Tízszeres különbség a telekárban

Sokszínű palettáról válogathatnak azok, akik telket szeretnének vásárolni vidéken. Az építési területek árai – a nagy felhozatalnak megfelelően – településeken belül is széles skálán mozognak: attól függően, hogy mennyire felkapott a környék, vagy mennyire egyszerű a beépíthetőség, akár tízszeres négyzetméterár-különbséggel is számolni lehet.

2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Otthon Centrum saját, tizenhárom megyére kiterjedő adatbázisa alapján készített felmérése szerint a vidéki telekárak változatos képet mutatnak, ami végül az elkészült lakások vagy családi házak piaci árában köszön vissza. Az egyedül építkezők közül a legtöbben ugyanakkor nem a majdan elkészülő ingatlan pénzben kifejezhető értékét tartják a legfontosabbnak, hanem sokkal inkább önmaguk és családjuk igényeinek megfelelően vágnak bele az építkezésbe.
Az ingatlanforgalmazó cég felmérése szerint a beépítések nyomán Kecskeméten folyamatosan szűkül a telekkínálat, az árak egyre feljebb araszolnak. Ma a város belsejében a közműves, lakásépítésre alkalmas – gyakran lebontandó, régi házzal is számolhatunk – 300–500 négyzetméteres kis telkek négyzetméterenként 25–40 ezer forintos áron cserélnek gazdát. A város környékén (például Helvécián) ugyanakkor jóval olcsóbban, már négyzetméterenként 2500 forintért is szert lehet tenni egy önkormányzat által kiparcellázott házhelyre.
Debrecenben a belvárosban, valamint a város nyugati és északi részén a legdrágábbak az eladásra kínált építési területek, míg a város keleti és déli része jóval olcsóbb. A telkek ára négyzetméterenként 8 és 65 ezer forint között alakul. A nem közművesített, zártkerti besorolású területeket ugyanakkor akár már 500–3000 forintos négyzetméterenkénti áron is meg lehet vásárolni. A környező falvakban a városinál jóval kedvezőbb árfekvésűek a közművesített telkek: ezeket 3-4 ezer forintos áron kínálják négyzetméterenként.
Miskolcon viszonylag kevés a jó adottságú belvárosi telek, egyre több zártkerti ingatlant is belterületté nyilvánítanak, hogy ott zöldövezeti, kertvárosi lakóparkokat alakíthassanak ki. Az összközműves építési telkek négyzetméterét 8–15 ezer forint körüli áron mérik. A környező agglomerációban (például Miskolctapolca) drágábban, négyzetméterenként 16– 20 ezer forintért lehet parcellát vásárolni.
Az Otthon Centrum felmérése szerint növekszik az érdeklődés a Balaton környéki panorámás telkek iránt. Badacsonyban a nagyobb, 2300–3200 négyzetméteres telkek a legkelendőbbek, az árak 2800–4800 forint között alakulnak négyzetméterenként. Siófokon – a többi balatoni településsel megegyezően – a vízparthoz közeledve szinte utcánként drágulnak a telkek, és a parton már egyáltalán nem létezik üres házhely. A magyar tengertől egy utcányira akár négyzetméterenként 40 ezer forintig is felszökhetnek az árak. Székesfehérváron leginkább a frekventált helyen lévő, például az öreghegyi, társasház építésére alkalmas, nagyméretű, 20–25 millió forintos telkeket keresik. A külvárosi telkek jóval olcsóbbak, a 600–800 négyzetméteres parcellákat 10 millió forint körüli áron kínálják. Parcellázás legutóbb a Fekete-hegyen volt, de várható még a Maros-hegyen is a jövőben. A legnagyobb kereslet az ikerház vagy négylakásos társasház építésére alkalmas területekre van Sopronban. A legnépszerűbbek a belső területeken lévő foghíjparcellák, bontandó épületek, amiket akár 30–40 ezer forintos négyzetméteráron is kínálhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.