Bíborban született klasszikus

A heavy metal előfutára, a kőkemény rock képviselője vagy éppen a progresszív zene élharcosa – bár a Deep Purple pályafutását sokféleképp lehet meghatározni, annyi bizonyos, hogy a hetvenes évek rockszcénáját a Mély Bíbor színezte át. A kultikus zenekar november 6-án lép fel a sportarénában.

Tölgyesi Gábor
2007. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte több mint százmillió albumot adott el a Deep Purple, ami önmagában lenyűgöző adat. Ám ha tudjuk, hogy a lemezek mintegy felét az utóbbi évtizedben vásárolták meg a rajongók, biztosra vehetjük: a Mély Bíbor muzsikája felett nem járt el az idő, s a banda sem pályázik a nosztalgia-zenekar státusra. A brit banda sokadik alkalommal jár hazánkban, ezúttal a Rapture of the Deep albumát mutatja be.
Bár a hatvanas években született Beatles és Rolling Stones hosszú árnyékot vetett a könnyűzene világában, a hetvenes években is számos karakteres zenekar fogalmazta meg az új életérzést. Ebben a Deep Purple járt az élen, olyan együttesek társaságában, mint a Colosseum, a Pink Floyd, a Led Zeppelin, a Black Sabbath vagy a Uriah Heep. A Mély Bíbor 1968-ban alakult, és már az első lemeze, a Shades of Deep Purple komoly sikereket aratott, bár kezdetben inkább csak az Egyesült Államokban értékelték igazán nagyra a muzsikáját. Az áttörést az 1970-es Deep Purple in Rock című album hozta meg, olyan dalokkal, mint a Child in Time, a Hard Lovin’ Man és a Speed King. A Deep Purple az énekes Ian Gillan és a basszusgitáros Roger Glover csatlakozásával került a csúcsra, s nem mellesleg az sem vetett rossz fényt a zenekarra, hogy Ian Gillan a Jézus Krisztus szupersztár rockopera főszerepében világhírnévre tett szert.
A Mély Bíbor legsikeresebb lemeze az 1972-es Machine Head lett, a rajta található Smoke on the Water című sláger máig a zenekar védjegye. Gillan és Glovers 1973-ban személyi ellentétek miatt elhagyta az együttest, amelynek népszerűsége ezek után megcsappant. Gillan, Glovers, Ritchie Blackmore, a billentyűs Jon Lord, valamint a dobos Ian Paice kissé később, 1984-ben szervezte újjá a zenekart, ám Gillan és Blackmore ellentéte újabb tagcserékhez vezetett. Először Gillan lépett ki az együttesből, visszatérése után pedig Blackmore távozott. Az ő helyét most Steve Morse tölti be, míg a billentyűs hangszereket Don Airey szólaltatja meg a koncerten.
Az egykori őstag, dzsesszista múltú Jon Lord orgonista 2002-ben távozott az együttesből. Magyarországon valamiért azt terjesztik róla, hogy nyugdíjba vonult. Az igazság az, hogy zenei útját a klasszika és a vallás irányába fordította – ami nem annyira meglepő, ha még emlékszünk a Deep Purple és a Royal Philharmonic Orchestra egykor nagy vihart kavaró közös produkcióira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.