A galambok etetését tiltó, illetve 30 ezer forinttal bírságoló előterjesztést a nagykanizsai képviselő-testület nem szavazta meg, így marad minden a régiben. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője szerint ezek a madarak csak akkor jelentenek tényleges fertőzésveszélyt, ha nagy tömegben terjednek el. A leggyakoribb megbetegedés a tüdőgyulladással járó ornitózis, amelynek kórokozója a szétporladó széklettel jut az ember légútjaiba. Ha jól kezelik, a betegség hamar gyógyul, ha rosszul, akár halálos is lehet. Hozzáfűzte: kevesen tudják, hogy a tollpor, illetve a galambokban élősködő atkák allergizáló hatásúak, míg a közhiedelemmel ellentétben a galambbélféreg nem veszélyes az emberre.
Csökkenthető a galambpopuláció, ha nem etetjük őket, és megszüntetjük az épületzugokban, padlásokon, párkányokon, teraszokon lévő fészkelőhelyeiket – közölte lapunkkal Berényi Zsombor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa. Elmondása szerint hazánkban a parlagi, más néven házi vagy városi galamb szaporodott el, több millió pár fészkel belőlük. Természetes ellenségük a vándorsólyom, de nálunk még nem urbanizálódott úgy, mint New Yorkban, ahol körülbelül száz példány él belőlük, és viszonylagos egyensúlyban tartják a galambpopulációt – fűzte hozzá Berényi.
Mégsem lehet elégedett a helyzettel Simcha Felder New York-i képviselő, aki legalább ezerdolláros bírságot szabatna ki azokra, akik etetik a madarakat – adta hírül a Reuters. Mint ismert, Londonban a Trafalgar Square-en megtiltották az etetésüket, és betanított sólymokkal próbálják elűzni őket, egyelőre nem sok sikerrel. Velencében a madáreledelt árusítók és az állatvédők ellenállásán bukott meg a terv, annak ellenére, hogy kimutatták: a madárpiszok felmérhetetlen károkat okoz a műemlékekben.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál