A múlt feltárásának akadályai

Elsősorban azoktól lenne elvárható a történelmi szembenézés, akik a pártállami diktatúrát és az ügynökhálózatot működtették – fogalmazható meg a Deák Ferenc Közéleti Klub vitaestjének végkicsengése. A rendezvény címe („Máig kísértő múlt ”) beszédes volt, mivel a jelen és a múlt idősíkjai furcsa keveredésének lehettünk tanúi, hiszen túl sok az áthallás az állampárti és a jelenlegi hatalom abszolutisztikus törekvései között. Megtudhattuk: a büntetés-végrehajtásnál heverhet még sok átadatlan irat, a titkosszolgálatoknál viszont megsemmisítési tilalom van érvényben.

2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kónyáné Kutrucz Katalin, Tímár Ágnes és Ungváry Krisztián gondolataiban közös pont volt: a rendszer által megtört kis ügynökök, besúgók felelőssége ugyan megkerülhetetlen, az igazi bűnök viszont a beszervezőket, a titkosszolgálatokat, illetve a parancsot kiadó MSZMP vezetőit terhelik.
Kónyáné Kutrucz Katalin, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgató-helyettese ezt úgy fogalmazta meg, hogy az ügynökök csak a piramis alját képezték, a parancskiadási hierarchiát, a rendszer egészét kell felgombolyítani. – A múltfeltárás nem az, hogy egy ügynöklistát kiakasztanak az ablakba – utalt a mai, szándékosan megtévesztő kommunikációs sablonokra Kutrucz Katalin.
Ungváry Krisztián történész is hangsúlyozta: évente az ügynökök húsz százaléka mondott nemet a hatalomnak, ami igen magas arány. – Nemcsak mocskos dolgok voltak, hanem szép példái is az emberi tartásnak – szögezte le a kutató.
Tímár Ágnes nyugalmazott ciszterci apátnő az egyházakat érő pártállami behatolásról szólt. A jelenlévők pedig levonhatták a konzekvenciát: ha a Rákosi- és a Kádár-rezsim ma is élő funkcionáriusai ugyanilyen nyíltsággal beszélnének a múlt bűneiről, bizonnyal előrébb tartanánk. A volt apátnő szerint az egyházakon belül sem lehet szőnyeg alá söpörni azokat az eseteket, amikor a titkosszolgálati zsarolások hatására papok váltak kényszerből a hatalom eszközévé. Azt viszont már az egész mai társadalom számára fogalmazta meg, hogy a megújulás a tét. – Az új korosztályok nem hisznek pusztán a szavaknak, csak a hiteles embereknek, s ez nem csak az egyházak számára lehet figyelmeztető – fogalmazott.
Ungváry Krisztián egy kérdésre válaszolva arra is kitért, vajon miért az egyházi vezetők esetleges múltbeli beszervezése kerül inkább a reflektorfénybe. Egyértelművé tette: az egyház vezetőire jobban felnézünk, mint egyes volt pártállami, majd rendszerváltozás utáni vezető politikusokra, így a morális elvárások nagyobbak velük szemben.
Mint lapunk is beszámolt róla, sok irat még mindig nem érkezett meg az állambiztonsági levéltárba, holott a kormány garanciát vállalt rá. A beszélgetést irányító Kiss Gábor klubvezető erre irányuló kérdésére Kutrucz Katalin azt válaszolta: sok irat lehet még a büntetés-végrehajtásnál, amely eddig alig adott át dokumentumokat. Úgy vélte, a titkosszolgálatok legfeljebb azt tudják megtenni, hogy most még nem adnak át bizonyos iratokat, ám náluk megsemmisítési tilalom van. Ungváry Krisztián ezzel szemben úgy tudja, hogy a hírszerzés 1996-ig megsemmisített egyes iratokat, még ha erre nem is lett volna joga. A történész egyébként úgy látja, ha minden irat meglenne, akkor sem lett volna igazi szembenézés, és Kádár János szerepéről is éppúgy vita bontakozna ki. A negatívumok közt említette: 2003-ig a törvény tiltotta annak publikálását, hogy valaki hálózati személy volt-e. – A világon nem volt olyan rendszer, amely annyi iratot produkált volna, mint a kommunizmus – mondta Ungváry. Ezzel is magyarázta azt, hogy az iratok feldolgozása még ránk vár.
A fasori evangélikus gimnáziumban összegyűlt népes hallgatóság kíváncsi lett volna arra is, vajon hol tart annak a bizottságnak a munkája, amely a még az államnál, illetve a szolgálatoknál lévő, megbúvó iratok feltérképezésére jött létre. (Mint ismeretes, a testület csak jókora késéssel tudott megalakulni, s vita van arról, mire van jogszerű felhatalmazása a diploma nélküli Kenedi János által vezetett grémiumnak.) Ungváry Krisztián – aki a testület tagja – elhárította az érdeklődést. Azt mondta, ha egyszer tagságot vállalt, és elfogadta, hogy Kenedi a bizottság elnöke, nem tehet másként, mint hogy tartja magát ahhoz a megállapodáshoz, miszerint csak az elnök nyilatkozhat. Ezért nem kíván semmit sem mondani. Hozzáfűzte: amíg esélyt lát arra, hogy munkáját végezhesse, nem kíván állást foglalni. Amikor erre már nem lát lehetőséget, fel fog állni, és megmondja, miért nem tudta tovább vállalni a részvételt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.