Védett házak nyílnak pszichés betegeknek

Mentális gondokkal küszködőknek hoz létre védett, átmeneti lakásokat egy civil szervezet, Magyarországon először. A program erőssége a baráti, támogató környezet, amelynek kialakítására a legkülönfélébb szakmákból hatvan önkéntes jelentkezett.

2007. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban először védett lakhatási lehetőséget nyújt mentális gondokkal küszködőknek a most induló Lótusz program. Létrehozói a pszichiátriai betegségben szenvedők visszailleszkedésével foglalkozó szakemberek, illetve önkéntesek – tájékoztatta lapunkat Bugarszki Zsolt, a program vezetője. Elmondta: a védett ház kiszakadási lehetőséget nyújt a stresszes környezetből, és segítséget azoknak, akik saját életterükben átmenetileg nem képesek feladataikat ellátni, életüket vinni, „magukat megtartani”. Munkaeszközük az emberi kapcsolatok és az elfogadó baráti környezet, amely segít átvészelni a nehéz időszakot. Bugarszki hangsúlyozta: a védett ház nem afféle magánkórház, hiszen a program nem váltja ki pszichiátriai osztályok akut pszichotikus ellátását. A bentlakók mindegyike saját kezelőorvosával tartja a kapcsolatot.
Első lépésként egy 100-150 négyzetméteres bérelt – vagy támogató esetén megvásárolt – lakásban két-három embernek nyújtanának otthont, külön szobákkal és tágas közösségi helyiséggel. A programba eddig hatvan, a céljaikat szimpatikusnak tartó önkéntes jelentkezett a legkülönfélébb területekről: többek között pszichológusok, szociális munkások, üzletemberek, kommunikációs vagy marketingszakemberek. Távolabbi tervük a nagyobb – hét-nyolc férőhelyes – házak létrehozása, de ennél semmiképpen sem nagyobbaké, hiszen a program lényege éppen a kisközösségi kapcsolatokon alapul.
Bugarszki elmondta: az Egyesült Államokban, Kanadában, illetve Nyugat-Európában már évtizedek óta léteznek terápiás lakóközösségek, jótékony hatásukat vizsgálatok is bizonyítják. Ő maga a Sotéria Alapítvány vezetőjeként 12 éven át próbálta rávenni az államot arra, hogy hozzon létre hasonló lakóotthonokat, de nem járt sikerrel. Ezért döntöttek úgy, a hasonló kezdeményezésekben több országban gyakorlatot szerzett Feldmár András pszichológus és pszichoterapeuta segítségével létrehozzák a Feldmár Intézet szellemi műhelyt, és ennek részeként a Lótusz programot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.