Minden bizonnyal örülnek a kerület lakói az elrohadó és szivárgó hordók elszállításának – amelyek már 2004 óta állnak Csepelen –, hiszen megszűnik lakókörnyezetük közelében egy súlyosan mérgező veszélyforrás. Németh Szilárd csepeli fideszes képviselő – aki négy éve felhívta a közvélemény figyelmét a visszásságra – üdvözölte a minisztérium lépését, hogy végre elszállítják a rendkívül veszélyes hulladékot, ugyanakkor hangsúlyozta: a felelősöket meg kell büntetni.
A nagyjából ezerkétszáz tonnányi hordót a Terszol a dunaújvárosi veszélyeshulladék-lerakóba szállítja, amely az államnak nettó 61,8 millió forintjába kerül. Azonban az állam egyszer már pórul járt a Terszol Kft.-vel. Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, a budafoki gázmassza elszállítását végző cég a korábban tervezett 1,8 milliárd forint helyett hatmilliárd forintért, vagyis háromszoros áron takarította el a gázgyári salakot. A Terszol akkor arra hivatkozott, hogy a feltárás során a korábbi tanulmányok alapján feltételezett hulladék többszörösét találta a helyszínen, ezért bonyolultabbá vált a kivitelezés, noha a több tízezer tonna hulladéktöbbletet a korábbi felmérések nem igazolták. Eközben még a helyszínen álló épületek közül négy házat is meg kellett menteniük, úgyhogy kiszedték alóluk a gázgyári salak nagy részét, és körbebetonozták, vízzáró réteggel látták el az alapokat Az ügy pikantériája volt, hogy a tenderből kizárták a kármentesítésre szintén pályázó Körte-Organica Rt.-t, amely szintén 1,8 milliárd forintért vállalta volna a munkát. A kiszorított cégnek ráadásul közvetlen tapasztalatai is voltak a helyszínről, hiszen a talajvizet veszélyeztető csurgalékvizet szivattyúzta a szennyezett területen.
Horkai András, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság vízkár-elhárítási főosztályvezetője nem osztotta aggodalmunkat, mint mondta, a budafoki és a csepeli ügynek nincs köze egymáshoz, mivel Budafokon több rétegben találtak a munka során szennyező anyagot, amiről nem tehet a Terszol. Érdekes, hogy két másik rivális ezúttal sem lehetett befutó a Terszol mellett, Horkai szerint formai, tartalmi okok miatt kellett kizárniuk a másik két pályázó céget. A nyertes társaság azonban a talajt nem cseréli ki a kérdéses területen, mert Horkai András elmondása szerint arra az igazgatóság nem kötött szerződést, hiszen akkor a teljes Csepel Művek területén kicserélhetnék a földet, amire az államnak nincs pénze. Ezért csak a húsz centiméteres mélységig szállítja majd el a cég a szennyezett talajt, noha az már korábban bebizonyosodott, hogy az elrohadt hordókból a talajba szivárgott a mérgező galvániszap.
Németh Szilárd nem érti a történteket, de a fideszes képviselő bízik abban, hogy a munka csak elsődleges kármentesítés, amit mérések fognak követni. Annak során ugyanis be fog bizonyosodni a korábbi mérések eredménye, vagyis hogy a galvániszap sokkal mélyebben szennyezte be a földet, mint húsz centiméter. Abban az esetben viszont a mostani kármentesítést egy újabbnak kell követnie, különben fennáll a veszélye, hogy a mérgező nehézfémeket az eső és a talajvíz továbbra is a Dunába mossa.
Szerettük volna megkérdezni a Terszol Környezetvédelmi és Építőipari Szövetkezet elnökét, Maráczy Endrét is arról, vajon mi a garancia arra, hogy ezúttal nem emelkedik a többszörösére a szerződésben vállalt kivitelezési ár, de lapzártáig a cégvezetőt sem a budapesti, sem a székesfehérvári telephelyen nem tudtuk elérni.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó