Pénz híján elporladt hat ősfa

2007. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elpusztult hat, 7-8 millió éves ősfa a világon egyedülálló bükkábrányi leletből annak ellenére, hogy augusztus 3-án a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium bejelentette: gondoskodik a bánya mélyén, a felső miocén kori mocsárerdőben talált tizenhat fa megmentéséről. Elegendő pénz híján a Herman Ottó Múzeum munkatársai végül csak a négy legjobb állapotban lévő mocsárciprustörzset tudták augusztus 8-án Miskolcra szállítani, s hiába segítették a leletmentést szponzorok, önkéntesek, hatról le kellett mondaniuk. Pedig a leletek iránt óriási a nemzetközi érdeklődés is, több ország kutatói kértek mintát a fákból.
A környezetvédelmi tárca sajtóosztálya szerint a Bükki Nemzeti Park augusztus 6-án vette át a területet a bányától, de akkor már csak hét fa állt, és ezt jegyzőkönyvezték is, a múzeumok kutatói pedig írásban nyilatkoztak arról, hogy a többire nem tartanak igényt.
*
A maradék hét, jobb állapotban lévő ősfa közül egy szintén megsemmisült, végül hatot szállítottak Ipolytarnócra, ahol rövidesen az Ősmaradványok látogatóközpontban tekinthetők meg – fűzte hozzá a tárca munkatársa.
A bükkábrányi – tengerparti mamutfenyőkből és mocsári ciprusokból álló – vegyes erdő nyolcmillió éves üzenet, amelynek segítségével nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy akkoriban hogyan néztek ki a fák, hanem az egész környezet rekonstruálható, sőt, a mai fákkal összehasonlítva, az evolúciós folyamatot is megismerhetjük – tájékoztatta lapunkat Veres János kutató régész. A miskolci Hermann Ottó Múzeum munkatársa szerint több helyen találtak már ezeknél jóval idősebb fákat is, de a bükkábrányiak mégis egyedülállók, mert nem kövesedtek meg, szerkezetük ép maradt. Számos külföldi, különféle területekre specializálódott laboratórium kért mintát a gyökértörzsből, kéregből, belső magból, levéllenyomatokból – fűzte hozzá a kutató. A hazai geológiai, fizikai, erdészeti egyetemek és laboratóriumok azonban hiába jelentkeztek, hogy elvégeznék a különféle vizsgálatokat: egyelőre nem tehetik, előbb pályázniuk kell, ugyanis mindegyikük anyagi nehézségekkel küzd. Egyelőre csak egy háromdimenziós röntgenvizsgálat tűnik biztosnak, amelyet egy pécsi géppel végeznek majd el.
A fákat, amelyekben cellulózt és szénhidrátot is találtak, felmelegített cukros oldattal konzerválják, és azért, hogy megóvják őket a jelenkori kórokozóktól, gombaölő szert is kevernek hozzá. Eddig több tonna cukoradomány gyűlt össze.
Szintén támogatók gyártják a három-négy méter magas és két méter átmérőjű fákra méretezett tartályokat is. Ezekbe beleállítva a borászok, sörfőzők technológiájának felhasználásával, körülbelül három éven át áramoltatják körülöttük a cukros oldatot. Addig is az oktatási tárca hárommillió forintos gyorssegélyéből beszerzett, a bányából származó homokkal feltöltött szarkofágokban úgymond steril közegben őrzik a mocsári ciprusokat. Bár megmentették a világ legöregebb fáinak egy részét, egyelőre nincs hová elhelyezni őket. A befogadásukra alkalmas pavilont saját forrásaikból kell felállítaniuk, ezért most újra adományozók, illetve olyanok támogatását kérik, akik megfelelő gépekkel, anyaggal, szaktudással segítenének – fűzte hozzá Veres János. A pavilont Miskolc közepére, egy mostanra lebontott garázs helyére húzzák fel, de többek között meg kell oldani a szellőztetését, és a megfelelő, körülbelül 10 Celsius-fokos állandó hőmérsékletet is. A tartályba állított mocsári ciprusokat már a konzerválás idején is megtekinthetik az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.