Washington közel-keleti érdekeire negatívan hat az Egyesült Államokban működő Izrael-lobbi – védte meg a BBC-nek adott interjújában Stephen M. Walt, a kutatóintézet dékánja tavaly megjelent könyvében tett állítását. Walt kifejtette, a lobbi – és főként zászlóvivője, az Amerikai–Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) – azért nem akar nyílt párbeszédet folytatni Izraelről Amerikában, mert ebben megkérdőjeleződhetne az a feltétel nélküli támogatás, amellyel a Fehér Ház Izraelt szolgálja ki, és amely szerinte egyik oka volt a 2001. szeptember 11-i terrortámadásoknak. Ez a második világháború óta többek között 140 milliárd dollárnyi közvetlen segélyt és olyan hírszerzési információkat jelent, amelyekhez Washington NATO-szövetségeseit sem engedi hozzáférni. Walt felidézte, 2003-ban a kongresszusi munkatársak szerint az AIPAC volt a második legbefolyásosabb érdekvédő szervezet az országban.
A politikusok tudják, hogy súlyos választási következményekkel kell számolniuk, ha szembehelyezkednek az AIPAC érdekeivel. A szervezet egyenként kikérdezi őket, milyen politikát képviselnek a Közel-Kelettel kapcsolatban, és ha nem a célkitűzéseihez idomuló elképzelésekről hall, elvonja a pénzt a kampányfinanszírozóktól.
Izrael mégis bírja az emberek szimpátiáját az Egyesült Államokban, ami a média sugallta, egyoldalúan kedvező képnek köszönhető. Az elfogultságra jellemző, hogy több tucat mérvadó publicista közül csak négy-öt üt meg kritikus hangot Izraellel szemben. Walt úgy vélte, a főárambeli sajtóban, a Washington Postnál, a Wall Street Journalnál nem akad olyan publicista, aki távolról olyan lenne, mint például Akíva Elder, aki a Haaretz főmunkatársa Izraelben.
A befolyásra vonatkozó feltevéseket igazolja, hogy az 1982-es libanoni háborúban elkövetett mészárlások után a kongresszus egy 250 millió dolláros pótsegélyt szavazott meg az izraeli hadseregnek – többek között Ronald Reagan akkori elnök fellépése ellenére. Az amerikaiak már szívesen csökkentenék az izraeli segélyeket, ha az nem hajlandó rendezni a palesztin konfliktust. Egy 2005-ös adat szerint az amerikaiak 78 százaléka egyenlő mértékű segélyt adna az izraelieknek és a palesztinoknak.
Megsértette Magyar Pétert, megbuktatták a Tisza Párt operatív vezetőjét - videó