Kihirdették az elsőfokú ítéletet az évszázad olajperének kikiáltott Energol-ügyben tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A bírói tanács szinte az ügyészi indítványnak megfelelő, enyhe büntetéseket szabott ki a csaknem tizenegy éve folyó eljárásban. A 18 vádlott közül adócsalás miatt hatan letöltendő – két évnél nem súlyosabb – szabadságvesztést kaptak. Bár ez a korábban már előzetes letartóztatásban töltött időt és a szokásos kedvezményeket figyelembe véve a legtöbb vádlott esetében letöltöttnek tekinthető. További hat vádlott felfüggesztett büntetést kapott, egyiküket próbára bocsátották, ötöt pedig felmentettek. Köztük éppen az Energol Rt. két tulajdonosát, a kecskeméti maffiaperben bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt elítélt Ferencsik Attilát, illetve üzlettársát, Drobilich Gábort. A maffiaper két főszereplőjét, a 90-es évek közepén, az alvilági robbantásos leszámolásokkal is összefüggésbe hozott Conti Car nevű autókereskedés két egykori tulajdonosát, Radnai Lászlót és Csüllög Zsigmondot letöltendő börtönnel sújtották. Az Energol Rt. másik volt vezetőjét, Csikós Józsefet is felmentették. A férfi a rendszerváltás előtt az MSZMP KB apparátusában dolgozott, majd a Belügyminisztérium ezredeseként a központi adatnyilvántartó hivatalt vezette. Az ügyész és a 14 vádlott tudomásul vette az elsőfokú döntést, amely így jogerőre emelkedett. Két vádlott felmentésért fellebbezett, ketten pedig három nap gondolkodási időt kértek.
Az ítélet szóbeli indoklásában elhangzott: a bíróság csak a vád tárgyává tett cselekményekről dönthet, de mivel a vádirat nem felelt meg az alapvető kritériumoknak, ezért kénytelen volt több felmentő ítéletet meghozni. A fő vádpontok közül például az olajszőkítésre utaló rossz minőségű termék forgalomba hozatalának bűncselekménye a szakértői vélemények szerint nem bizonyítható. Az időmúlásról szólva a bíró hangsúlyozta: az eltelt több mint egy évtized olyan mérték, ami normál büntetőeljárásban nem értékelhető. Ez európai mércével elfogadhatatlan. Szerinte öt éve még egész más ítélet születhetett volna.
Ismert: az 1990-es évek legnagyobb olajügyében az ügyészség 18 vádlottat állított bíróság elé hat és fél milliárd forint értékű adócsalás és más bűncselekmények miatt. A 2003-ban benyújott, de a múlt hónapban elhangzott vádbeszédben már nem fenntartott vádirat szerint a két „befektetői körből” – az Energol és a Conti Car tulajdonosaiból – álló bűnözői csoport strómanok bevonásával cégeket alapított, illetve vásárolt meg, hogy azokon keresztül több tíz millió liter ismeretlen eredetű kőolajat forgalmazzon. Az ügyletek után az elkövetők nem fizették be a közterheket. Az 1996-ban indult nyomozásban a vádlottakra az 1998-ban, a fővárosi Aranykéz utcában felrobbantott Boross Tamás is terhelő vallomást tett. Az Energol Rt. egy másik vezetője, Portik Tamás nem került a bíróság elé, mert ügye az ötévnyi bujkálás alatt elévült.
Orbán Viktor: Kezdünk