Szekeres elhárította a felelősségét

Több kérdésben összecsapott az ellenzék és a kormányoldal a parlament külügyi bizottságának tegnapi ülésén, ahol Szekeres Imre tartott előadást a NATO-kapcsolatokról. A honvédelmi miniszter reményét fejezte ki, hogy akik Laborc Sándort javasolják a Nemzetbiztonsági Hivatal élére, megfelelő garanciákat tudnak teremteni a felmerült aggályok eloszlatására.

2007. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lenne elfogadható olyan gyakorlat a magyar diplomácia részéről, hogy Moszkvában folytat konzultációt egy másik szövetséges NATO-tagállamról – ismerte el Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára tegnap a parlament külügyi bizottságában Németh Zsolt fideszes testületi elnök kérdéseire válaszolva. Az államtitkár tagadta, hogy a szaktárca képviselőinek oroszországi konzultációján az USA-ról lett volna szó. Az államtitkár arra reagált, hogy Németh Zsolt szóvá tette azt a lapunkban megjelent információt, miszerint a külügy kezdeményezésére titkos tárgyalások folytak Moszkvában az Egyesült Államokról. A tárgyaláson a szaktárca osztályvezetője nem fejtette ki a magyar álláspontot az Európába tervezett rakétavédelmi rendszerről.
*
A bizottsági elnök hangsúlyozta, hogy egy NATO-tagállam nem folytathat konzultációt egy másik szövetségeséről Oroszországban, a Fidesz ennek a gyakorlatnak az azonnali megszüntetését javasolja a kormánynak. A külügyi bizottsági ülésen Horváthné Fekszi Márta közölte: korábbi együttműködési megállapodások alapján tárgyaltak Moszkvával a NATO és Oroszország viszonyáról, biztonságpolitikai kérdésekről, de az Egyesült Államok külpolitikáját nem értékelték, elsősorban a magyar külügyi képviselet szakértői kaptak tájékoztatást.
Az ügyben Szekeres Imre honvédelmi miniszter is megszólalt, aki egyébként előadást tartott a testület ülésén a NATO-kapcsolatokról. A politikus arra hivatkozott, hogy az orosz–magyar tárgyalások egy 1993-as, Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter által aláírt kétoldalú együttműködés keretében zajlanak. Ezek az éves munkatervben szerepelnek, és nem titkosak. Németh Zsolt erről megjegyezte: Jeszenszky Géza nem dönthetett arról, hogy egy NATO-tagállamról folytathat-e Magyarország konzultációt Oroszországgal vagy sem. Hazánk ugyanis akkoriban nem volt a védelmi szövetség tagja.
Az ülésen élénk vita bontakozott ki a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatójának jelölt Laborc Sándor személyéről és a Magyar Honvédség költségvetéséről is. Németh Zsolt megkérdezte Szekeres Imrétől: mi a véleménye arról, hogy egy „átvilágíthatatlan előéletű személyt” jelölnek az NBH élére, aki ráadásul jövőre a NATO elleni orosz törekvéseket ellensúlyozó bizottság tevékenységét irányítaná. Szekeres azt állította, hogy hozzá nem érkezett sem formális, sem informális formában jelzés a NATO egyetlen szervezetétől sem Laborccal kapcsolatban. Hozzátette: reméli, hogy akik Laborcot javasolják az NBH élére, megfelelő garanciákat tudnak teremteni a felmerült aggályok eloszlatására.
A honvédség idei költségvetésével kapcsolatban Németh Zsolt azt nehezményezte, hogy nem teljesítjük a NATO elvárásait, amely szerint a nemzeti össztermék két százalékát kellene honvédelemre fordítani. – A NATO egyelőre azt kéri a tagállamoktól, hogy ne csökkentsék, illetve a költségvetési lehetőségeikhez képest növeljék a honvédelemre szánt forrásokat – reflektált Szekeres Imre.
A külügyi bizottságban egyetértés alakult ki arról, hogy Magyarországnak növelnie kell szerepvállalását az afganisztáni misszióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.