Kapitányi realitás helyett optimizmus

Huszonkét mérkőzésből 11-11 győzelem és vereség volt a magyar ökölvívó-válogatott mérlege a chicagói olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Ez önmagában elfogadható, de a kitűzött cél (két kvóta, egy érem) és a valóság (egy kvóta) közötti különbség hiányérzetet teremt. Idősebb Balzsay Károly szövetségi kapitány mindezek ellenére nem elégedetlen, mint mondja, hisz abban, hogy Pekingben négy honfitársunk bokszolhat, s egyikük érmet szerez. Ám ez jelenleg inkább optimizmus, mint realitás.

2007. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Chicago)
Az 1974 óta lezajlott tizennégy amatőrökölvívó-világbajnokságból nyolc alkalommal nem szereztek érmet a magyarok, így a legutóbbin, a múlt hét végén befejeződött chicagói vb-n sem.
– Nincs érem, és van egy olimpiai kvóta, ez kevesebb, mint a kitűzött cél. Ez alapján hogyan értékeli a vb-t? – kérdeztük idősebb Balzsay Károly szövetségi kapitányt.
– Optimistán. Tizenegy mérkőzést nyertünk, köztük két-három olyat, amely előtt nem számítottunk győzelemre. Néhány súlycsoportban, 51, 57 és 60 kilóban személyi változtatáson is gondolkodom. A fő hiányérzetem Bedák Palival kapcsolatos, ő a súlycsoportjában ott van a három-négy legjobb között, de hamar összeakadt az őt egyszer már legyőző orosszal.
– Tehát jelenleg nincs olyan versenyzőnk, aki a sorsolástól függetlenül komoly eredményt érhet el?
– Ez már egy másik generáció, nem Kovács Istváné és Erdei Zsolté. A világ változik, az ázsiaiak nyomulnak előre, Európából az oroszok mellett az angolok és az olaszok is bebizonyították itt és most, hogy van hová továbbfejlődni. Nekünk ez nehezebb, amikor a pár évvel ezelőtti kormány korrekt támogatása helyett manapság sokan még a Wesselényi alapítvány pénzét sem kapják meg időben, amiből élnek. Az olasz bokszolók a rendőrség, a németek a katonaság kötelékében számíthatnak biztos háttérre, nekünk ez nincs megadva. Így hogyan motiváljam azt, aki ha bunyó helyett mást csinálna, sokkal jobban élne?
– Mindez némileg ellentmond az előbb említett optimizmusnak.
– Nem teljesen. Az elméleti háttér adott, a TF küzdősport tanszékéről sok segítséget kapok, s nagyon várom, hogy az olimpia előtt az ígért pszichológusi támogatás is megvalósuljon. Leülök a keret tagjaival, és mindenkitől megkérdezem, vállalja-e a felkészülést. Aztán folytatjuk a megkezdett kemény munkát, de nem tűzoltó jelleggel. Olyan alapokat kell teremteni, mint amilyen az itteni, chicagói hotelunké: több mint száz éve áll, és tökéletesen megőrizte a patináját.
– A magyar ökölvívás patinája még megvan?
– Meg kell lennie. Az erő, gyorsaság, állóképesség hármas fejlesztése mellett a technikai-taktikai képzésre is súlyt helyezünk az olimpiáig. Noha eddig csak egy kvótát szereztünk, hiszek benne, hogy végül meglesz a négy kvalifikáció, Pekingben pedig nyerünk egy érmet.
– Kiben bízik?
– Szellőnek már megvan a kvótája, Bedák, Káté és Oltványi szinte bizonyosan kivívja, s még remélek egy kellemes meglepetést.
– Ez a chicagói eredmények alapján sokkal inkább optimizmus, mint realitás.
– Ezzel egyetértek. Ám egyrészt ilyen rossz sorsolásunk még egyszer nem lehet, másrészt az itteni tizenegy győzelemből és az elvégzett munkából tovább tudunk lépni.
– És ha mégsem?
– Áprilisban véget ér a kvalifikációs sorozat, ha addig nem érjük el a kitűzött célt, átgondolom a folytatást. Hátha mással jobban menne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.