Növekvő eladósodásról, példa nélküli költekezésről, valamint óriási mértékű központosításról és adóelvonásról számol be hazánk esetében az Európai Unió statisztikai hivatalának legfrissebb jelentése. A múlt évi adatok szerint Magyarország több makrogazdasági mutató tekintetében – 2005-höz hasonlóan – tavaly is a legrosszabb adatokat tudhatta magáénak.
Helyzetünk különösen rossznak mondható annak fényében, hogy az eladósodás és a költekezés terén éppen az unióval ellentétes pályát járjuk be. 2006-ban a 27 tagú EU-ban tovább mérséklődött az államháztartás hiánya, elérve a GDP-hez mért 1,6 százalékos átlagos szintet. A deficit csökkenése folyamatos és látványos, hiszen 2003-ban a hiány még 3,1 százalékot tett ki. Mindeközben hazánkban az állam minden évben egyre többet költött, mint amennyit megtermelt: a tavalyi 9,2 százalékra rúgó deficitünket az Eurostat ki is emeli jelentésében. Túlköltekezésünk mértékét jól érzékelteti, hogy a második legroszszabb mutatót produkáló Olaszországban a hiány tavaly „mindöszsze” 4,4 százalékot tett ki. Utolsó helyünket idén sem fenyegeti semmi, hiszen az Európai Bizottság legutóbbi előrejelzése alapján ebben az évben is mi halmozzuk fel a legnagyobb deficitet.
Az eladósodás tekintetében ugyancsak az EU-val szemben haladunk. A GDP-arányos adósság a teljes unión belül a 2005-ben mért 62,7 százalékról 61,4 százalékra mérséklődött. Ugyanebben az időszakban Magyarország eladósodása 61,6 százalékról 65,6 százalékra emelkedett. Sereghajtó pozíciónk e tekintetben sincs veszélyben, az idén ugyanis a konvergenciaprgram és a kormány legutóbbi előrejelzése szerint is tovább emelkedik az adósságszint. Az Eurostat az állami központosítás terén is rossz adatokról számol be hazánk esetében. A GDP-hez mért adóelvonás és újraelosztás terén szintén az utolsók között vagyunk.
Itt van minden, amit a csütörtöki Allah Akbar-os bombafenyegetésről tudunk