Tandíj: ultimátum Hiller Istvánnak

Október 17-én délig adtak időt a diákok az oktatási tárcának arra, hogy vonja vissza a „tandíjtörvényt”, és fogadja el az általuk benyújtott javaslatot. A hallgatók tervei szerint csak annak kellene fizetnie, aki nem tud levizsgázni az általa felvett tantárgyból. Ha Hiller tárcája nemmel felel, még aznap több ezer fiatal vonul az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) elé.

2007. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az oktatási tárca nem vonja vissza a fizetési kötelezettséget és nem fogadja el az azt kiváltó alternatív javaslatunkat, október 17-én az utcára vonulunk – mondta lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. A döntést a szervezet veszprémi közgyűlésén hozták meg. A tiltakozó fáklyás felvonulás a Margit híd budai hídfőjétől indul, célja pedig az oktatási tárca Szalay utcai épülete lesz, a demonstráció ott zajlik majd. Megkérdeztük a HÖOK elnökét, hogy nem találja-e túl keskenynek a tüntetésre a Szalay utcát, Miskolczi azonban azt mondta: a rendőrség tájékoztatása szerint ott több mint tízezer fiatal is elfér. Hozzátette, sajnos a HÖOK jelenleg nincs olyan anyagi helyzetben, hogy külön vonatokat indítson vidékről a fővárosba, és az útiköltséget sem tudják megtéríteni, ennek ellenére minden nagyvárosból várnak hallgatókat a tüntetésre, hiszen mindegyikük jövőjéről van szó.
A veszprémi közgyűlésre meghívták Manherz Károlyt, az oktatási tárca szakállamtitkárát, aki személyesen vette át Miskolczitól a diákok által kidolgozott, a tandíj kiváltására született javaslatot. A fiatalok olyan rendszert szeretnének kialakítani, amelyben nem a tehetősségen, hanem a tehetségen múlik a felvétel A diákok tervei szerint nem kellene mindenkinek fizetnie, csak annak, aki nem teljesíti az általa vállalt feladatokat. Azt javasolják, hogy az államilag támogatott hallgatónak a leckekönyvbe felvett, de nem teljesített tantárgyak után tárgyanként alapképzésen a hallgatói normatíva 3-5 százalékának, mesterképzésben pedig 4-6 százalékának megfelelő összeget kelljen befizetnie. Ez az első hat félévben elmaradt vizsgánként 3500–5500 forintos, később 4500–6500 forintos terhet jelentene. Miskolczi szerint ez valóban igazságos rendszer lenne, hiszen csak azokért a tárgyakért kellene fizetni, amelyeket a hallgatónak még kettesre sem sikerült teljesítenie.
Kérdésünkre leszögezte: ha az ő javaslatukat vezetnék be, több pénz folyna be a kasszába, mint a tervezett tandíjbevétel, hiszen bizonyos szakokon a diákok a felvett tantárgyaknak közel a feléből nem vizsgáznak le, ráadásul a rendszer nem büntetne mindenkit, csak azokat, akik valóban nem tanulnak. A befolyt összegek 30-60 százalékát az intézménynek tanulmányi ösztöndíjra kellene fordítaniuk.
A HÖOK elnöke leszögezte: október 17-én délig adtak időt az oktatási tárcának arra, hogy válaszoljanak javaslatukra. A fáklyás felvonulást akkor is megtartják, ha pozitív választ kapnak a minisztériumtól, ám akkor az már nem az oktatási kormányzat ellen irányul. Ha azonban elutasítják a javaslatukat, akkor az azt jelenti, hogy nem szakmai, hanem politikai kérdés a tandíj. Ebben az esetben az Alkotmánybírósághoz fordulnak a tanuláshoz való jog korlátozása miatt, és más eszközökhöz is folyamodnak majd, amelyekről Miskolczi egyelőre nem kívánt beszélni.
Manherz Károly azt ígérte, tanulmányozni fogják a minisztériumban a HÖOK javaslatát. Hozzátette: örül annak, hogy a diákok minőségi felsőoktatása érdekében a fiataloknak is fizetniük kell. Tandíjat először jövő szeptemberben kell fizetni, alapképzésen 105 ezer, mesterképzésen 150 ezer forintot. A pénzt az újonnan felvetteknek és jelenlegi elsős, jövőre másodéves hallgatóknak kell majd leróniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.