Kollégiumépítés: hatalmas késés, bizonytalan jövő

Az ígért tízezer új kollégiumi férőhelynek csupán 58 százaléka készül el a vállalt határidőre – derül ki az Állami Számvevőszék felsőoktatási kollégiumi beruházásokról szóló jelentéséből. A testület szerint a hallgatói létszám alakulása és a közüzemi díjak várható emelkedése miatt jelenleg nem lehet megítélni, hogy a magánbefektetők által épített diákotthonok bérleti díjait az egyetemek a későbbi években is ki tudják-e fizetni.

2007. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átfogó felsőoktatási és modernizálási programot hirdetett meg a Medgyessy-kormány 2002-ben, amelyben tízezer új kollégiumi férőhely létesítését vállalta. Két évvel később ezt a számot
10 455-re pontosította, és további 20 ezer régi diákotthoni hely felújítását ígérte meg. Előbbire 25, utóbbira 30 milliárd forintot szánt. A célkitűzéseket nem előzte meg kollégiumfejlesztési stratégia és megvalósíthatósági tanulmány, így csak később derült ki, hogy a beruházásokra nincs pénz. A kormány ekkor döntött a PPP-konstrukció mellett – állapította meg az Állami Számvevőszék. Ennek lényege, hogy a kollégiumokat – saját pénzből vagy bankhitelből – magánbefektetők építik meg, akik az új épületeket húsz éven keresztül üzemeltethetik. Az egyetemek két évtizeden át bérleti díjat fizetnek a befektetőknek az épületért. A futamidő lejárta után azonban még mindig nem kerül az egyetemek birtokába az épület, azt meg is kell vásárolniuk a vállalkozótól.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint a kormányhatározatok nem támasztottak olyan követelményt, hogy a vállalkozó gazdaságosabban valósítsa meg az építkezést és az üzemeltetést, mintha azt az állam tenné. Még regionális fejlesztési tervek sem készültek, előzetes számításokat csak az egyetemek végeztek. A vizsgálat során kiderült, hogy a vállalt határidőig, 2009-ig az ígért kollégiumi férőhelyeknek csupán 58 százaléka készül el. A korszerűsítésben ugyan jobban állnak, a felújítások 94 százaléka megvalósul időre, probléma azonban, hogy a renoválások miatt jelenleg 1200 férőhely használhatatlan. Kiderült az is, hogy az egyetemek bérleti és szolgáltatási díj címén húsz év alatt az építési költségek három és félszeresét fizetik ki a befektetőknek. A futamidő lejártával még mindig nem lesz az övék az épület, azt maradványértéken – amelynek összegét akkor állapítják meg – meg kell vásárolniuk a vállalkozóktól. Az egyetemek jelenleg ki tudják fizetni a bérleti díjakat, ám a számos kockázati tényező miatt nem lehet megítélni, hogy erre hosszú távon is képesek lesznek-e. A hat új intézményből jelenleg kettőben többet kell fizetni az előzetesen tervezettnél. Egy új diákotthoni férőhelyért fejenként átlagosan havi
44 669, egy felújított kollégiumért pedig 36 651 forintot kérnek a vállalkozók. Ennek az összegnek a felét az állam fizeti ki, az új épületek esetében a diákok a költségek 27 százalékát, vagyis havi 12 ezer forintot, felújított helyeknél pedig 18 százalékot, azaz 6600 forintot fizetnek. A többi pénzt az egyetemeknek kell összeszedniük. Az iskolák most tudnak törleszteni, de könnyen fizetési nehézségek léphetnek fel, hiszen a bérleti díj öszszegét számos tényező megnövelheti. Ilyen a közüzemi költségek emelkedése, a hallgatói létszám csökkenése, a kollégiumi és a hallgatói normatíva befagyasztása, illetve a forint euróval szembeni gyengülése.
Az ÁSZ felszólította a kormányt, hogy követelje meg a befektetőktől az állami beruházásnál hatékonyabb működést, az oktatási tárcától pedig azt kérte: teremtse meg a gazdaságossági és hatékonysági követelményrendszert, és azt tartassa be a vállalkozókkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.