Családdá formálódott a vendégek serege a nagycsaládosok ünnepségén, ahol volt mózeskosárban alvó újszülött, felnőtt gyerek és nagyszülő, színpadon, nézőtéren egyaránt. A Semmelweis Egyetem dísztermében megtartott rendezvényen a színes kísérő előadások mindegyike a család egy-egy értékét továbbította, nemegyszer szívet facsaró őszinteséggel.
Sólyom László – aki a NOE tiszteletbeli tagja – első mondataiban a házasságról mint a család alapjáról beszélt, hivatkozva az Alkotmánybíróság egy héttel ezelőtt tett megerősítésére, miszerint a házasság egy férfi és egy nő kapcsolatán alapszik. Megjegyezte: fogyás tapasztalható a házasságkötések számát illetően. Sok a csonka család, és kevés a nagycsalád is. Hozzátette, hogy Európában ugyanez a folyamat tapasztalható, a kontinens öregszik. Mégis azt kell hangsúlyozni, hogy a NOE nem konzervatív, hanem korszerű, jövőbe mutató értékrendet képvisel, a nagycsalád a megoldás a jelen gondjaira.
„Érdekegyeztető képességét tekintve gyenge az egyesület” – említette az államfő a szervezetről szólva, majd kifejtette: az állami modell nem a nagycsaládosok érdekeire szabott, és a civil társadalomnak kevés eszköze van, hogy érdekeit érvényesítse. Sólyom László a NOE egyik legfőbb erejét annak pártsemlegességében látja. Az államfő külön felhívta a figyelmet a romák helyzetére, akiknek körében nagy arányban jellemző a nagycsalád, ezért a NOE-nak feladata az integráció.
Benkő Ágota, a NOE volt elnöke hangsúlyozta: 1987-ben a Hazafias Népfront részeként alakult meg – az első civil szervezetek között – a nagycsaládosok egyesülete. Céljuk azóta változatlan: az élet, az anyaság tisztelete, és az egymást segítő közösségek alakítása. Nemzetben gondolkoznak, és már a 90-es évek elején fölvették a kapcsolatot a határon túli magyar nagycsaládokkal. – Az alapítás a szabadság első fuvallata volt – mondta, elmesélve: a NOE-bárkát 111 alapító tette vízre.
A Vajdaságból érkezett az ünnepségre a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének alelnöke, aki úgy fogalmazott: erőt és hitet ad az a tudat, hogy ők járnak a helyes úton. – Olyan a kapocs az anyaország és a kint rekedt családok között, hogy értékeinek kölcsönös megismerését elő kell segíteni – mondta Krizsán Vilmos.
Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter más irányú hivatalos elfoglaltságra hivatkozva nem jelent meg az eseményen, de levelében úgy fogalmazott: közös érdekünk a békés, családi környezet biztosítása, amely megegyezik a kormány ez irányú programjával.
Márki-Zay ismét önazonos: újra lámpavasakról fantáziál
