Nem lenne elfogadható olyan gyakorlat a magyar diplomácia részéről, hogy Moszkvában folytat konzultációt egy másik szövetséges NATO-tagállamról – ismerte el Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára tegnap a parlament külügyi bizottságában Németh Zsolt fideszes testületi elnök kérdéseire válaszolva. Az államtitkár tagadta, hogy a szaktárca képviselőinek oroszországi konzultációján az USA-ról lett volna szó. Az államtitkár arra reagált, hogy Németh Zsolt szóvá tette azt a lapunkban megjelent információt, miszerint a külügy kezdeményezésére titkos tárgyalások folytak Moszkvában az Egyesült Államokról. A tárgyaláson a szaktárca osztályvezetője nem fejtette ki a magyar álláspontot az Európába tervezett rakétavédelmi rendszerről.
*
A bizottsági elnök hangsúlyozta, hogy egy NATO-tagállam nem folytathat konzultációt egy másik szövetségeséről Oroszországban, a Fidesz ennek a gyakorlatnak az azonnali megszüntetését javasolja a kormánynak. A külügyi bizottsági ülésen Horváthné Fekszi Márta közölte: korábbi együttműködési megállapodások alapján tárgyaltak Moszkvával a NATO és Oroszország viszonyáról, biztonságpolitikai kérdésekről, de az Egyesült Államok külpolitikáját nem értékelték, elsősorban a magyar külügyi képviselet szakértői kaptak tájékoztatást.
Az ügyben Szekeres Imre honvédelmi miniszter is megszólalt, aki egyébként előadást tartott a testület ülésén a NATO-kapcsolatokról. A politikus arra hivatkozott, hogy az orosz–magyar tárgyalások egy 1993-as, Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter által aláírt kétoldalú együttműködés keretében zajlanak. Ezek az éves munkatervben szerepelnek, és nem titkosak. Németh Zsolt erről megjegyezte: Jeszenszky Géza nem dönthetett arról, hogy egy NATO-tagállamról folytathat-e Magyarország konzultációt Oroszországgal vagy sem. Hazánk ugyanis akkoriban nem volt a védelmi szövetség tagja.
Az ülésen élénk vita bontakozott ki a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatójának jelölt Laborc Sándor személyéről és a Magyar Honvédség költségvetéséről is. Németh Zsolt megkérdezte Szekeres Imrétől: mi a véleménye arról, hogy egy „átvilágíthatatlan előéletű személyt” jelölnek az NBH élére, aki ráadásul jövőre a NATO elleni orosz törekvéseket ellensúlyozó bizottság tevékenységét irányítaná. Szekeres azt állította, hogy hozzá nem érkezett sem formális, sem informális formában jelzés a NATO egyetlen szervezetétől sem Laborccal kapcsolatban. Hozzátette: reméli, hogy akik Laborcot javasolják az NBH élére, megfelelő garanciákat tudnak teremteni a felmerült aggályok eloszlatására.
A honvédség idei költségvetésével kapcsolatban Németh Zsolt azt nehezményezte, hogy nem teljesítjük a NATO elvárásait, amely szerint a nemzeti össztermék két százalékát kellene honvédelemre fordítani. – A NATO egyelőre azt kéri a tagállamoktól, hogy ne csökkentsék, illetve a költségvetési lehetőségeikhez képest növeljék a honvédelemre szánt forrásokat – reflektált Szekeres Imre.
A külügyi bizottságban egyetértés alakult ki arról, hogy Magyarországnak növelnie kell szerepvállalását az afganisztáni misszióban.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!