Kabai Károly érdekeltsége is lenyelt uniós pénzeket

Több mint 164 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyert uniós forrásból a Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönre ítélt egykori üzlettársa, Kabai Károly felesége érdekeltségébe tartozó Nyír-Uncia Kft. Bajnai Gordon területfejlesztési miniszter azt állítja, hogy szabályos volt a pályázat elbírálása, az ellenzék a „mutyizó” Veres lemondását követeli.

2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 33 uniós pályázat nyert az Új Magyarország fejlesztési programon Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – büszkélkedik a szon.hu. A megyei internetes hírportál közlése szerint a pénzeket elosztó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése értelmében a gazdaságfejlesztési operatív program vissza nem térítendő, komplex munkahelyteremtő támogatását nyerték el a cégek, és a negyven lehetséges támogatott közül 33 pont a megyéből lett befutó. A szon.hu fel is sorolja a győzteseket, köztük több hulladék- és fémkereskedelemmel, fuvarozással foglalkozó társaságot és úgynevezett kereskedelmi és szolgáltató kft.-ket. A táblázat szerint a vissza nem térítendő támogatások közül a második legnagyobb összeget, 164 millió 884 ezer forintot a „Nyír-Uncia” Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte el „komplex munkalehetőség-teremtő beruházás és vállalatitechnológia-fejlesztés” címén, a pénzt pedig a nyírbogáti és a nyírbátori telephelyein kell felhasználnia.
Nyírbogát az utóbbi időkben arról híresült el a sajtóban, hogy itt működött az a Bogát-Ferr Kft., amelyet Veres János jelenlegi pénzügyminiszter alapított a kilencvenes években egy Kabai Károly nevű kováccsal, akinek fémhulladéktelepe volt a nagyközségben. A „Nyír-Uncia” Kft. ugyanezen a telephelyen jött létre, a fő tulajdonos pedig Kabai Károly, majd felesége, Kabai Károlyné lett. Több kisebb tulajdonos is található a vállalkozás mögött, köztük Somlyai László, az MSZP nyírbogáti elnöke. A céget Kabai lánya, Kabai Beatrix vezeti. A társaság majdnem kilencven tevékenységi kört vett fel a cégadatok szerint, a zöldségkereskedelemtől a villanyszerelésen át a lőszergyártásig. Úgy tudjuk azonban, hogy a cég főleg fémhulladékgyűjtéssel és
-feldolgozással, illetve honvédségi eszközök bontásával foglalkozik.
Mint ismert, a Bogát-Ferr Kft. és a hozzá kapcsolódó Bogát-Metál Kft. szinte alapítása óta hamis számlákat fogadott be, és ezek alapján áfát igényeltek vissza, több mint százmillió forinttal megkárosítva az államot. Kabai a kilencvenes évek eleje óta tartotta a kapcsolatot Veres Jánossal, aktívan részt vállalt a pénzügyminiszter tavalyi országgyűlési választási kampányában, sőt a szocialisták ezek után Kabait jelölték Nyírbogát polgármesterének. Ebben az időszakban már javában működött a Kabai család új cége is, a „Nyír-Uncia” Kft., amely közvetve vagy közvetlenül egyre-másra kapta az állami megbízásokat.
Nem járt rosszul a Nyír-Unciával Kabai veje sem, aki egy olyan cégben volt érdekelt, amely tonnaszámra vásárolhatott olcsó fémhulladékot a honvédelmi tárca százszázalékos tulajdonában álló HM Currus Zrt.-től. Ebbe a cégbe Juhász Ferenc honvédelmi minisztersége alatt Kabai emberét és egykori üzlettársát, Tácej Zoltánt ültették vezérigazgató-helyettesnek. (Tácej 2004-ig a „Nyír-Uncia” tulajdonosai között is megtalálható volt.) Az új vezető feladata éppen a hadrendből kivont harci járművekből származó fémhulladék értékesítésének koordinálása lett.
Az ügyben megszólalt Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter is. A tárcavezető a Hír TV-nek azt ecsetelgette: az Új Magyarország fejlesztési program pályázatainak elbírálásakor nem lehetnek tekintettel arra, hogy a pályázónak kik a rokonai. A pályázat márciusi beadási határidejével közel egy időben hozták meg Kabai Károly ellen a jogerős börtönbüntetést kirovó ítéletet a Nyíregyházi Városi Bíróságon.
Mint arról lapunk beszámolt, nem ez az egyetlen eset, hogy a Veres Jánoshoz köthető személyek vagy cégek kapnak tekintélyes, vissza nem térítendő támogatást az államtól. A szocialista kormánytag tésztagyárát bérlő dán Coloplast Kft. például 260 millió forintos munkahelyteremtő támogatást kapott a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, amely milliárdos beruházásfejlesztési támogatásban is részesítette a céget. Vámos Zsolt hűtőgépszerelő, a pénzügyminiszter unokatestvérének férje pedig 25 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesült a megyei területfejlesztési tanácstól és a munkaügyi központtól – szintén munkahelyteremtésért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.