Egyre olcsóbb a dollár

A legnagyobb gazdaságok fejlődési ütemét is negatívan befolyásolhatja a rekordmélységekbe süllyedő dollár iránti bizalomvesztés – figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap elnöke, aki szerint nem zárható ki egy olyan eladási hullám, amely a zöldhasú további értékvesztését eredményezheti. A piacok eközben a ma összeülő Fed nyílt piaci bizottságának kamatvágásában reménykednek, az olajtermelők viszont megelégelték az amerikai valuta gyengélkedését.

2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több szakember állítja, hogy komoly összefüggés van az olajárak folyamatos emelkedése és a dollár megállíthatatlannak tűnő gyengülése között. Pontosabban arról van szó, hogy ahogyan a dollár gyengül, úgy drágul az olaj, hiszen a kereskedők a pénzüknél szeretnének maradni. Nem véletlen, hogy a legnagyobb kitermelőket tömörítő OPEC döntéshozói körében felmerült: az olajügyletek elszámolásakor ejtsék a hektikus árfolyamú amerikai valutát, s helyette inkább egy stabil valutakosár legyen az elszámolás alapja. A távirati iroda közleménye szerint a kérdés valószínűleg a következő OPEC-csúcs napirendjén szerepel majd. A szervezet novemberben az OPEC-országok államfőinek rendez csúcstalálkozót, az olajminiszterek decemberben üléseznek.
Ha az OPEC-országok valóban véghezviszik, amit tervezgetnek, az kiszámíthatatlan következményekkel járhat. Egy ilyen lépés minden bizonnyal a dollár további árfolyamesését hozza magával, márpedig az már most is olyan mértékű, hogy az egész világgazdaságot veszélyezteti. – Nem zárható ki, hogy a múlt héten az euróval szemben negatív rekordot felállító dollár bizonytalanságot és ennek eredményeképpen eladási hullámot válthat ki a piacokon – mondta Rodrigo Rato, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója, aki szerint egy esetleges pánik a legnagyobb gazdaságok bővülését is lelassíthatja. Az IMF álláspontja, hogy komolyan fennáll az a veszély, hogy „a zöldhasú gyors zuhanása a dollárban tartott pénzügyi eszközök iránti bizalomvesztéssel jár”. Az IMF október végén távozó vezetője mindezt azután mondta, hogy a múlt hét elején az amerikai valuta minden addiginál gyengébb árfolyamot ért el az euróval szemben.
Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) nyílt piaci bizottsága ma ül össze, hogy kétnapos tanácskozáson döntsön egy esetleges újabb kamatcsökkentésről, amely jótékony hatással lehetne a bankközi piacokon felvehető hitelezésre és az árfolyamra is. A Financial Timesnak nyilatkozó pénzügyi szakértők szinte százszázalékosan biztosra vesznek egy 25 bázispontos vágást, de néhányan az 50 bázispontos csökkentést sem tartják kizártnak. A több éve tartó alapkamat-emelési folyamatot az augusztusban kezdődött másodlagos jelzálogpiaci válság állította meg: szeptember közepén a testület 50 bázisponttal 4,75 százalékra csökkentette a szövetségi alapkamatot. A lépést akkor határozott megkönnyebbüléssel fogadták a piacok. A jelzálogpiacon kialakult válság azonban korántsem zárult le a központi bankok pénzbeáramoltatásával, illetve a Fed kamatcsökkentésével – figyelmeztetnek szakértők. A hitelezési krízis hátterében álló bizonytalan fedezetű vagy fedezet nélküli kölcsönökre ugyanis egy-két éves haladékot is kaptak a magukat túlvállaló hitelfelvevők, így a nem fizetések egy része csak később derülhet ki. A Fed további közbelépésére tehát szükség van – vélik a brit gazdasági napilapban megszólaló elemzők, akik szerint az utóbbi napokban közölt amerikai makrogazdasági adatok sem adnak okot a derűlátásra. A múlt hét második felében publikált statisztikák szerint ugyanis a tartós javak új megrendelései szeptemberben ismét visszaestek, ami a háztartások fogyasztásának csökkenését jelzi. A munkanélküliek száma sem esett vissza a vártnak megfelelően, miközben a válság kialakulásában jelentős szerepet játszó lakáspiac továbbra is nehéz hónapok elé néz. A Bloomberg elemzői úgy látják, hogy a harmadik negyedévi GDP-adat is elmarad a második félévitől, vagyis a gazdaság fokozatos lassulását jósolják.
Súlyos külső és belső eladósodottsággal kell szembenéznie az Egyesült Államoknak – indokolta lapunknak a dollár gyengeségét Bogár László közgazdászprofeszszor, aki hangsúlyozta: a sajtóban megjelent makrogazdasági adatok csak a jéghegy csúcsát mutatják be. A 300 milliós Egyesült Államokban több mint 40 millióan élnek olyan szegénységben, amely szinte már afrikainak nevezhető: a városi nyomornegyedekben a születéskor várható életkor nem éri el a 48 évet sem, miközben több tíz millió állampolgárnak egészségügyi biztosításra sem telik. Az egyetemi tanár szerint a nemrég kialakult másodlagos jelzálogpiaci válság is arról szól, hogy a gyanútlanul és meggondolatlanul hitelekbe menekülő alsó középosztály lecsúszása csak idő kérdése. A legnagyobb veszély ugyanakkor az, hogy az 1100 milliárd dolláros amerikai államkötvénnyel rendelkező Kína, illetve a valutatartalékaikat még mindig nagyrészt dollárban tartó államok mikor és milyen mértékben döntenek úgy: elkezdenek megszabadulni az értékét vesztő zöldhasútól. – Az eladási válságot eddig is csak az gátolta, hogy kölcsönös függés alakult ki az amerikai hiteleket kézben tartó államok és az Egyesült Államok között – tette hozzá a professzor, aki hangsúlyozta: az amerikai látszatjólétet valójában külső, szegényebb államok finanszírozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.