Megtalálták a templom pillérét

A Szent Demeternek szentelt egyházi épületet az ő-ző szegediek Dömötör-templomként ismerik, ennek helyzetét határozták most meg a Móra Ferenc Múzeum régészei. Az 1879-es nagy szegedi árvíz után töltötték fel a Dóm teret nagyjából másfél méter magasságban, ezzel az egykori falakat is konzerválták. Most egy ötször öt méteres szelvényben a középkori templom délkeleti sarkát és egy támpillérét találták meg a kutatók.

Urbán Péter
2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árpád-kori egyházi épületünk helyzetét kellett meghatároznunk az október közepén kezdődő próbaásatással, a templom egyik sarkára és támpillérére három méterrel a mostani járószint alatt találtunk rá – tájékoztatta lapunkat Horváth Ferenc, a szegedi Móra Ferenc Múzeum tudományos igazgatóhelyettese.
A XIII. században emelt építmény még román stílusú volt, a XIV. század közepén és a XV. században komoly átalakításokon esett át, a felújítások után a gótika jegyeit hordozta magán. Átvészelte a török pusztítást, majd az 1720-as években ismét átépítették, ekkor már barokk stílusban. Ez elsősorban a díszítmények, külsőségek megváltoztatását jelentette, a falak megőrizték gót jellegüket, tornya is megmaradt eredeti állapotában. Az 1879-es nagy szegedi árvíz idején nem sérült meg a templom, bár nagyjából egy méter magasan állt a víz az akkori Dóm téren – mondta Horváth Ferenc. Ekkor határozták el a város lakosai, hogy fogadalmi templomot építenek a helyén az árhullámtól való megmenekülésük örömére. Cs. Sebestyén Károly történész és Móra Ferenc azonban felismerték az Árpád-kori torony értékét, s a település értelmisége kiállt a megőrzése mellett. A barokk részeket és a mellette álló piarista rendházat és iskolát azonban lebontották, helyükön 1926-ban épült fel a szegedi Dóm.
A 60-as években „szétbombázták” a teret, a szabadtéri játékok miatt kiszolgálólétesítmények, öltözők épültek a területen. Mivel ezeket fel kell újítani, a város egy hónappal ezelőtt a templom pontos helyének meghatározását kérte a múzeum munkatársaitól. A hitelesítő ásatás kimutatta, hogy az egykori gótikus épület falai még nagyjából másfél méteres magasságban állnak, mivel eddig töltötték fel a teret az árvíz után. Miután több jelentős fölmenő fal is előkerült, egy nagyobb munka után az egész építmény bemutatható lenne. – A város vezetői is támogatják, hogy feltárjuk az egész Dömötör-templomot, amit látványos emlékként mutathatnánk be a közönségnek – hangsúlyozta a régész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.