Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök szocialista egészségpolitikusokkal és szakértőkkel tárgyalt tegnap az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról. Többek között arról kellett megállapodniuk, hogy a majdan létrejövő, részben magántulajdonú egészségpénztárak között miként oszszák fel az ország területét. Ez a kérdés volt a témában zajló koalíciós egyeztetés legkritikusabb pontja, hónapok óta tart emiatt a szocialisták és a szabad demokraták között a huzavona. A tegnapi találkozó eredményéről egyetlen politikus sem volt hajlandó névvel nyilatkozni, annyit azonban megtudtunk, hogy körvonalazódik a megoldás a kérdésben, amiről hétfőn a szocialista frakció is tárgyal majd. Erre azért van szükség, mert a kormányfő a képviselőcsoporttól kötött mandátumot kapott az eddigi koalíciós tárgyalásokra, ám azt az MSZP-s javaslatot az SZDSZ nem fogadta el. Új javaslat elfogadásához pedig a frakció újabb döntésére van szükség.
Úgy tudjuk, a tegnapi tárgyaláson Gyurcsány Ferenc támogatta azt a változatot, amely szerint az új egészségbiztosítási rendszer megyékre épülne, és ez a javaslat közelebb áll az SZDSZ eredeti elképzeléséhez. A szocialisták ugyanis az utóbbi hónapokban kiálltak amellett, hogy az új egészségpénztáraknak egybefüggő területeket, régiókat kell adni, mert csak ez garantálhatja az esélyegyenlőséget és a hatékony betegútszervezést a biztosítottaknak.
A hét végén a szabad demokraták is egyeztetnek a témáról, a koalíciós egyeztetés pedig hétfőn folytatódik. Sok idő már nincs a megegyezésre, legkésőbb október közepére a parlament elé kell kerülnie a törvényjavaslatnak.
minden kétely nélkül. Daróczi Dávid kormányszóvivő lapunknak elmondta, a legfontosabb kérdésekről már a nyáron sikerült megállapodnia a két kormányerőnek. Hozzáfűzte: ahhoz, hogy a jövő év elejétől hatályba lépjen az új rendszer, a kormánynak október 15-ig döntést kell hoznia. A miniszterelnök nem kételkedik abban, hogy az MSZP és az SZDSZ megállapodik az egészségbiztosítási pénztárakról, hiszen mindkét pártnak minden fórumon javasolja, hogy jussanak kompromisszumra, állította a kormányszóvivő, ám ha ez mégsem sikerülne, akkor sem bomlik fel a koalíció. (Zs. Cs.)
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése