Tandíj: ma kiderül, mikor tüntetnek

Nem fogadják el a diákok az oktatási tárca tandíjjal kapcsolatos megoldási javaslatát, amely a hallgatók legjobban teljesítő 15 százalékát mentesítené a fizetés alól. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) alternatív javaslatot dolgozott ki a tandíj kiváltására, a tervezetet ma adják át Manherz Károly szakállamtitkárnak.

2007. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az oktatási tárcánál is belátták, rossz rendszert hoztak létre – derül ki a minisztérium említett új ötletéből. Most próbálják toldozgatni, foltozgatni a tátongó lyukakat, ám ez nem vezet sehova. Az egyetlen megoldás a tandíj visszavonása, és más jellegű rendszer kidolgozása – reagált lapunknak Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) terveire. Az érdekvédő szerint a rendszer nem lehetne igazságos, hiszen például az ELTE-n egy-egy szakon akár a hallgatók kétharmada is jobb teljesítményt nyújt, mit egy vidéki főiskolán, nekik mégis fizetniük kellene. Ugyanígy helytelen lenne a tanulmányi átlagot figyelembe venni, hiszen míg a műszaki képzésen a hármas már jó eredmény, a bölcsészeknél a négyes csak átlagos tudást feltételez. A HÖOK ezért kidolgozott egy alternatív javaslatot a tandíj kiváltására.
A közgyűlésen döntenek az év legnagyobb diáktiltakozásának, a budapesti tüntetésnek a pontos helyszínéről és időpontjáról. Miskolczi előzetesen csak annyit árult el, hogy még október 23-a előtt sor kerül a rendezvényre. A diákok több helyszínre is beadták a helyfoglalási kérelmet, így nem fordulhat elő, hogy valaki elhalássza előlük a teret. Megírtuk: az oktatási tárca ismét tandíjmentességet ígér a legjobban teljesítő diákoknak. Hiller István oktatási miniszter már a fizetési kötelezettség bevezetésének bejelentésekor is azzal áltatta a diákokat, hogy a legjobbak nem fizetnek majd, sőt magas ösztöndíjat kapnak. Mire azonban a törvény elkészült, az ingyenesség ígérete semmivé foszlott: az egyetemek ugyan adhatnak mentességet, ám ezzel egyik intézmény sem élt, hiszen a mentesség miatt kieső bevételt a többi diáktól kellene beszedni, vagyis a többség számára drasztikusan meg kellene emelni a díjat.
Manherz Károly szakállamtitkár azt mondja: a költségvetési törvénybe beiktatnak egy passzust, amelynek értelmében a mentességet kapott hallgatók nélkül kell számítani a tandíjból származó bevételt, vagyis nem kell az intézményeknek pótolniuk a nem fizetők miatt kiesett bevételt. Hogy pontosan ki is lesz ez a 15 százaléknyi szerencsés hallgató – azaz évfolyamonként, karonként vagy az egész intézményben együttvéve rangsorolják-e majd őket –, arról az egyetemeknek és a főiskoláknak kell majd dönteniük térítési és juttatási szabályzatuk megalkotásakor.
A Fidesz szerint rendkívül igazságtalan lenne, ha a fiataloknak csupán egy részét mentenék fel a fizetési kötelezettség alól. Sió László, az ellenzéki párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője ennek kapcsán lapunknak azt mondta: egyszerűen lehetetlen kiszámítani, hogy kik a legjobbak. Az egyetlen jó megoldás a fizetési kötelezettség teljes eltörlése lenne.
Tandíjat először jövő szeptemberben kell fizetni, alapképzésen 105 ezer, mesterképzésen 150 ezer forintot. A pénzt az újonnan felvetteknek és a jelenlegi elsős, jövőre másodéves hallgatóknak kell majd leróniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.