Erős lobbi Izraelért

Negatívan befolyásolja mindkét ország érdekeit az Egyesült Államokban működő Izrael-lobbi – védte meg tavaly megjelent tabudöntögető könyvének állítását Stephen M. Walt, a John Kennedy School of Government igazgatója a BBC-ben tegnap sugárzott interjújában.

Ágoston Zoltán
2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington közel-keleti érdekeire negatívan hat az Egyesült Államokban működő Izrael-lobbi – védte meg a BBC-nek adott interjújában Stephen M. Walt, a kutatóintézet dékánja tavaly megjelent könyvében tett állítását. Walt kifejtette, a lobbi – és főként zászlóvivője, az Amerikai–Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) – azért nem akar nyílt párbeszédet folytatni Izraelről Amerikában, mert ebben megkérdőjeleződhetne az a feltétel nélküli támogatás, amellyel a Fehér Ház Izraelt szolgálja ki, és amely szerinte egyik oka volt a 2001. szeptember 11-i terrortámadásoknak. Ez a második világháború óta többek között 140 milliárd dollárnyi közvetlen segélyt és olyan hírszerzési információkat jelent, amelyekhez Washington NATO-szövetségeseit sem engedi hozzáférni. Walt felidézte, 2003-ban a kongresszusi munkatársak szerint az AIPAC volt a második legbefolyásosabb érdekvédő szervezet az országban.
A politikusok tudják, hogy súlyos választási következményekkel kell számolniuk, ha szembehelyezkednek az AIPAC érdekeivel. A szervezet egyenként kikérdezi őket, milyen politikát képviselnek a Közel-Kelettel kapcsolatban, és ha nem a célkitűzéseihez idomuló elképzelésekről hall, elvonja a pénzt a kampányfinanszírozóktól.
Izrael mégis bírja az emberek szimpátiáját az Egyesült Államokban, ami a média sugallta, egyoldalúan kedvező képnek köszönhető. Az elfogultságra jellemző, hogy több tucat mérvadó publicista közül csak négy-öt üt meg kritikus hangot Izraellel szemben. Walt úgy vélte, a főárambeli sajtóban, a Washington Postnál, a Wall Street Journalnál nem akad olyan publicista, aki távolról olyan lenne, mint például Akíva Elder, aki a Haaretz főmunkatársa Izraelben.
A befolyásra vonatkozó feltevéseket igazolja, hogy az 1982-es libanoni háborúban elkövetett mészárlások után a kongresszus egy 250 millió dolláros pótsegélyt szavazott meg az izraeli hadseregnek – többek között Ronald Reagan akkori elnök fellépése ellenére. Az amerikaiak már szívesen csökkentenék az izraeli segélyeket, ha az nem hajlandó rendezni a palesztin konfliktust. Egy 2005-ös adat szerint az amerikaiak 78 százaléka egyenlő mértékű segélyt adna az izraelieknek és a palesztinoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.