Felelős kormányzat kerestetik

2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bőség zavarával küzdött legutóbbi ülésén az Országos Választási Bizottság (OVB). A testület a Fidesz és az MSZP közjogi népszavazási kezdeményezéseit tárgyalta. Úgy döntött, hogy az ellenzéki párt nyolc javaslata közül hármat átenged, a szocialisták parlamenti képviselőcsoportjának húsz pontjából pedig ötöt hitelesít.
Méricskélhetnénk most, hogy ki volt eredményesebb. Mindez azonban félrevezető volna, hiszen jól tudjuk, hogy az MSZP-s képviselők javaslata komolytalan. A kormánytöbbség nem kíváncsi a nép véleményére. A koalíciós társ Kóka János korábban kereken megmondta – s álláspontja most is érvényes –, hogy a békákat nem szokták megkérdezni a mocsár lecsapolása előtt. A szocialista képviselők köztudomásúan a miniszterelnök javaslatait terjesztették elő. Mégpedig úgy, hogy feltupírozták Gyurcsány Ferencnek a Zuschlag-ügy kirobbanása után megfogalmazott hétpontos köztisztasági csomagját. A hét pontból így lett húsz, ebből fogadott el ötöt – meglehetős nagyvonalúsággal – a választási bizottság.
A tizenöt elutasított és az öt jóváhagyott pontot vizsgálva bárki számára nyilvánvaló, a Gyurcsány mögött felsorakozó pártfrakció fő törekvése az volt, hogy nevetségessé tegye a népszavazás intézményét. Ezt leginkább azok a vázlatpontok tanúsítják, amelyek törvénytervezetek sorszámára utalva próbálták kikérni a nép véleményét. Az OVB ezeket az egyértelműség hiánya miatt utasította el, mondván, a választók nem kötelesek parlamenti előterjesztések között bogarászni, már csak azért sem, mert a törvényjavaslatok nem jelennek meg a Magyar Közlönyben.
S hogy milyen javaslatokra utalt a húsz pontból legalább öt? Természetesen azokra, amelyeket a kormányzat – a népszavazási kérdések tartalmának megfelelően – egyúttal a T. Ház elé is beterjesztett. Gyurcsány három fronton próbálja megvívni küzdelmét: csomagját törvénytervezetként, népszavazási kezdeményezésként és ötpárti tárgyalási javaslatként is elővezette.
A kormányfő tehát több húron játszik. A káosz növelését célzó kezdeményezéseit a felelőtlenség újabb megnyilvánulásaiként kell kezelnünk. Nem óhajt számot adni sem a hajdani minisztériumát érintő korrupciós jelenségekről, sem az ország gazdasági, pénzügyi helyzetéről. Mert ha komolyan gondolná saját kormányzati kötelességét, akkor most a költségvetéssel és az adójavaslatokkal, a jövő kilátásaival foglalkozna. Mivel ezek semmi jót nem ígérnek, a most beterjesztett pénzügyi tárgyú törvények csupán a korábbi hazardírozások konzekvenciáit tartalmazzák, s Gyurcsány ezekről nem kíván beszélni.
Magatartása azonban ennél is károsabb, mert az úgynevezett köztisztasági népszavazási, többpárti tárgyalási és jogszabályi javaslatok tovább rombolják az alkotmányos intézmények tekintélyét, megbízhatóságát. Úgyhogy az OVB-döntések kapcsán a márciusi ifjak által 1848-ban megfogalmazott 12 pontra kell utalnunk. Mit kíván a magyar nemzet?– tehetjük fel most is a kérdést. A választ – egyebek mellett – a 2. pont tartalmazza: „felelős minisztériumot Buda-Pesten”. Azaz felelős kormányzatot. Addig is, amíg a polgárok a következő választásokon meghozzák ez irányú döntésüket, leszögezhetjük: tavasszal mindenképpen lesz népszavazás. A Fidesz és a KDNP kezdeményezésére a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról bizonyosan voksolhat a nép. Hogy az Alkotmánybíróság által még el nem döntött további három kérdésben – kórház-privatizáció, patikaszerek árusítása és a termőföld-elővásárlás – megtartható-e a referendum, hamarosan kiderül. Ezekkel egyidejűleg esetleges közjogi kérdéseket nem lehet népszavazásra bocsátani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.