Kidobta a párt az emléktáblát

Megszabadul a Köztársaság téri, nemrégiben eladott pártház ’56-os emléktáblájától az MSZP, a párt a munkásmozgalmi panteonnak ajándékozta azt. A fővárosi Fiumei úton a Munkáspárt, a Piarista közben a MEFESZ emlékezett a forradalom áldozataira.

Velkei Tamás
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fiumei úti sírkertben található munkásmozgalmi panteonnak ajándékozza az MSZP budapesti elnöksége az eddig a Köztársaság téren álló, közelmúltban értékesített pártház aulájában függött emléktáblát, amely az ’56-os pártházostromkor elesett védőknek állított emléket. Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese lapunknak úgy nyilatkozott, azért adják oda a sírkertnek, mert az új tulajdonos nem tartott rá igényt, a párt szándéka pedig az, hogy a „történelem egy darabkáját” elajándékozza.
A Fiumei úti temető 1956-os sírkertjében a Munkáspárt koszorúzta meg tegnap a „kommunista áldozatok” emlékművét. A megemlékezésen Farkas Sándor mondott beszédet, amelyben kiemelte Mező Imre, Asztalos János és a többi védő halálát, miközben következetesen ellenforradalomnak nevezte az ’56-os szabadságharcot. A szónok sérelmezte, hogy akik gyilkoltak, azok ma hősök, az áldozatok pedig a hatalom szemében senkik, valamint hogy ma büntetés jár azoknak, akik ki merik tűzni kitüntetésüket (ő maga is csak kabátja alól mutogatta az érdeklődőknek). Arra is figyelmeztette az egybegyűlteket: ne engedjék, hogy a fiatalság felüljön „az átfestett történelemnek”.
Ugyancsak tegnap a Piarista közben Sólyom László köztársasági elnök helyezett el koszorút és mondott beszédet az ELTE Bölcsészettudományi Karának egykori épületénél, ahol a MEFESZ Emlékbizottsága az 1956-os Egyetemi Forradalmi Diákbizottság megalakulását megörökítő emléktáblát avatott fel. Az államfő hangsúlyozta: a történelem eszközeivel mindent tisztázni kell, és semmit nem szabad elkendőzve hagyni, hiszen a „történelem visszafelé csinálja önmagát”.
A Köztársaság téren eközben Jean-Pierre Pedrazzinire, a Paris Match fotóriporterére emlékezett a Szent László Ifjúsági Szövetség. A mellszobránál tartott emlékezés során Donáth Ferenc, a Nagy Imre Társaság fővárosi szervezetének elnöke úgy vélekedett: a forradalom sorsa a Köztársaság téren pecsételődött meg, mert Hruscsov október 30-a után döntött a magyarországi invázióról.
A kommunisták budapesti pártházát 1956. október 30-án ostromolták meg a felkelők, mert híre ment, hogy a győztes forradalom leverésére készülő erők központja a Köztársaság tér. Az ostrom során az épületből válogatás nélkül tüzeltek támadókra és vöröskeresztesekre, ezért a feldühödött tömeg egy része a pártház elfoglalása után több védőt meglincselt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.