Pápa városa felkészült a C–17-esekre

Nagy eredménynek tekinti Pápa, hogy tizenhét ország úgy döntött, a NATO stratégiai szállítási flottája a város bázisrepülőterére kerül – tudtuk meg Kovács Zoltán polgármestertől. Tájékoztatása szerint a döntés előtt három vizsgálatot is folytattak Pápán, és nagyon sokat nyomott a latban, hogy a város vezetése alaposan felkészült ezekre a vizitekre.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén júniusban jártak először szakértők Pápán, ez alkalomból egy általános terepszemlét tartottak, hogy megfelelő helyszín lesz-e a város a NATO C–17-eseinek fogadására. Augusztus elején aztán egy orvoscsoport érkezett, amely megvizsgálta az egészségügyi ellátást. A szakértők meglátogatták a helyi kórházat is, és részletes szemlét tartottak, még azt is megnézték, hogy milyen CT-berendezése van az intézménynek – árulta el Kovács Zoltán. Arra is kíváncsiak voltak, hogy a gépek személyzetének és a repülőtér alkalmazottainak a gyermekei milyen oktatásban részesülhetnek, van-e lehetőség két tannyelvű iskolák létrehozására. Számba vették a rekreációs lehetőségeket is, megtekintették a városi termálfürdőt, a sportcsarnokot, és érdeklődtek saját lakópark építéséről. A polgármester elmondása szerint erre a látogatásra még jobban fel kellett készülniük. Tárgyaltak a gépeket gyártó Boeing cég képviselőivel is, az egyik cégvezető megnézte a várost és a bázist is, hogy a mérnökei milyen körülmények közé kerülnek majd.
A harmadik vizsgálat volt a legfontosabb – értékelte az előkészületeket a polgármester. Augusztus második felében ugyanis megjelentek mind a tizenhét finanszírozó ország képviselői a városban, akiknek angol nyelvű tájékoztató kiadványt készítettek az önkormányzat pénzén, és természetesen videokivetítős előadásokat tartottak, mielőtt bemutatták a várost és a laktanyát is. Sokat tettek persze az ügy érdekében a magyar katonai szakértők, valamint April Foley amerikai nagykövet, akivel jobboldali és baloldali politikusok is egyeztettek.
– Kiállt mellettünk a magyarországi amerikai katonai attasé is – tette hozzá Kovács Zoltán. A polgármester úgy tartja, számunkra az a legfontosabb, hogy egy működő repülőtér mindig élénkíti a gazdaságot, hiszen meghatározó többletkeresletet jelent a működtető térségben. A hazánkba érkező tisztek vagy mérnökök például több mint száz négyzetméteres, jó minőségű családi házakat és lakásokat igényelnek, és az építkezések közvetve munkát adhatnak a helyieknek, illetve a lakások bérléséből befolyó bevételek az önkormányzatot is gazdagíthatják. A bázis beszállítói hálózata és kiszolgálószemélyzete, a szálloda- és a vendéglátóipar fellendülése révén pedig fokozatosan sok új munkahelyre lehet számítani. Ehhez azonban a kormánynak és az önkormányzatnak is be kell fektetnie – figyelmeztetett Kovács Zoltán.
A kabinet például ígéretet tett arra, hogy a Nemzeti fejlesztési tervbe bevonja és felújítja a laktanyát az M1-es autópályával összekötő 83-as utat, a városnak pedig az első kontingens megérkezésekor fel kell mérnie, hogy milyen fejlesztésekre van szükség a repülőtéri személyzet fogadásához és elhelyezéséhez. Ehhez Pápa önkormányzata külön csoportot hoz létre, amely együttműködik majd a laktanyával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.