Újabb 33 uniós pályázat nyert az Új Magyarország fejlesztési programon Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – büszkélkedik a szon.hu. A megyei internetes hírportál közlése szerint a pénzeket elosztó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése értelmében a gazdaságfejlesztési operatív program vissza nem térítendő, komplex munkahelyteremtő támogatását nyerték el a cégek, és a negyven lehetséges támogatott közül 33 pont a megyéből lett befutó. A szon.hu fel is sorolja a győzteseket, köztük több hulladék- és fémkereskedelemmel, fuvarozással foglalkozó társaságot és úgynevezett kereskedelmi és szolgáltató kft.-ket. A táblázat szerint a vissza nem térítendő támogatások közül a második legnagyobb összeget, 164 millió 884 ezer forintot a „Nyír-Uncia” Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte el „komplex munkalehetőség-teremtő beruházás és vállalatitechnológia-fejlesztés” címén, a pénzt pedig a nyírbogáti és a nyírbátori telephelyein kell felhasználnia.
Nyírbogát az utóbbi időkben arról híresült el a sajtóban, hogy itt működött az a Bogát-Ferr Kft., amelyet Veres János jelenlegi pénzügyminiszter alapított a kilencvenes években egy Kabai Károly nevű kováccsal, akinek fémhulladéktelepe volt a nagyközségben. A „Nyír-Uncia” Kft. ugyanezen a telephelyen jött létre, a fő tulajdonos pedig Kabai Károly, majd felesége, Kabai Károlyné lett. Több kisebb tulajdonos is található a vállalkozás mögött, köztük Somlyai László, az MSZP nyírbogáti elnöke. A céget Kabai lánya, Kabai Beatrix vezeti. A társaság majdnem kilencven tevékenységi kört vett fel a cégadatok szerint, a zöldségkereskedelemtől a villanyszerelésen át a lőszergyártásig. Úgy tudjuk azonban, hogy a cég főleg fémhulladékgyűjtéssel és
-feldolgozással, illetve honvédségi eszközök bontásával foglalkozik.
Mint ismert, a Bogát-Ferr Kft. és a hozzá kapcsolódó Bogát-Metál Kft. szinte alapítása óta hamis számlákat fogadott be, és ezek alapján áfát igényeltek vissza, több mint százmillió forinttal megkárosítva az államot. Kabai a kilencvenes évek eleje óta tartotta a kapcsolatot Veres Jánossal, aktívan részt vállalt a pénzügyminiszter tavalyi országgyűlési választási kampányában, sőt a szocialisták ezek után Kabait jelölték Nyírbogát polgármesterének. Ebben az időszakban már javában működött a Kabai család új cége is, a „Nyír-Uncia” Kft., amely közvetve vagy közvetlenül egyre-másra kapta az állami megbízásokat.
Nem járt rosszul a Nyír-Unciával Kabai veje sem, aki egy olyan cégben volt érdekelt, amely tonnaszámra vásárolhatott olcsó fémhulladékot a honvédelmi tárca százszázalékos tulajdonában álló HM Currus Zrt.-től. Ebbe a cégbe Juhász Ferenc honvédelmi minisztersége alatt Kabai emberét és egykori üzlettársát, Tácej Zoltánt ültették vezérigazgató-helyettesnek. (Tácej 2004-ig a „Nyír-Uncia” tulajdonosai között is megtalálható volt.) Az új vezető feladata éppen a hadrendből kivont harci járművekből származó fémhulladék értékesítésének koordinálása lett.
Az ügyben megszólalt Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter is. A tárcavezető a Hír TV-nek azt ecsetelgette: az Új Magyarország fejlesztési program pályázatainak elbírálásakor nem lehetnek tekintettel arra, hogy a pályázónak kik a rokonai. A pályázat márciusi beadási határidejével közel egy időben hozták meg Kabai Károly ellen a jogerős börtönbüntetést kirovó ítéletet a Nyíregyházi Városi Bíróságon.
Mint arról lapunk beszámolt, nem ez az egyetlen eset, hogy a Veres Jánoshoz köthető személyek vagy cégek kapnak tekintélyes, vissza nem térítendő támogatást az államtól. A szocialista kormánytag tésztagyárát bérlő dán Coloplast Kft. például 260 millió forintos munkahelyteremtő támogatást kapott a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, amely milliárdos beruházásfejlesztési támogatásban is részesítette a céget. Vámos Zsolt hűtőgépszerelő, a pénzügyminiszter unokatestvérének férje pedig 25 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesült a megyei területfejlesztési tanácstól és a munkaügyi központtól – szintén munkahelyteremtésért.
Tömegbaleset történt az M1-esen, öt jármű ütközött