Az anyagszerkezeti vizsgálatokhoz szükséges berendezés abban különbözik a hagyományos atomerőművektől, hogy nem energiatermelés a célja. Azért fejlesztették ki, hogy viszonylag kis hőképződés mellett nem radioaktív atommagokból jelentős mennyiségű neutront szabadítson fel. Az atommag felszeletelésével nyert neutron azért különös jelentőségű, mert olyasmire képes, amire a többi részecske nem: képes megmutatni a legkisebb atomot, a hidrogént. A neutronnyaláb e különlegessége pedig nemcsak az anyag mikroszerkezetének vizsgálatában nyit új távlatokat, nemcsak a high-tech ipart segíti, hanem az élettudományokat is forradalmasítja. Annál is inkább, mert az emberi szervezet kilencven százaléka víz, s a neutronnyaláb lehetővé teszi azt, ami eddig lehetetlen volt, megmutatja, hogyan helyezkedik el ebben a hidrogén. A hidrogénatomok pontos feltérképezése pedig kulcskérdés, hiszen ennek az információnak a segítségével olyan betegségek válnak gyógyíthatóvá, mint a nyaki és feji daganatok, illetve olyan kórképek megértésében, kezelésében várható áttörés, mint amilyen az AIDS vagy a malária – derült ki Pálinkás József akadémikus szavaiból.
A Debrecenben megtartott tudományos tanácskozáson elhangzott, hogy az atommag feldarabolását végző berendezésből jelenleg kettő van a világon, egy az Egyesült Államokban, egy pedig Japánban. A következőt az Európai Unió területén szeretnék megépíteni, de hogy hol, az még nem dőlt el annak ellenére, hogy a szerkezet újdonságát jelentő tudományos és fejlesztési eredmény jelentős részben magyar tudósok, elsősorban Mezey Ferenc nevéhez kötődik. A tudomány és a gazdaság szemszögéből egyaránt óriási jelentőségű ESS-ért két magyar város – Debrecen és Székesfehérvár – mellett spanyol és svéd települések is versenyeznek. A vetélkedés kimenetele egyelőre bizonytalan, hiszen a fejlesztés leginkább pénzkérdés, és az az ország kerül helyzeti előnybe, amelyik hamarabb képes összegyűjteni a beruházás megvalósításához szükséges, 250 milliárd forintnak megfelelő összeg túlnyomó részét.
Kósa Lajos debreceni polgármester elmondta: a nehézségek ellenére komolyan gondolják, hogy az ESS-nek a városban a helye. Erre alapot ad, hogy Debrecenben működik a jelentős szellemi értéket képviselő MTA Atommagkutató Intézet, s az egyetemi háttér nemzetközileg is elismert. Az ESS telepítéséhez szükséges pénzről szólva bejelentette, hogy a város 50–100 milliárd forintnyi vállalkozói tőkét kíván bevonni a forrásokba.
A konferencián az is világossá vált, a hatalmas költségek és a hoszszú, 40 éves megtérülési idő ellenére a berendezés telepítése a városnak és az országnak is kiváló üzlet.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk