Nyolcvankettőre nőtt a tegnapi budapesti tüntetések során előállítottak száma – derül ki a rendőrség internetes honlapján közzétett közleményből tegnap délután. A tájékoztató szerint több esetben garázdaság, jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt állítottak elő a rendőrök. A tájékoztató kitér arra is, hogy a délelőtt folyamán több rendőrautót megrongáltak, a kerekeiket kiszúrták és egy esetben kromofággal öntötték le. A nap folyamán tartott sajtótájékoztatón Bencze József országos rendőrfőkapitány tudatta: a fővárosban a határőrséggel együttműködve összehangolt közbiztonsági és idegenrendészeti akciót rendelt el éjfélig. Késő délután mintegy 100 tüntető gyűlt össze ismét a Ferenciek terén a fővárosban, akiket 60-70 rohamrendőr és 15 határőr igazoltatott és megmotozott. Két demonstrálót bilincsben vittek el a rendőrök.
A délután folyamán ismét úgy igazoltatott a rendőrség egyszerű járókelőket a Ferenciek tere környékén, hogy kamerába mondatta velük a nevüket és személyes adataikat, illetve rögzítették személyi igazolványuk tartalmát. Lapunknak többen beszámoltak a furcsa eljárásról. Egyikük, Michl Gábor, aki az ELTE-n ökológus kutató, és épp az Egyetemi Könyvtárnál igazoltatták a rohamrendőrök. A tudós jelezte: az intézkedés miatt panasszal fordul az adatvédelmi biztoshoz. Péterfalvi Attila lapunknak elmondta: ha valóban filmre vették az igazoltatást, az legalábbis furcsa, mivel a rendőrségi törvény nem tartalmaz ilyen lehetőséget. Hozzátette, ha konkrét panasz érkezik hivatalához, kivizsgálja, történt-e szabálytalanság vagy törvénysértés. Az ügyben tegnap egyetlen rendőrségi illetékes sem nyilatkozott lapunknak. A rendőrség honlapján a napokban közzétett „igazoltatási zsebkönyvben” nincs szó arról, hogy kamerával rögzíteni lehetne az igazoltatott személy adatait.
A rendőrség érdekes szerepet szánt a köztévének is. A Kékfény című műsor operatőre a rendőrség egyik megkülönböztető jelzést használó autójával közlekedett a tegnapi demonstráció helyszínei között – tudta meg lapunk. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője közölte: – Mint más esetekben is, segítettük a Kékfény munkáját. Szóbeli megbízás alapján dolgoztunk együtt az operatőrrel – mondta a szóvivő. Hozzátette: a Kékfény munkatársa által készített felvételek megtekintésére a rendőrség is igényt tart „az események tisztázása érdekében”, és hogy „a Kékfény csak azok után használhatja a felvételeket, hogy azok sugárzását a rendőrség jóváhagyta”. Kert Attila, az MTV hírigazgatója közölte: Kékfény egy rendőrségi műsor, a szerkesztők kértek segítséget a hatóságtól, hogy minél kimerítőbben tájékoztathassanak az eseményekről – mondta a hírigazgató. Hozzátette: egy ilyen műsor elkészítésének természetes feltétele a rendőrséggel való együttműködés.
A tegnapi eseményekkel kapcsolatban a kormányzati álláspontot Budai Bernadett szóvivő így fogalmazta meg: Egyre szűkülő, egyre radikálisabban fellépő kisebbség állandó akcióiról van szó. Ezek nem törvényesen bejelentett, jogszerű tüntetések, hanem a rend megzavarásáról van szó – mondta Budai. Hozzáfűzte: a rendőrségnek nemcsak joga, hanem kötelessége fellépni ez ellen, meg kell védenie a „társadalom nyugodt többségét”, vagy például a munkába menés lehetőségét. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője pedig arról beszélt, semmilyen politikai indulat nem adhat menlevelet arra, hogy „félkótya őrjöngők túszul ejtsék a várost”.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azt hangsúlyozta, pártja visszautasítja a törvénytelen megoldásokat. „Magyarországon a törvényeket be kell tartani, az embereknek reggel el kell jutniuk a munkahelyükre, ha valaki ezt meg kívánja akadályozni, annak vannak törvényes és vannak törvénytelen formái” – mondta a pártelnök. Kijelentette: a Fidesz a törvényes rend pártja, a törvénytelen megoldásokat a Fidesz nem tudja elfogadni. Ugyanakkor hozzátette: az egy másik dolog, hogy a törvényes rendnek az emberek érdekét kellene szolgálni, de ma Magyarországon nem ez a helyzet. A Fidesz azonban ennek az állapotnak a megváltoztatását is törvényes eszközökkel képzeli el – mondta Orbán Viktor.
Gyűlöletkeltés MSZP-s módra. Az MSZP weboldalán tegnap egy publicisztikában a következő mondatok voltak olvashatók: „Miért nem tudjuk agyba-főbe verni őket? Vagy legalább börtönbe dugni?” Délután eltűnt a cikk az mszp.hu-ról, a honlap közleményében pedig leszögezte: az írás a szerző magánvéleményét adja közre, amellyel a szerkesztőség nem ért egyet. Az MSZP szóvivője lapunknak annyit mondott: pártja ezen túl nem kíván az ügyhöz mást hozzátenni. Felvetésünkre, hogy megválnak-e a honlap ügyeletes szerkesztőjétől, Nyakó István azt közölte: házon belül majd elintézik a dolgot. (Zs. Cs.)
Európai aggodalom. Aggodalmát fejezte ki Joseph Daul, az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője, amiért még mindig nem került sor a politikai felelősség megállapítására és törvényi elégtétel szolgáltatására egy évvel a magyar rendőrség által tavaly októberben elkövetett súlyos emberi jogi sértések után. Továbbra is nagy figyelemmel kísérik a fejleményeket, szögezte le Daul, s felhívta a magyar kormányt: tegyen meg minden erőfeszítést, hogy azoknak igazságot szolgáltassanak, akiket tavaly emberi jogaikban megsértettek. (L. I.)
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő