Még drágább lesz a villany és a gáz

Mellbevágó lesz a jövő évi áramár-emelkedés; számításaink szerint a piacon 17–41 százalékkal lesz drágább a villamos energia a jelenleginél. Közben az is kiderült, hogy a kormány megkurtítja a gázár-támogatási kasszát is.

Dékány Lóránt
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakossági gázártámogatás mértéke egyik kereseti kategóriában sem emelkedik – így vezette fel tegnap a kormányszóvivő azt a döntést, hogy 2008-ban 82 milliárdosra szűkül az idén még 112 milliárd forintos kompenzációs keret. A legalsó csoportba január elsejétől azok a családok tartoznak majd, amelyekben az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 28 500 forintos öregségi nyugdíjminimum kétszeresét. Ők az ideivel megegyező, köbméterenkénti 40,12 forintos támogatást kapják majd. A második kategória felső határa 71 250 forint lesz, számukra 32,83 forint igényelhető vissza köbméterenként. Ez az öszszeg szintén megegyezik az ideivel. Az öregségi nyugdíjminimum háromszorosa, 85 500 forint lesz a harmadik támogatható csoport felső határa, de itt már az eddigi 25,53 forintról 22 forintra csökken a köbméterenkénti támogatás. A kormány számításai szerint ez a kategória havi 486 forintnyi támogatástól esik el. A még támogatott háztartások jövedelme fejenként nem lehet több 99 750 forintnál. E határig minden család köbméterenként 14,5 forintos állami segítségre jogosult az idei 18,24 forinttal szemben. Számukra akkor is több mint 500 forinttal emelkedik majd a havi gázszámla, ha egyébként az alaptarifa nem változik. A támogatási igényt azoknak is újra be kell nyújtaniuk, akik az idén kaptak kompenzációt.
*
Nemcsak a gázártámogatásra fordítható keret, de a támogatható fogyasztás mértéke is csökken jövőre. Mint arról már beszámoltunk, az átlagos fogyasztású családoknak az eddigi 3000 köbméter helyett 2000-ig, a nagycsaládosoknak pedig 5000 köbméter helyett 4000-ig jár támogatás. A kormányszóvivő szerint a sokgyerekes családok mintegy négy és fél százaléka az, amely több gázt használ, mint a módosított határérték. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában azt mondta, a kormány a tavalyi gáz- és villanyáremelések után most a tavaly bevezetett kompenzációs összeget is csökkenti. A politikus a távirati iroda közlése szerint hozzátette: Magyarországon hárommillió ember él olyan családban, ahol nehézséget okoz a hó végén a számlák kifizetése, most pedig ez a szám tovább nő majd, a kormány ezzel az intézkedésével tovább mélyíti a szociális válságot.
Jövőre nemcsak a gáz, az áram is drágább lesz, de hogy mennyivel, az idáig nem volt egészen világos, mert ahány újság, annyiféleképpen számolt. A kalkuláció alapja a Magyar Villamos Művek október 25-én tartott kapacitásaukcióján kialakult árszint volt, pusztán ebből azonban nem lehet pontos előrejelzést adni. Lapunk most olyan szakértői számításokhoz jutott hozzá, amelyek azt mutatják meg, hogy a különböző profilú fogyasztók mekkora végfelhasználói áremelkedésre számíthatnak, ahhoz azonban, hogy megértsük, hogyan is jöttek ki ezek a számok, szükség van egy kis módszertani magyarázatra.
A klasszikus nagyfogyasztó, mondjuk egy alumíniumkohó, úgy vásárol áramot a szabadpiacon, hogy saját várható áramfelhasználását előre megbecsüli, menetrendet készít. Ha a menetrendet grafikusan ábrázoljuk, egy hullámzó vételezési görbét kapunk. Ahol a hullámzás kezdődik, ott ér véget a normál munkamenetben mindig állandó mennyiségű áramvételezés, vagyis a zsinórfogyasztás, s egyben kezdődik el az úgynevezett csúcsfogyasztás, s az ilyen fogyasztó zsinór-, illetve csúcsáramot is kénytelen vásárolni. Hogy kinek mennyi lesz az áramdíja, az jórészt attól függ, milyen arányban vásárol a két termékből. A legtöbb szabadpiaci intézményi és ipari fogyasztó azonban a dolog bonyolultsága miatt aligha vállalkozik majd a menetrendes fogyasztásra. Ellátásukhoz választott áramszolgáltatójuk ajánl majd egy fix, miden időpontban állandó tarifát, amelyet a becsült csúcs-, illetve zsinórfogyasztás súlyozásával alakítanak ki. Táblázatunk azt mutatja, hogy – energiaadóval és rendszerhasználati díjjal együtt – ezek a nem menetrendes szabadpiaci fogyasztók milyen végfelhasználói árra számíthatnak.
Nos, a számok bebizonyítják, hogy mekkorát tévedett a kormány, amikor a szabadpiac áldásos, az árakat lefelé mozdító hatásait ecsetelte. A váltás legnagyobb vesztesei feltehetőleg az önkormányzatok lesznek, hiszen kórházaik, iskoláik harminc százalék feletti drágulásra számíthatnak. Nehéz helyzetbe kerülnek persze a kisvállalkozások is, mert ha nem képesek beépíteni áraikba az energiáért fizetett többletköltséget, tönkremennek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.