Búcsú a szabad iskolaválasztástól?

Hivatalosan is megerősítést nyert lapunk azon értesülése, amely szerint egyes kormánypolitikusok a szabad iskolaválasztás megszüntetésére készülnek. Most Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter emelt szót az egyik legfontosabb alkotmányos alapjog ellen. Az Országos Cigány Önkormányzat Lamperth mellé állt, a Gimnáziumok Országos Szövetségének titkára viszont úgy nyilatkozott: a döntéssel lezüllesztenék az állami oktatás színvonalát, és a méregdrága magángimnáziumok malmára hajtanák a vizet.

2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már hivatalosan is megerősítették azt a lapunk által már két hónapja megírt, a kormány által nem kommentált hírt, amely szerint egyes kormánypolitikusok a szabad iskolaválasztás felszámolására készülnek. Lamperth Mónika az MSZP pedagógustagozatának hét végi ülésén kijelentette: felül kellene vizsgálni a szabad iskolaválasztást. A miniszter szerint a közoktatási rendszernek segítenie kell abban, hogy azt a hátrányt, amit a gyerekek otthon elszenvednek, ki lehessen egyenlíteni. Lamperth úgy látja, ma egy nagyvárosi szülő meg tudja oldani a gyerek utaztatását egy általa kiválasztott iskolába, másnak azonban nem adatik meg ez a lehetőség. Hozzátette: vidéken ez százszorosan igaz, a polgármester, a jegyző, az orvos el tudja vinni a gyerekét a 20 kilométerrel arrébb lévő városi iskolába, míg helyi intézményben csak a szegény családból származó gyerekek maradnak.
Igaz, árnyalta a „kormányálláspontot” Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára. Ő Lamperth szavaira reagálva tegnap azt nyilatkozta: ha az oktatási kerekasztal érdemi szakértői javaslatot fogalmaz meg a szabad iskolaválasztás korlátozására vagy megszüntetésére, a minisztérium megvizsgálja azt. Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) azt közölte tegnap, hogy támogatja a szociális és munkaügyi miniszter kezdeményezését. Arató Gergely kifejtette: az oktatási tárca azt gondolja, az a helyes, ha először a szakértők fogalmazzák meg az álláspontjukat, s ennek kapcsán indulhat el széles körű társadalmi vita, aminek eredményeként az egyes alternatívákról döntés születhet.
Lapunk már két hónapja megírta, hogy akár még ebben az évben megszüntethetik a felvételit, és körzetesíthetik a középiskolákat. Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője akkor azt mondta kérdésünkre: pártja már megkezdte a tárgyalásokat a középiskolai felvételi eljárás és a beiskolázási rendszer megváltoztatásáról. A „reform” lényege az, hogy az országot körzetekre osztják fel, a középiskolai felvételi vizsgát eltörlik. A gimnáziumok már nem válogathatnak tudásszint szerint a diákok között, azokat kell felvenniük, akik az adott körzetben laknak. A szocialista politikus szerint elméletileg még az is lehetséges, hogy már tavasszal az új rendszer szerint iskolázzák be a diákokat, de valószínűbb, hogy csak a következő tanévtől vezetik be az új rendszert. Tatai-Tóth leszögezte: az új rendszer a hátrányos helyzetű gyerekeknek kedvezne, hiszen így ők is járhatnának a lakóhelyük szerinti elit gimnáziumba, nemcsak a „gazdag szülők buta gyerekei”.
A kormány akkor nem reagált Tatai-Tóth nyilatkozatára. Porogi András, a Gimnáziumok Országos Szövetségének (GOSZ) titkára ugyanakkor kijelentette: a javaslat a nagy múltú, jó gimnáziumok lezüllesztéséhez és ezzel az állami oktatás színvonalának általános eséséhez vezet. Hozzátette: az új rendszer pont ellentétes hatást váltana ki, mint amiről a szocialisták beszélnek. Ha a jelenlegi tehetséggondozó intézmények nem válogathatnak majd a diákok között azok tudása szerint, akkor egy kiemelkedően okos vidéki gyereknek esélye sem lesz bejutni a budai elit gimnáziumba, de még egy pestinek sem, ellenben a kevésbé tehetséges helyi diákokat is fel kell majd venni. A diákok között így túl nagy lesz a tudáskülönbség, a tanár pedig nem diktálhat gyorsabb tempót, mint amire a leggyengébb képes. A jó gimnáziumok lesüllyednek, és megszűnik a ma bármelyik család számára elérhető, ingyenes elitképzés. A reform a méregdrága magángimnáziumok malmára hajtja majd a vizet, hiszen oda nem kell felvenni akárkit, csak aki meg tudja fizetni a magas szintű tudást. Porogi leszögezte: a mai magyarországi társadalmi és anyagi viszonyok között az intézkedés a középosztály proletarizálódását eredményezné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.