Ha az oktatási tárca nem vonja vissza a fizetési kötelezettséget és nem fogadja el az azt kiváltó alternatív javaslatunkat, október 17-én az utcára vonulunk – mondta lapunknak Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. A döntést a szervezet veszprémi közgyűlésén hozták meg. A tiltakozó fáklyás felvonulás a Margit híd budai hídfőjétől indul, célja pedig az oktatási tárca Szalay utcai épülete lesz, a demonstráció ott zajlik majd. Megkérdeztük a HÖOK elnökét, hogy nem találja-e túl keskenynek a tüntetésre a Szalay utcát, Miskolczi azonban azt mondta: a rendőrség tájékoztatása szerint ott több mint tízezer fiatal is elfér. Hozzátette, sajnos a HÖOK jelenleg nincs olyan anyagi helyzetben, hogy külön vonatokat indítson vidékről a fővárosba, és az útiköltséget sem tudják megtéríteni, ennek ellenére minden nagyvárosból várnak hallgatókat a tüntetésre, hiszen mindegyikük jövőjéről van szó.
A veszprémi közgyűlésre meghívták Manherz Károlyt, az oktatási tárca szakállamtitkárát, aki személyesen vette át Miskolczitól a diákok által kidolgozott, a tandíj kiváltására született javaslatot. A fiatalok olyan rendszert szeretnének kialakítani, amelyben nem a tehetősségen, hanem a tehetségen múlik a felvétel A diákok tervei szerint nem kellene mindenkinek fizetnie, csak annak, aki nem teljesíti az általa vállalt feladatokat. Azt javasolják, hogy az államilag támogatott hallgatónak a leckekönyvbe felvett, de nem teljesített tantárgyak után tárgyanként alapképzésen a hallgatói normatíva 3-5 százalékának, mesterképzésben pedig 4-6 százalékának megfelelő összeget kelljen befizetnie. Ez az első hat félévben elmaradt vizsgánként 3500–5500 forintos, később 4500–6500 forintos terhet jelentene. Miskolczi szerint ez valóban igazságos rendszer lenne, hiszen csak azokért a tárgyakért kellene fizetni, amelyeket a hallgatónak még kettesre sem sikerült teljesítenie.
Kérdésünkre leszögezte: ha az ő javaslatukat vezetnék be, több pénz folyna be a kasszába, mint a tervezett tandíjbevétel, hiszen bizonyos szakokon a diákok a felvett tantárgyaknak közel a feléből nem vizsgáznak le, ráadásul a rendszer nem büntetne mindenkit, csak azokat, akik valóban nem tanulnak. A befolyt összegek 30-60 százalékát az intézménynek tanulmányi ösztöndíjra kellene fordítaniuk.
A HÖOK elnöke leszögezte: október 17-én délig adtak időt az oktatási tárcának arra, hogy válaszoljanak javaslatukra. A fáklyás felvonulást akkor is megtartják, ha pozitív választ kapnak a minisztériumtól, ám akkor az már nem az oktatási kormányzat ellen irányul. Ha azonban elutasítják a javaslatukat, akkor az azt jelenti, hogy nem szakmai, hanem politikai kérdés a tandíj. Ebben az esetben az Alkotmánybírósághoz fordulnak a tanuláshoz való jog korlátozása miatt, és más eszközökhöz is folyamodnak majd, amelyekről Miskolczi egyelőre nem kívánt beszélni.
Manherz Károly azt ígérte, tanulmányozni fogják a minisztériumban a HÖOK javaslatát. Hozzátette: örül annak, hogy a diákok minőségi felsőoktatása érdekében a fiataloknak is fizetniük kell. Tandíjat először jövő szeptemberben kell fizetni, alapképzésen 105 ezer, mesterképzésen 150 ezer forintot. A pénzt az újonnan felvetteknek és jelenlegi elsős, jövőre másodéves hallgatóknak kell majd leróniuk.
Társasházi lakás ég Budapesten