Nemzetközi ügy lehet Laborc kinevezéséből

A hazánkba akkreditált nagykövetek körében is téma volt Laborc Sándor kinevezésének terve a Nemzetbiztonsági Hivatal élére – tudta meg lapunk. A Fidesz a múltja miatt ellenzi, az MSZP viszont támogatja az egykori KGB-egyetemen végzett tiszt kinevezését.

2007. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke és Navracsics Tibor frakcióvezető a magyarországi nagykövetek és a nagyobbik ellenzéki párt tegnapi találkozóján kérdésre válaszolva kifejtette, nemzetbiztonsági kockázatot vet fel Laborc Sándor kinevezése a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére – értesült lapunk diplomáciai forrásból. Németh hangsúlyozta: a tiszt kinevezése nemcsak az NBH sorsát pecsételné meg, hanem Magyarország NATO-kohézióját is súlyosan veszélyeztetné.
A Fidesz ezzel a tájékoztatással arra a hírre is reagált, amely tegnapi lapszámunkban jelent meg a jelölttel kapcsolatban. Értesüléseink szerint ugyanis az Egyesült Államok brüsszeli NATO-nagykövete arról tájékoztatta hazánk NATO-nagykövetét, Martinusz Zoltánt, hogy egy szövetséges ország kém- és terrorelhárító szolgálatának az élére elfogadhatatlannak tartják a KGB-egyetemen végzett Laborc Sándor személyét. Laborc ugyanis a nyolcvanas években a Dzserzsinszkij-akadémián, az egykori Szovjetunió titkosszolgálati iskolájában szerzett képesítést. Az ügy jelentőségét jelzi, hogy 2008-ban hazánk adja a NATO speciális bizottságának elnöki tisztét a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója személyében.
A brüsszeli magyar NATO-nagykövet tegnap azt állította: sem az Egyesült Államok NATO-nagykövetétől, sem az észak-atlanti szövetség bármely más tagállamának képviselőjétől nem kapott jelzést az NBH élére jelölt Laborc kinevezése kapcsán. Laborcot kedden hallgatta volna meg a parlament nemzetbiztonsági bizottsága, ám az ülés elmaradt. Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter azonban csak a bizottsági meghallgatást követően terjesztheti kinevezésre vonatkozó javaslatát a miniszterelnök elé. Szilvásy kijelentette: az ellenzék aggályaira való tekintettel és a helyzetből adódóan folytak kötetlen beszélgetések NATO-országok titkosszolgálati illetékeseivel.
Demeter Ervin (Fidesz) sok tisztázásra váró kérdést kíván feltenni a jelöltnek a meghallgatásán, mert szerinte komoly, hátrányos következményei lehetnek Laborc kinevezésének. Tóth Károly (MSZP) viszont alkalmasnak tartja Laborc Sándort a főigazgatói megbízatásra. – Ebben a korosztályban az ilyen hivatást választók többségének hosszabb-rövidebb időt el kellett töltenie a Szovjetunióban – érvelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.