Látássérültek méltatlan helyzete

Nincs biztosítva az egyetemeken a látássérültek alapvető tananyaghoz való hozzáférési joga – állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Szabó Máté szerint több egyetemen csak nyomtatott formája létezik a tananyagnak, és az egyetemi honlapok sem rendelkeznek vakbarát változattal. Az oktatási tárca szerint az intézmények feladata a szükséges eszközök biztosítása, a rektorok viszont arra hivatkoznak, hogy nincs erre elegendő pénz.

2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszás és a közvetett hátrányos megkülönböztetés veszélyét okozza, hogy a felsőoktatásban a látássérült hallgatók számára nem teljeskörűen biztosított a tananyaghoz és alapvető tanulmányi információkhoz való hozzáférés – állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa vak egyetemi hallgatók panasza alapján lefolytatott vizsgálatában.
Az ombudsman megállapította, hogy az egyetemeken oktatott tananyag meghatározó része kizárólag nyomtatásban érhető el, az intézmények honlapjainak legtöbbje pedig nem rendelkezik látássérültek számára készült úgynevezett vakbarát változattal, így az alapvető tanulmányi információkhoz, hallgatókat érintő hírekhez korlátozott a hozzáférés. A hivatalhoz panasszal forduló vak egyetemi hallgatók azt sérelmezték, hogy a kötelező tananyagként megjelölt tankönyvekhez, egyetemi jegyzetekhez nem férnek hozzá elektronikus formában vagy hanganyagként, így nem tudnak megfelelően felkészülni. A biztosnak több rektor is azt válaszolta, hogy az akadálymentes hozzáférési lehetőség biztosítása meghaladja az egyetemek hatáskörét, ráadásul csupán az egyes tankönyvkiadók jóindulatától függ, hogy a nyomtatott könyvek hangos formáját a látássérült hallgatók rendelkezésére bocsátják-e.
Hozzátették: az elektronikus tananyagok fejlesztésére – amelyek képernyő-felolvasó programok segítségével hallhatóvá alakíthatók – a rendelkezésre álló források elégtelenek, és a speciális tárgyi eszközök beszerzéséhez sincs meg a megfelelő fedezet. Korábban pályázati pénzekből vásároltak ilyen eszközöket, mára azonban elapadtak a támogató források.
A biztos az Országgyűléshez, a kormányhoz és Magyar Rektori Konferenciához fordult, hogy tegyenek meg mindent a látássérült diákok esélyegyenlőségének biztosítása érdekében. Szabó Máté egyúttal felkérte a hazai könyvkiadókat, hogy fontolják meg a látássérült hallgatók kérését, és ha lehet, bocsássák rendelkezésükre a tananyag elektronikus vagy hangos formáját.
– Ezt a kérdést központilag nem lehet kezelni, az egyetemek feladata, hogy helyi szinten biztosítsák a szükséges eszközöket a látássérülteknek – reagált lapunknak a vizsgálatra az oktatási tárca. A válaszban az olvasható: az intézmények minden fogyatékkal élő hallgató után évente százezer forintos plusztámogatást kapnak a feltételek biztosítására. Már a tárca is kérte a könyvkiadókat a tananyag elektronikus formájának átadására, de ezt több cég visszautasította, mert szerintük a diákok visszaélnek vele, és azután senki nem akarna tankönyvet venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.