Vámos Zsoltnak jól megy a sora, amióta használt hűtőgépek hasznosításával foglalkozik Nyírbogáton. A bogátiak szerint beindult az üzlet, külön autót vettek az asszonyoknak, akiknek már nem kell dolgozni járni. Az irigység persze nagy úr faluhelyen, ezért sokan pletykálni kezdtek arról, hogy mi állhat a gyors gyarapodás mögött. Nem tett jót a családnak az sem, hogy a telephelyük tőszomszédságában tevékenykedő színesfém-kereskedőt elfogták a rendőrök, és bezárták az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyintézetbe. A szomszéd ugyanis nem más, mint Kabai Ká-roly, akiről az utóbbi időben számtalan cikk jelent meg a sajtóban. A média többek között azt harsogta, hogy a szocialista polgármesterjelölt, vállalkozó a kilencvenes évek elején Veres János jelenlegi pénzügyminiszterrel együtt alapította azt a céget, amelyet később számlagyárként működtetett. A bíróság hosszas pereskedést követően három és fél év börtönbüntetésre ítélte adócsalásért és okirat-hamisításért, de a fogdába csak azután volt hajlandó bevonulni, miután lapunk információi alapján a Hír Televízió stábja leleplezte, hogy az országos pszichiátriai intézetben rejtőzött el az előállításával késlekedő rendőrök elől.
Kabai egyébként a szomszéd hűtőgépszerelőtől is vásárolt egykor fémet, de a nagy üzletei akkor köttettek, amikor jöttek az állami megbízások. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei pártszervezetből általa is jól ismert Juhász Ferenc vezette Honvédelmi Minisztériummal (HM) például 292 millió forintos szerződést írhatott alá tanklőszerek megsemmisítésére, pedig ekkor már folyt ellene az eljárás adócsalás miatt. Egykori „jobb keze”, a valaha szintén nyírbogáti szocialista képviselőséggel kacérkodó Tácej Zoltán pedig a honvédelmi tárca százszázalékos tulajdonú cégében, a HM Currus Zrt.-ben lett vezérigazgató-helyettes, és abban segédkezett, hogy bontott páncélozott harci járművekből származó fémet adjanak el Kabai vejének.
Vámos Zsolt talán nem is értette, hogy miért Kabai kapja meg ezeket a zsíros megbízásokat. A hűtőgépszerelő ugyanis a felesége révén családi kapcsolatba is került a pénzügyminiszterrel (az asszony, Hegedüs Mária rokona Veres Jánosnak), és Kabaihoz hasonlóan ő is indult az önkormányzati választásokon az MSZP és az SZDSZ színeiben. Amióta azonban látta, hogy a szomszédot mennyire meghurcolták, mert szocialista létére csalt az adókötelezettségének teljesítésével, teljesen felhagyott a politikával.
A „nagy ötlet”
Veres János pénzügyminiszter rokona 2003-ban indította be családi vállalkozását, a Bogát-Fém Betéti Társaságot. A cég a javíthatatlanná vált hűtőgépeket szedi szét, hogy a fém alkatrészekből kohászati alapanyag legyen, míg a gáz és a fáradt olaj égetőbe kerül. A szétbontott hűtőszekrényekből összegyűjtött gázt és olajat a budapesti Transgold Kft.-hez szállítják, amely gondoskodik a veszélyes anyagok környezeti ártalmatlanításáról. Havonta legalább 500 darab rossz készüléket szednek szét Nyírbogáton.
Vámos Zsolt cégtulajdonos szerint Magyarországon – a hűtőgépgyártókat nem számítva – csak a nyírbogáti üzem foglalkozik a veszélyes hulladéknak számító hűtőszekrények megsemmisítésével és hasznosításával, ezért megy a szekér. A vállalkozó azt hangoztatja, hogy a cége felfuttatásának nem volt köze ahhoz, hogy rokona a pénzügyminiszternek, és a politikai hovatartozása sem volt irányadó, hiszen amikor elindult az üzem, még nem volt képviselőjelölt a falujában.
Az viszont tény, hogy a szerelőüzemet 50 millió forintos költségből építtette a Bogát-Fém Bt., és a beruházása megvalósításához a cége 25 millió forint támogatást kapott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Tanácstól, valamint a térségi munkaügyi központtól. A gyártás elindításához szükséges összeg felét tehát a magyar állam állta az adófizetők pénzéből munkahelyteremtés címén, miközben a Bogát-Fémnél a kezdeteknél mindössze hat alkalmazottat dolgoztattak.
A pénz az úr
Lapunk úgy tudja, a hűtőgépekből származó fémet egy idő után már azért nem adták el a szomszédos telephelyen tevékenykedő Kabai Károlynak, mert később megjelentek olyan kereskedők Vámoséknál, akik jobb áron vásárolták fel a hulladékot. A két nyírbogáti vállalkozó között tehát csak azért szakadt meg az üzleti kapcsolat, mert a pénz többet jelentett, mint a pártbarátság és a jó szomszédság. A Bogát-Fém Bt. a kiszuperált hűtőgépeket a hulladékhasznosítási állami koordináló szervezetek közvetítésével szerzi be. Az viszont nem lehet előnytelen a társaságnak, hogy nemrégiben a térségbe költözött az Electrolux egyik legnagyobb, magyarországi üzeme.
A hulladékgazdálkodási törvény rendelkezései miatt pedig a használt hűtőgépeket bizonyos feltételekkel visszaveszik azok a cégek, amelyek új berendezéseket forgalmaznak. Az országgyűlési választási kampányban többször elhangzott, hogy a svéd társaság közvetve Juhász Ferencnek köszönhetően települt Nyíregyházára, a szocialista alelnök szülővárosába, annak honvédelmi minisztersége idején, a Gripen vadászgépek bérlésének egyik ellentételezéseként. A kis családi vállalkozás technológiai váltásához persze ennek semmi köze sincs. Vámosék állítása szerint legalábbis a meggazdagodásukat elősegítő „nagy ötlet” onnan jött, hogy már régóta hűtőgépek szerelésével foglalkoztak, de számos esetben náluk hagyták a javíthatatlan frizsidereket.
A „híres rokon”
A televíziók nemrégiben bemutattak egy felvételt Kabai Károly egyik kampányrendezvényéről, amelyen Veres János társaságában kampányolt Nyírbogáton a polgármesterré választása érdekében. A vállalkozó itt megköszöni a pénzügyminiszternek, hogy segíti a korteshadjáratát, és megjegyzi: Veres Jánost rokoni szálak fűzik Nyírbogáthoz. A rokonok nevét ugyan Kabai nem említi, de a falubeliek szerint az adócsalásért elítélt szocialista polgármesterjelölt nem gondolhatott másokra, mint Vámosékra. Ma már azonban a helyi MSZP egyes képviselői is egyetértenek abban, hogy Kabai elindítása nem volt szerencsés az önkormányzati választáson, ahogyan utólag egyértelművé vált, hogy a rokonok felemlegetése sem volt jó politikai húzás. Az erről készült videofelvétel könnyen emlékeztetheti ugyanis az embereket arra, hogy a pénzügyminiszter fiai nemrégiben több állami cég támogatásával rendeztek könynyűzenei fesztivált Nyírbátorban. A rendezvény támogatói között szoros szocialista kötődésű vagy állami tulajdonban lévő, így részben a kormánytól függő szervezetek neve is szerepelt. Ilyen a Táncsics Alapítvány, amelyet az MSZP hozott létre, de a támogatók között volt az állami tulajdonban lévő Szerencsejáték Zrt. és a Magyar Villamos Művek Zrt. is. Ezenkívül nem megbízott partnerként, hanem támogatóként jelent meg az izraeli és szocialista kötődésekkel is rendelkező In-Kal Security biztonsági cég is, amely számos állami megbízást kapott a jelenlegi kormánytól. Nyírbátor kormánypárti vezetése is igyekezett kedvében járni a pénzügyminiszter fiainak: a város kiemelt rendezvényként tekintett a Veres-féle fesztiválra, ezért ingyen biztosította ahhoz a helyszínt. Az állami támogatások odaítélése kapcsán nemrégiben kompromittálódott Veres János egyik cégének üzleti partnere is. Mint megírtuk, a gyógyászati segédeszközök gyártásával foglalkozó dán Coloplast Kft. az üzemeinek fejlesztésére ötmilliárd forintot, munkahelyteremtésre pedig egyedi kormánydöntéssel 260 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott az államtól, miközben Veres János nyírbátori tésztagyárának egyik csarnokát bérelte ki. A munkahelyteremtő támogatást egyedi kormánydöntéssel ítélték oda a skandináv cégnek, amely 25 milliárd forintot fektet be Magyarországon.
A Coloplast gyárát nemrégiben avatták fel Nyírbátorban, Veres János választási körzetében. Az avatást a pénzügyminiszter társaságában nem kisebb személy végezte, mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfőnek eddigi ismereteink szerint nincsenek üzleti partnerei vagy rokonai Nyírbátorban és környékén.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben