A Magyar Posta (MP) Zrt. 2009-ig csaknem 1200 kis forgalmú, veszteséges értékesítőhelyet hirdet meg közbeszerzési eljárás keretében. A cég öt fázisban kívánja lebonyolítani a vállalkozásba adást. Egy-egy ütemben 4-5 megye veszteséges szolgáltatóhelyeit hirdetik meg. Az első ütem közbeszerzési eljárásának pályázata hétfőn megjelent, amelyben négy megyében (Heves, Komárom-Esztergom, Somogy és Szabolcs-Szatmár) mintegy 220 postai szolgáltatóhelyet hirdettek meg.
A kiszervezett szolgáltatóhelyek üzemeltetőinek, az úgynevezett postapartnereknek a vállalkozó kedvét több oldalról nyújtott segítséggel kívánja serkenteni a MP. – A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) három jogcímen kedvezményes hitellehetőséget biztosít a program résztvevőinek – mondta Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese. Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára elmondta, a tárca a prémiumévek kiterjesztésével segíti a programot, úgy, hogy azon postai dolgozók számára, akik a nyugdíjkorhatár előtt öt évvel vannak, heti 12 órás foglalkoztatást biztosít, amiért a korábbi bérük 70 százalékát kapják.
A program sikeres lebonyolításáért a MP együttműködési szerződést kötött az MKIK-val és az Iposszal, valamint több önkormányzati szövetséggel. A vállalkozói érdekképviseletek felajánlották, hogy helyi, regionális irodáikban segítenek a pályázatok elkészítésében, és tanácsokkal látják el a leendő postavállalkozókat. Hogy a magánvállalkozók képesek lesznek-e jobban működtetni a kis postaállomásokat, mint az anyacég, az egyelőre még kérdés, az viszont nem, hogy a települések mindent megtesznek, hogy megtartsák postájukat, és főleg az ország szegény régióiban nagy a küzdelem. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kistelepülései például évek óta szélmalomharcot folytatnakazért, hogy kis postáikat megtartsák. Gávavencsellő és Tiszaeszlár lakói – sok más településhez hasonlóan – most sem adták föl, a posta ellenkező szándékai ellenére pályázni fognak az újabb fordulóban is azért, hogy ügyes-bajos ügyeiket, levélforgalmukat, pénzfelvételeiket a helyi postán intézhessék.
Karakó László, Gávavencsellő polgármestere felháborító és rosszindulatú machinációnak nevezte mindazt, ami a kis postákkal történik. Úgy véli, egyetlen szándék van: hogy a kistelepüléseket ellehetetlenítsék, és megfosszák a kommunikáció e hagyományos lehetőségétől. Hasonló tapasztalatai vannak Nagy Tibornak, Tiszaeszlár polgármesterének, aki megjegyezte: „Még megérjük, hogy a vécépapír mellől kell megvenni a bélyeget.” Ők a hatszáz lelket számláló településrész, Bashalom postájáért harcoltak eddig, hiába.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében