Szobor

Fehér Béla
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudom én, hogy manapság csak a pénz, a sztárözön és a csengőhangletöltés számít, de most próbáljunk néhány pillanatra a mocsaras világ fölé nőni, és örüljünk együtt annak, hogy felavatták az EU-polgár szobrát Brüsszelben. Szép szobor. Tekintélyt parancsoló, két és fél méter magas bronzalak, aki minden égtáj felé tekint, ugyanis elektromos motor forgatja a talapzaton. Azért van így, mert a tagországok nem tudtak megegyezni abban, hogy Mister E. melyik irányba nézzen.
De hagyjuk a nehézségeket, inkább örvendezzünk a sikernek! Hitték volna, hogy huszonhét ember képes egyetlen szobrot mintázni? Ugye nem? Az történt, hogy minden tagország kijelölt egy-egy művészt, aki aztán megalkotta a szobor valamelyik részletét. A végeredmény bámulatos, hiszen Mister E. egyik lábán román tornacipő, a másikon holland fapapucs pompázik, toszkán nadrágot – a farzsebéből lengyel vodkásüveg kandikál ki –, német bőrmellényt, ír gyapjúsálat és osztrák stüszikalapot visel, cekkerében a cseh knédlitől a portugál paellakonzerven át a dán szárított halig sok minden megtalálható. Észt derékszíján finn kulacs, svéd csontozókés és brit iránytű fityeg, a hóna alatt francia bagettet szorongat, degeszre tömött belga hátizsákja egyik zsebéből a görög olimpiai fáklya lóg ki, vállán pedig kiterjesztett szárnyú máltai sólyom ül, csőrében egy andalúz őszibarackkal… Nem folytatom, mert szinte lehetetlen szavakkal lefesteni eme huszonegyedik századi kimérát, amelyet – most kapaszkodjanak meg! – magyar emberről mintáztak!
Az EU-szobrászok a Tisza menti Darasznya faluban találtak rá Sallangó Ernő postásra, akinek termete és arcberendezése tökéletesen megegyezik az európai ajánlásokkal. Persze az FB Press most sem pihent a babérjain, azonnal Darasznya faluba száguldott, hogy családja körében keresse fel a bronzba öntött postást, aki érkezésünkkor éppen a konyhaasztalnál ült, és dagadóval főtt lucskos káposztát ebédelt. Feleségétől, Katalin asszonytól megtudtuk, hogy Sallangó Ernő egyik kedvenc étele ez, de rajong a füstölt csülökért és mindenekfelett a pacalpörköltért, amelyhez fél kiló kenyeret és öt-hat szem ecetes cseresznyepaprikát szokott megenni. „Lecsúszik rá nyolc savanyú fröccs, ha nagyon szomjas, szódát se tesz bele, de hadd élvezze az életet szegénykém, tekereg eleget azokkal a nyavalyás levelekkel!” – magyarázza Katalin aszszony. Nevetve mesélik, hogy amikor tavaly ott jártak az uniós szobrászok, kondérban főtt pacalpörkölttel kínálták őket, de a vendégek ebéd előtt úgy benyakaltak szilvapálinkából, hogy szerteszét feküdtek az udvaron, néhányan még másnap is a falnak dőlve hívogatták az édesanyjukat.
Sallangó Ernő mély érzésű ember. Most, ősz elején teletömte a táskáját lehullott falevelekkel, és minden postaládába dugott egyet. Hogy miért? „Mindenki szeret levelet kapni. Az üres postaláda olyan, mintha a halál dobott volna bele láthatatlan, könnyes üzenetet!” – vallja, miközben a lucskos káposzta szaftját tunkolja. Katalin asszony újabb fröccsöt készít az urának, nem fukarkodik a karcos homoki borral, félig tölti a söröskorsót, aztán szódát spriccel rá. A gyerekekről kezdenek beszélni, fényképeket mutatnak. Megtudjuk, hogy Gáborka egy tetoválószalon társtulajdonosa, szabadidejében ejtőernyőzik, Sári pedig kezdő geológus, a láp- és tőzegkutatással jegyezte el magát. Fájlalják, hogy egyikük sem lépett apjuk nyomdokába, de azért tisztában vannak azzal, hogy hamarosan nem is lesz szükség postásra, mert az e-mail megássa a szakma sírját. „Egyre nehezebb a kézbesítés – panaszkodik Sallangó Ernő –, tavaly kétszer lopták el a biciklimet, de az idén már négyszer, hogy száradjon ki a szeme a sok büdös tolvajnak!”
Megkérdeztük, érez-e büszkeséget, amiért szoborként hirdeti Brüsszelben az európai népek összetartozását. A homlokát ráncolja, látszik, hogy sokat foglalkozik ezzel a kérdéssel. Egy húzásra kiissza fröccsét, aztán felemeli a tekintetét. „Előbb-utóbb engem is ledöntenek, az a szobrok sorsa. De ha nem döntenek le, akkor egy rakás galambszar alatt ragyoghatok az örökkévalóságig. Lehetek őszinte? Egyiktől sem vagyok feldobva.”
Bizony, itt van a baj! A magyarnak semmi se jó! Az se, ha szobor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.