Tízezer NSZK-kém figyelte az oroszokat

Stefan Lázár
2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
Meglepő adatokat szolgáltató könyvet mutattak be Potsdamban. A BND kontra szovjet hadsereg címet viselő műben két történész azt állítja, hogy a hidegháború korszakában tízezer személy informálta az NSZK titkosszolgálatát (BND) az NDK-ban állomásozó Vörös Hadseregről, annak ellenére, hogy mérhetetlen veszély fenyegette őket. Tanulmányuk a München közelében fekvő Pullachban székelő szövetségi hírszerző szolgálat első alkalommal kiadott irataira támaszkodik.
„Sikerült bebizonyítanunk, hogy a BND sokkal pontosabb értesülésekkel rendelkezett a Szovjetunió haderejéről, mint azt eddig hittük!” – nyilatkozta a türingiai történész, Matthias Uhl. A kollégájával, Armin Wagnerrel közösen írt könyv legmerészebb állítása szerint tízezer személy – nagyrészt amatőr kémek, főiskolások, háziasszonyok, teherautó-sofőrök, nyugdíjasok – kísérték figyelemmel a vörös csillagos egységek bázisait és hadmozdulatait. A garnizonok és kaszárnyák belső életéről az ott dolgozó keletnémet polgári alkalmazottak szolgáltak értékes információkkal. Különösen nehéz feladatot jelentett olyan adatok birtokába jutni, amelyek a Vörös Hadseregen belül is fokozott titoktartás alatt álltak.
A pullachiaknak – minden erőfeszítés ellenére – nem sikerült befurakodniuk a politikai hatalmat gyakorló grémiumokba, és így ismeretlenek maradtak előttük például a szovjetek konkrét támadási tervei. E téren mindenekelőtt a dezertőröktől és menekültektől kapott értesülések bizonyultak használhatónak. Ebből a forrásból származott a rakétaállomások struktúrájának átszervezéséről és a türingiai Altenburgban létesített fegyvertárról kapott hír.
A berlini fal felépítése után elvesztette jelentőségét a megosztott városban mindaddig jól működő kémkedési korong, és a BND kénytelen volt átszervezni ügynökeinek hálózatát. Ettől kezdve a titkosszolgálat elsődlegesen a keletnémet tranzitutakon közlekedő üzletemberek, az NDK-ba látogató NSZK-polgárok segítségére támaszkodott. A szerzők utalnak arra, hogy a keletnémet kémelhárításnak számtalan ügynököt sikerült lelepleznie és rákényszerítenie, hogy az állambiztonsági minisztériumnak is dolgozzon. Az 1960-as éveket követően egyre inkább előtérbe került az elektronikus felderítés jelentősége. A BND nem hajlandó állást foglalni és megerősíteni a tízezer felderítő tényét. A hírszerzőszolgálat szóvivője, Stefan Borchert, mindössze annyit jegyzett meg, hogy a könyv bebizonyítja: az NDK-ban folytatott felderítés során a BND komoly erőkkel rendelkezett.
A történészek meglátása szerint a nyugatnémet hírszerzőszolgálat működésének története az NDK-ban a tudományos kutatás számára további gazdag anyaggal rendelkezik, a szövetségi archívumnak eddig átadott mintegy kétezer akta csak töredéke annak, ami még mindig a BND titkos irattárában bújik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.