Magyar cunamikórház Szumátrán

Mi lett a cunamikárosultaknak gyűjtött magyar adományok sorsa? Vajon milyen fázisban tartanak a Magyar Vöröskereszt által finanszírozott karitatív építkezések Délkelet-Ázsiában? A többi közt erről nyilatkozott lapunknak Habsburg György, a jótékonysági szervezet elnöke.

Csontos János
2007. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokakat meglepetésként ért szerepvállalása a Magyar Vöröskeresztnél: jobban el tudták képzelni utazó nagykövetként. Három év elnökösködés után, egy évvel a ciklus lejárta előtt már bevallhatja: igazolta a várakozásait e merőben új munkakör?
– Őszintén szólva nem pontosan tudtam, hogy mire vállalkozom, de nem is volt túl sok időm töprengeni rajta. 2004. december 4-én választott meg a közgyűlés elnöknek, s december 26-án megtörtént a cunamikatasztrófa. Lehet mondani, hogy szinte azonnal a mély vízbe kerültem, akció közben ismertem meg a szervezetet. Éles szituációban még a megyei tevékenységekről is könnyebb valósághű képet kapni.
– Mennyiben volt más ez a misszió ahhoz képest, mint amit addig művelt?
– Személyes kapcsolatom azelőtt nem volt a Vöröskereszttel, így érdemi tapasztalatom sem a szférában. Amikor felkértek erre a tisztségre, áttekintettem azokat a területeket, ahol valóban segíthetek. Két ilyet találtam: egyrészt a nemzetközi kapcsolatteremtést, másrészt a nagyobb nyilvánosság elérését, a társadalmi elismertség kiterjesztését. Úgy érzem, mindkettőben előre tudtunk lépni. Egy minapi konferencián az idősek helyzete volt a téma, s tizennyolc ország példatárát sikerült felvonultatni. A tavalyi nemzetközi konferenciánkon pedig a véradással kapcsolatos kreatív ötleteket cseréltük ki. Időközben nemcsak az Európai Unió koordinációs csoportjának lettünk tagja, de aktívabb az együttműködés a föderációval, a 186 nemzeti Vöröskereszt-szervezettel is. A tekintélynövekedés olyasmiben is megmutatkozik, hogy a föderáció európai bizottsága Budapestre jött. A hazai társadalmi elismertség pedig a láthatósággal és átláthatósággal függ össze. Azon törjük a fejünket, mit tehetünk az önkéntesekért, hogy büszkék lehessenek a missziójukra.
– Ez bizonyára nem zökkenőmentes, hiszen a Magyar Vöröskereszt monopolhelyzete immár a múlté, számos más karitatív szervezet is tevékenykedik az országban…
– A monopolhelyzet még a nonprofit szektorban sem szerencsés: nekünk, a legnagyobbaknak is folyton bizonyítanunk kell, s ez erőfeszítésre serkent. Ez még akkor is így van, ha a karitatív szférában nem beszélhetünk piaci értelemben vett versenyről.
– A szökőárprojekt három évvel ezelőtt az egész nemzetet megmozgatta. El tudnak számolni az adományokkal?
– Egy ilyen szervezetnek erre mindig készen kell állnia – nem sokkal az érkezésem után estünk át például egy alapos számvevőszéki vizsgálaton. Egy ilyen természeti csapás után először mindenki azt küld a térségbe, amit szükségesnek gondol; később a Vörös Félhold kért speciális eszközöket. A harmadik fázis az újjáépítés. A háromszázezer áldozatot követelő cunami után a hazai közjogi méltóságok által kezdeményezett gyűjtés révén a Magyar Vöröskereszt segélyszámlájára tavaly év végéig közel 753 millió forint érkezett magánszemélyektől, cégektől és civil szervezetektől. Ebből idén január végéig 251,3 millió forintot fordítottunk a Srí Lanka-i és indonéziai segélyprogramok finanszírozására. A fennmaradó, ugyancsak e projektre fordítandó 501,5 millió forintot elkülönített, kamatozó bankszámlára helyeztük.
– Srí Lankán – a régi Ceylon szigetén – májusban már közösségi házat is avattak…
– Az intézmény Ahangama faluban, Habaraduwa város közelében épült meg, és többet nyújt a Magyarországon ismert művelődési házaknál, hiszen iskolai előkészítőt, könyvtárat, számítógépszobát, játszóteret, rendezvény- és fitnesztermet is magában foglal. Az építési és szervezési költségek együttesen 25,8 millió forintra rúgtak, s a Magyar Vöröskereszt fedezi az átadástól számított egy éven át a közösségi ház működtetési költségeit is.
– Indonéziában miért épp a kórházépítés mellett döntöttek?
– Nyugat-Szumátrán, Banda Aceh városban, amelyet a szökőár nagyrészt belemosott az óceánba, kifejezetten gyermekklinika építésére volt szükség. Ám olyan az egészségügyi rendszer, hogy ez csak felnőttkórházzal együtt működtethető. Az elpusztult Meuraxa kórházat a tengerparttól távoli, biztonságos helyen építi újjá a Hilfswerk Austria osztrák segélyszervezet: e 89 ágyas osztrák kórház mellett, önálló épületben épül fel a Magyar Vöröskereszt 23 ágyas gyermekkórháza, amely orvostechnológiailag kapcsolódik az osztrák felnőttkórházhoz. Közel van hozzá, de külön épületben. Az avatás november közepén esedékes.
– Miért késett az átadási időpont egy évvel az eredeti tervekhez képest?
– Voltak problémák a telektulajdonossal, és az indonéz bürokrácia is legendaszámba megy: a helyi hatóságok csak tavaly szeptemberben, egy évvel a tervezett időpont után adták ki az építési engedélyt. Így az újjáépítési folyamat is épp ennyit csúszott. Helyi tervezőkkel és építőkkel dolgoztattunk – ez is előfeltétele volt a projektnek. A kórházakban, amelyeket műszerezve adunk át, s a működését is finanszírozzuk egy ideig, kizárólag indonéz orvosok és ápolók gyógyíthatnak.
– Mi lesz a sorsa az adományozók által összegyűjtött összeg többi részének?
– A pénzadományokat tartósan lekötöttük, s az elkészült munkákat utólag fizetjük ki. Minden átutalás publikus, mint ahogyan a Hilfswerk és a Magyar Vöröskereszt közötti szerződés is.
– A látványos ázsiai építkezések mellett azonban a szervezet fő tevékenysége nyilván belföldre összpontosul.
– Sokszor felvetődik, mi a fontosabb: az alapmisszió vagy az új kezdeményezések. Negyedmillió tagunk van, 42 ezer önkéntesünk, az utánpótlást pedig a 75 ezer ifjúsági vöröskeresztes jelenti. Júliusban és augusztusban 29 balatoni strandon tartottak önkéntes ügyeletet a fiatalok, közel ezer esetet látva el. Évi 250 ezer véradó és 450 ezer véradás mellett 110 ezer elsősegély-vizsgázóról is beszámolhatok. De a hagyományos tevékenységen túl megemlíthető a jól működő somogyi program, amely a fogyatékosokat és a hajléktalanokat segíti, igyekezve visszavezetni őket a munkaerőpiacra. E projektekben – így például Győr-Moson-Sopronban és Szabolcs-Szatmár-Beregben – gyakran nem a pénz, hanem a tudás és a tapasztalat játssza a nagyobb szerepet; noha Kaposváron pályázati úton egy kétszázmilliós hajléktalanszálló is megépült. Nem lehet eleget foglalkozni az elöregedés problémájával sem, ami összefügg a demográfiai katasztrófával. Egy szülőképes nőnek átlagban 2,1 gyermeket kellene világra hozni a társadalom regenerációjához, ám Európában ez a szám családonként 1,44 körül van, nálunk pedig mindössze 1,25.
– Van tehát feladata jócskán a Vöröskeresztnek is. A társadalmi beágyazottság azt is jelenti, hogy a szervezetnek nincsenek fenntartási gondjai?
– Tény, hogy a közjogi méltóságok egymásnak adják nálunk a kilincset, de a társadalmi presztízst a költségvetési támogatás kevéssé tükrözi. Míg ez a támogatás 2000-ben félmilliárd forint volt, idén pedig 243 millió, az új költségvetés mindössze 200 millióval számol. Ez igen nagy vérveszteség volna: számos alapmissziót is vissza kellene fognunk.
– Tavaly ötpárti egyetértéssel sikerült megnövelni az összeget…
– Ebben a konszenzusban reménykedünk idén is.
– Meddig tervezi az elnökösködést?
– A mandátumom jövő év végéig szól, majd a közgyűlés dönt a továbbiakról. A vérfrissítés mindig jót tesz, két ciklusnál többet azonban semmiképpen sem tudok elképzelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.