosztható pénzek összege növekszik.
Társasházi lakás ég Budapesten